مجله نقد فیلمگردی
پرونده فیلم‌سازفیلم شناسی

مروری بر مهم‌‌ ترین چهره‌ های تاریخ مستندسازی در ایران – مصطفی رزاق کریمی

در این شماره مروری کوتاه خواهیم داشت بر زندگی و کارنامه مصطفی رزاق کریمی از مهم‌ ترین مستندسازان ایرانی که شاید کمتر از ایشان سخن گفته شده است.

مصطفی رزاق کریمی، نویسنده، کارگردان، پژوهشگر و گوینده تبریزی است که در رشته معماری از کشور اتریش فارغ‌التحصیل شده است؛ او که متولد سال ۱۳۴۱ است، از سال ۵۳ فعالیتش را با ساخت فیلم‌های کوتاه و مستند آغاز کرد و از ۱۳۷۰ با بازگشت به ایران فعالیت‌هایش را به نحو جدی‌تری پی گرفت.

رزاق کریمی در عرصه داستانی هم فعال بوده و در این عرصه، فیلم مهم «حس پنهان» را در سال ۸۵ ساخته است.

مصطفی رزاق کریمی

پایدار و ثابت‌قدم

مهم‌ترین مستند کارنامه رزاق کریمی «خاطراتی برای تمام فصول» نام دارد که به موضوع اعزام مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی به کشور اتریش برای درمان می‌پردازد. این مستند به خاطر تصاویر ناب و کمتر دیده شده‌اش، بسیار مورد توجه قرار گرفت، تا این‌که رزاق کریمی پس از ۲۰ سال دوباره به سراغ بازماندگان مستند قبلی رفت و اپیزود جدیدی از اثر مهمش را ساخت. این اثر تکان‌دهنده با مایه‌های پررنگ انسانی‌اش موفق شد در سال ۱۳۹۲ برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند از جشنواره فیلم فجر شود.

او مستند «یاد و یادگار» را نیز (با همکاری فرهاد ورهرام) ساخته که به معرفی مکان‌های دیدنی، جاذبه‌های طبیعی و آداب و رسوم مردم ایران اختصاص دارد. در این مستند روایت اصلی از پیدایش سرزمین و تمدن اقوام مختلف ایرانی آغاز می‌شود و در ادامه، تلفیق خوب تصاویر چشم‌نواز و موسیقی مناسب به نقطه قوت آن مبدل می‌گردد.

مستند بانو قدس ایرانرزاق کریمی در سال ۹۶ با مستند مهم «بانو قدس ایران» بازگشت شکوهمندی به عرصه مستندسازی داشت؛ اثری درباره زندگی همسر امام خمینی(ره) که با نگاهی بدیع و جسورانه، نقش ایشان را در تحولات معاصر ایران مورد واکاوی قرار می‌داد.

«بانو قدس ایران» آن‌قدر خوب بود که به بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر هم راه یافت و نهایتاً در رقابتی نزدیک قافیه سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند را به «زنانی با گوشواره‌های باروتی» رضا فرهمند واگذار کرد.

نویسنده: محمدعنبرسوز

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن