مجله نقد فیلمگردی
پرونده فیلم‌سازفیلم شناسی

مروری بر مهم‌‌ ترین چهره‌ های تاریخ مستندسازی در ایران – محمد تهامی‌ نژاد

در این شماره مروری کوتاه خواهیم داشت بر زندگی و کارنامه محمد تهامی‌ نژاد از مهم‌ ترین مستندسازان ایرانی که شاید کمتر از ایشان سخن گفته شده است.

محمد تهامی‌نژاد، متولد ۱۳۲۱، پژوهشگر، منتقد، مترجم، نویسنده و مستندسازی است که کارنامه‌اش از دو جهت تألیفات و فعالیت‌های پژوهشی و به کار بستن آن داشته‌های علمی در عرصه عملیِ ساخت فیلم‌های مستند، اهمیت ویژه‌ای در مستندسازی سال‌های اخیر ایران دارد.

تهامی‌نژاد که مدتی در سینمای داستانی هم به عنوان دستیار، با فیلمسازان بزرگی همچون هژیر داریوش، پرویز کیمیایی و ناصر تقوایی کار کرده، با کسب تجربه کافی در این زمینه، به صورت مستقل وارد دنیای مستندسازی شد و طی سال‌های طولانی فعالیتش، عضویت در هیئت انتخاب سی‌ و پنجمین جشنواره فجر و داوری سه دوره از جشن خانه سینما را تجربه کرد.

محمد تهامی نژاد
مستندساز واقعیت

نخستین مستند تهامی‌نژاد که اثری پژوهشی به شمار می‌رود، «سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» نام دارد که اثری تجربی و سیاه و سفید درباره تاریخ سینمای ایران است و یکی از نخستین مستندها درباره‌ی تاریخ سینمای ما محسوب می‌شود.

«قطع»، «یادی از دکتر فاطمی»، «دی ماه ۹۵ در بوشهر»، «از هامون تا هور العظیم» و «استاد عبادی» (پرتره استاد احمد عبادی، موسیقی‌دان برجسته ایرانی) از دیگر آثار مهم تهامی‌نژاد هستند. او مستند «شب میراب» را هم در سال ۶۰ با موضوع بحران کم‌آبی در روستای “عقدا” استان یزد ساخته و در «سرپناه، بحران مسکن و مهاجرین» نگاهی جامعه‌شناسانه و فرهنگی به مبحث شهرسازی و معماری را با وضعیت زندگی و مسکن مهاجران در پایتخت تلفیق کرده است.

«بازگشت» نام دیگر مستند مهم اوست که روایتی ملی و پراحساس از بازگشت نخستین گروه اسرای ایرانی به کشور در پایان جنگ، ارائه می‌کند.

نویسنده: محمدعنبرسوز

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن