مجله نقد فیلمگردی
پرونده فیلم‌سازفیلم شناسی

مروری بر مهم‌‌ ترین چهره‌ های تاریخ مستندسازی در ایران – سهیل کریمی

در این شماره مروری کوتاه خواهیم داشت بر زندگی و کارنامه سهیل کریمی از مهم‌ ترین مستندسازان ایرانی که شاید کمتر از ایشان سخن گفته شده است.

سهیل کریمی، متولد ۱۳۵۱ در تهران، از نسل جوان‌تر مستندسازان ایرانی است که دغدغه‌های انقلابی خود را با نگاهی متفاوت پیگیری می‌کند.

کریمی که کارش را از حدود سال ۷۷ با روزنامه‌نگاری آغاز کرده، علاوه بر مستندسازی در جایگاه گزارشگر، گوینده، تهیه‌کننده و مجری طرح هم فعالیت داشته است. نخستین فعالیت جدی او در عرصه مستندسازی، گزارشگری مستند «گزارشی از شرق»، درباره وضعیت نظامی مرزهای شرقی ایران بود که در زمان خودش پرحاشیه و اثرگذار واقع شد.

کریمی سال ۱۳۸۲ به همراه سعید ابوطالب برای تهیه یک مستند به عراق سفر کرد که در این سفر اسیر نیروهایی آمریکایی مستقر در این کشور شد و پس از ۱۲۶ روز اسارت به کشور بازگشت.

سهیل کریمیمستندساز بحران

سهیل کریمی اساسا مستندسازی است که خطر می‌کند و نسبت به حضور در بطن بحران‌ها علاقه نشان می‌دهد. او که از نخستین روزهای شروع بحران در سوریه در این کشور حضور داشته، مستند «فتنه شام» را با موضوع ناآرامی‌های سوریه، در سه کشور لبنان، سوریه و روسیه، ساخت. او که از موسسین کانون مستندسازان جهادی به شمار می‌رود،

مستند «شکست هیمنه» را درباره بازداشت تفنگداران انگلیسی در خلیج فارس در کارنامه دارد و با ساخت مستند «زخم پیوار»، پس از شهید آوینی، به نخستین فیلمسازی تبدیل شد که در منطقه شیعه‌نشین پاراچنار پاکستان مستند ساخته؛ این مستند به رویات زندگی نوجوانی می‌پردازد که در جنگ با طالبان است و نمایش تصاویر جنایات وهابیون و تکفیری‌ها علیه شیعیان، این اثر را به مستندی تکان‌دهنده و شاخص تبدیل کرده است.

مستند «کاک جلال»، به عنوان پرتره‌ای از زندگی شهید جلال بارنامه، از فعالان سیاسی و مبارزین انقلابی ایران در منطقه مریوان کردستان، از دیگر آثار شاخص سهیل کریمی به شمار می‌رود.

سهیل کریمیاو که معمولا در جشنواره‌ها شرکت نمی‌کند، در آخرین اثر خود با همراهی پگاه آهنگرانی، مشغول ساخت مستندی دو قسمتی درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است. چندی پیش و در جریان رسانه‌ای شدن تصاویری از ملاقات این دو مستندساز با عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، کریمی اعلام کرد که قرار است این مستند حوادث سال ۸۸ را در دو قسمت و از دو زاویه دید مختلف مورد بازنگری قرار دهد.

نویسنده: محمدعنبرسوز

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن