مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره ها

«مسافر فوکوشیما» تاریخ انقضا ندارد

معصومه نورمحمدی که با مستند «مسافر فوکوشیما» در بخش مسابقه فیلم‌های نیمه بلند دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد، معتقد است این مستند تاریخ انقضا ندارد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، نورمحمدی درباره‌ی موضوع مستند «مسافر فوکوشیما» توضیح داد: یازدهم مارس ۲۰۱۱ زلزله‌ای ۷ ریشتری در ژاپن رخ داد و امواج ۱۵ متری حاصل از سونامی کارخانه تولید برق رادیواکتیو در فوکوشیما را منفجر کرد. با انفجار نیروگاه، منطقه آلوده به مواد رادیواکتیو شد. این آلودگی باعث شد چندین هزار نفر از مردم از شعاع ۴۰ کیلومتری از مرکز وقوع زلزله، خانه و زندگی خود را ترک کنند. این اتفاق برگ جدیدی در زندگی «افشین والی‌نژاد» خبرنگار ایرانی در ژاپن باز کرد. او از آن زمان تا حال بیش از ۷۰ بار به منطقه آلوده به رادیو اکتیو سفر کرده و هزاران فریم عکس و فیلم از این فاجعه و مردمان درگیر آن تهیه کرده است تا به جهان عرضه کند.

وی با بیان این که «مسافر فوکوشیما» پرتره‌ای از افشین والی نژاد نیست، اظهار کرد: معمولا مستندهای پرتره به این شکل ساخته نمی‌شود که فرد تنها روایت‌گر اتفاقات رخ داده باشد. من افشین والی‌نژاد را راوی قصه خود کردم؛ البته بسیاری از این روایت‌ها موضوعاتی است که افشین در طی این سال‌ها درک کرده و برخی هم نکاتی است که من در پژوهش‌هایم یافته‌ام و از زبان او بازگو می‌شود. این فیلم به هر حال هم مربوط به افشین والی‌نژاد، هم فوکوشیما و فاجعه انفجار نیروگاه برق است.

این مستندساز با تاکید بر این که آلودگی رادیواکتیو از سال ۲۰۱۱ شروع شده و تا ۴۰ سال دیگر هم وجود خواهد داشت، تصریح کرد: این موضوع هیچگاه کهنه نمی‌شود و اتفاقی نیست که مربوط به همان سال باشد. در واقع نه تنها دولت و مردم کشور ژاپن بلکه کل دنیا درگیر این بحث آلودگی رادیواکتیو هستند و ما برای تمام مطالبی که در فیلم عرضه می‌شود سند داریم، چرا که این موضوع شخصی نیست و مسئله‌ای علمی است.

نورمحمدی پیرامون هدفی که از ساخت این مستند در ذهن داشته هم گفت: همواره این پرسش وجود دارد که پیشرفت تکنولوژی به نفع انسان است یا به ضرر او. هدف من از ساخت این مستند بیان این نکته بود که استفاده از نیروگاه اتمی برای تولید انرژی در مجاورت دریا نه تنها خوب نیست بلکه می‌تواند امری منفی باشد؛ این در حالی است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی، بحث ایجاد کارخانه تولید برق از نیروی اتمی در همه جای دنیا وجود دارد.

گفتنی است که عوامل تولید مستند «مسافر فوکوشیما» عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: معصومه نورمحمدی، فیلمبرداران: رضا محمدی، افشین والی‌نژاد، صدابردار: محمد رضایی، صداگذار: رامین ابوالصدق، تدوینگر: مجید عاشقی، نویسندگان متن: مجید عاشقی، افشین والی‌نژاد، آهنگساز: هوتن زکی‌پور، مدیر تولید: نسرین نورمحمدی، دستیار کارگردان: پریا علی‌اکبر

*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن