مجله نقد فیلمگردی
پرونده موضوعیفیلم شناسی

مستندهای تحمیل جنگ ۸ ساله به ایران

گزارشی از بهترین مستندهای دفاع مقدس در سایت سینمامارکت

به گزارش بلاگ سینمامارکت، هشت سال دفاع مقدس، اتفاق بزرگی در تاریخ کشورمان است. رویدادی که تعاریف تازه‌ای را در فرهنگ و رسانه به‌وجود آورده و تأثیر شگرفی روی رسانه های بزرگی مانند رادیو و تلویزیون و… گذاشته ‌است؛ به‌طوری که با گذشت بیش از دو دهه از این اتفاق، رسانه‌ها از جنبه‌هایی متفاوت به آن می‌پردازند و تلاش می‌کنند آثاری تولید کنند که ضمن گرامیداشت رشادت‌ها و جوانمردی‌های مردان این سرزمین، آرمان‌های آنان فراموش نشود و فرهنگ ایثار و شهادت در دل نسل‌هایی که آن روزها را لمس نکرده‌اند معنی و مفهوم پیدا کند.

در این میان مستند سازان به عنوان خط مقدم راویتگران رسانه ای با مجاهدت و تلاش های بسیار در این چند سال به ابعاد مختلف دفاع مقدس و اتفاقات بعد از  پرداخته اند که مجموعه های بسیاری در این زمینه تولید شده است.

در ادامه تعدادی از بهترین مستندهای دفاع مقدسی سایت سینمامارکت را به شما معرفی میکنیم.

 

مستند اتاق جنگ

این مستند که توسط مصطفی حریری ساخته شده است، از روند سیاست‌گذاری جنگ از منظر طراحان دفاع در برابر عراق، روایتی ارائه می دهد که به گفته سازندگان، بدون موضع گیری و صرفا با نگاه یک ناظر بیرونی، اتفاقات مهمی که در جریان سیاست گذاری دفاع ایران در برابر عراق در حدود هشت سال رقم خورد را مرور می کند.

“هاشمی رفسنجانی” رئیس شورای عالی دفاع، “حسن روحانی” رئیس کمیسیون دفاع مجلس شورای اسلامی، “محمدجواد لاریجانی” معاون وزیر خارجه، “محسن رضایی” فرمانده وقت سپاه پاسداران و برخی مسئولان بلندپایه سیاسی- نظامی کشور می کوشد تا به چند سوال کمتر مطرح شده پاسخ دهد یا حداقل آنها را روشن تر سازد. اول: آیا جلوگیری از وقوع جنگ ممکن بود؟ دوم: چرا جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر ادامه پیدا کرد و آیا می شد جنگ را در همان مقطع به پایان برد؟ سوم: آیا همه امکانات کشور در اختیار نیروهای نظامی بود؟ و چه کسانی در داخل نظام با ادامه جنگ مخالفت می کردند؟ چهارم: چرا قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل برای پایان جنگ در آن مقطع خاص توسط ایران پذیرفته شد؟

مستند با من سخن بگو دو کوههبا من سخن بگو دوکوهه

در ساختمان ها قفل است. لایه های از گرد و خاک روی نرده های راه پله ها، لبه ی پنجره ها، در و دیوار و کف اتاق ها را پوشانده. آسفالت میدان گاهی وسط محوطه که روزگاری میدان …

«بامن سخن بگو دوکوهه»به تعبیر فیلم‌ساز حکایت‌گر دوران هوشیار بعد از مستی است؛ دوران پس از جنگ.دوکوههپادگانی در نزدیکی اندیمشک است. جایی که زمانی دراز در طول سا‌‌ل‌های جنگ رزمندگان لشگر ۲۷ محمد رسولالله (ص) تهران را در خود جای می‌داده است. ۷ ماه پس از جنگ. گروهی از رزمندگان لشکر به دیدار پادگان آمده‌اند؛ پادگانی ساکت، خشک، کم‌دارودرخت، با ساختمان‌هایی سیمانی که درِ آن‌ها قفل است. ظاهر ماجرا چیزی بیش از این نیست. «با من سخن بگو دوکوهه» سفری به باطن این ماجراست.

 

مستند نبردهای تامکت

مستند نبرد تام کت ها، روایتی از دلاورمردی خلبانان هوا نیروز ارتش است، این مستند به گونه ای ساخته شده است که بینندگان در خلال صحبت های خلبانان، صحنه های بازسازی شده این جنگ را می بینند. بازسازی درگیری هوایی خلبانان F۱۴ ایران با خلبانان عراقی در آسمان خارک، اصفهان و تهران از جمله بخش های فیلم مستند “نبرد تام کت “است.

مستند سرزمین مادری

مستند «سرزمین مادری» مروری است بر یادمان های عملیاتی جبهه خوزستان که کارگردانی آن را مسعود اخباری، تهیه کننده: مهدی امیریان، تصویربردار: فرهاد بلبلی بر عهده داشته اند.

مستند۲۰ دقیقه‌ای «سرزمین مادری» کاری از گروه هنری خط سرخ و با همکاری موسسه شهید حسن باقری آماده نمایش گردیده است.

مستند عکس برابر اصل

این مستند درباره عکس های امیر علی جوادیان، حسین حیدری، محمد رضا شرف الدین، سعید صادقی، علی فریدونی، منوچهر قلم چی و عربعلی هاشمی از عملیات رمضان است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: “در ارتباط با عملیات رمضان با هفت عکاس جنگ، در یک روز از ماه مبارک رمضان قرار گذاشته می شود تا در ضیافت افطار پس از ۲۶ سال دور هم جمع شوند و درباره عکس ها و عملیات مشترکشان به گفت وگو بنشینند”.

در این کار از تکنیک کات اوت استفاده شده و فضاهای بازسازی جنگ نیز در آن دیده می شود.

عواملی که در ساخت این فیلم همکاری داشته اند، عبارتند از: تهیه کننده و مجری طرح: حسین همایونفر، طراح و کارگردان: مهرداد غفارزاده ، تصویربرداران: فرشاد گل سفیدی، محمدرضا جهانپناه، حسن ناحی ، صدابرداران: خسرو کیوان مهر، حمید یارندپور ، تدوین و صداگذاری: امیر ولی خانی ، انیماتور و عنوان بندی: امیر مهران، طراح صحنه: حسین خلیلی،امیر بنایی، چهره پر دازی: عباس عباسی، جلوه های ویژه: مرتضی اکبری ، مدیر تولید: سید رضا حسینی ، دستیار اول کارگردان: اسدالله غلامی ، محصول: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

مستند جنگی “عکس برابر اصل” از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ۷۰ دقیقه توسط حسین همایونفر تهیه شده است.

مستند فکه معبری به آسمان

مستند «فکه معبری رو به آسمان» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محسن قیصری منتشر شد. این مستند روایتی از عزاداری شهادت امام حسین (ع) است که بعد از شهادت سیدمرتضی آوینی در روز عاشورا در منطقه عملیاتی فکه برگزار می‌شود.

در عملیات والفجر مقدماتی در بهمن سال ۱۳۶۱ ، ۱۲۰ تن از رزمندگان در میادین مین دشمن به محاصره درآمدند و همگی به شهادت رسیدند و بعد از ۸ سال مرتضی آوینی به همراه گروهش برای ساخت مستند به آنجا رفتند، اما او و همراهش آقای یزدان پرست هم بر اثر مین به شهدای فکه پیوستند.

از آن پس هر سال روز عاشورا دلسوختگان و عاشقان شهدا و حضرت اباعبدالله به فکه می‌آیند و عزاداری روز عاشورا در آنجا بر پا می‌کنند.

این مستند ۲۱ دقیقه‌ای که در مرکز گسترش تجربی تولید شده است.

مستند مظنه

این مستند براساس این سوال اساسی که «قیمت و مظنه جنگ ما چه قدر است؟»، تلاش می‌کند تا به مصادیق دفاع مقدس نزدیک شده و در این راه با بسیاری از فعالان دفاع مقدس، مستندسازان جنگ، خانواده‌های شهدا، آزادگان و … صحبت کند و پای درد دل آن‌ها بشیند.

«مظنه» روایتی بدیع و موثر از قیمت تمام شده جنگ تحمیلی است که در ۵۰ دقیقه به کارگردانی سید رضا حسینی -مستندساز کهنه‌کار و از اعضای گروه ماندگار روایت فتح- و به همت مرکز مستند سوره به عنوان مجری طرح این مستند، آماده شده است.

مستند عبد بطاط

“محمد عبد بطاط” عکاس و خبرنگار مستقل عراقی است که همزمان با نخستین روزهای جنگ تحمیلی ارتش عراق علیه ایران در صحنه های مختلف نبرد حضوری مستقیم داشت. با او به مشاهده ی عکس ها و بیان خاطراتش در شهر بصره می نشینیم. بطاط با اینکه سمت ارتش عراق بوده ولی با وجدان بیدار صحنه ها را می بیند و ثبت می کند.

مستند هرج و مرج منظم

این نمایش در یک بستر رئالیستی به واکاوی دلایل سیاسی و اجتماعی به وقوع پیوستن جنگ تحمیلی می پردازد.

مستند از نفس افتاده

این فیلم مستند، استفاده از سلاح های کشتار جمعی بویژه سلاح های شیمیایی و میکروبی توسط «رژیم صدام» در طول سالهای جنگ تحمیلی علیه مردم ایران و مردم کُرد عراق، با کمک کمپانی های غربی را به تصویر می کشد. ضمن اینکه فیلم، فرجام مصدومان این بمب ها در سال های اخیر را با نشان دادن اسنادی در رابطه با کمک های دول غربی به رژیم صدام و همچنین اسنادی مبنی بر مصدومیت های دامنه دار مردم منطقه که ناشی از این جنایت های جنگی است را روایت می کند…

گفتنی است که عوامل تولید فیلم مستند «از نفس افتاده ها» به این شرح هستند: پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تدوینگر: عباس امینی، تصویربردار بخش ایران: اشکان اشکانی، تصویربردار بخش عراق: میثم ریاحی، صدابردار: هادی ساعدمحکم، صداگذار: مهرشاد ملکوتی، جلوه های تصویری: محمد طاهری، تهیه کننده: پژمان لشکری پور و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

مستند فرزند خرمشهر

“عبدالصاحب عبود زاده” یکی از جانبازان اهل خرمشهر به بازگویی حمله صدام می پردازد و آنچه دیده بر زبان می آورد او ضمن گشت و گذار در شهر روحیه بالای مردم خرمشهر را به نمایش می گذارد و دفاع از خرمشهر را از نگاه اهالی آنجا بررسی می کند.

مستند فردا روشن است

این فیلم درباره جانبازی است که برای مداوا به انگلستان می رود و دچار تحولاتی می شود. شرکت دین فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه کنندگان فیلم هستند و خیرالدین علاوه بر کارگردانی، تصویربرداری و تدوین اثر را نیز انجام داده است. سایر عوامل این فیلم مستند عبارتند از محقق و نویسنده: محمدرضا یاغجی بیگلو، مجری طرح: بهزاد عامری، گوینده: هاجر دامن فر. حمید خیرالدین علاوه بر سجده بر آب، فیلم کمین را نیز در پرونده خود دارد.

برای تماشا و دانلود هر یک از مستندها بر روی نام محصول کلیک کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن