مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره هامصاحبه

مستندهای دیده‌نشده انقلاب روی پرده می‌روند/ اجرای «پیچینگ»

صبح امروز سه شنبه ۱۳ آذر ماه نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» در محل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، صبح امروز سه شنبه ۱۳ آذر ماه نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» در محل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد که محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره در ابتدای نشست گفت: ابتدا درگذشت دوست عزیز ابوالفضل زرویی را تسلیت می گویم و برای روح آن عزیز طلب آمرزش دارم.

وی با ارایه گزارشی از جشنواره عنوان کرد: امسال حدود ۶۵۰ فیلم مستند به دبیرخانه ارسال شد که ۷۰ فیلم بلند، ۲۶۹ نیمه بلند و ۳۹۵ مستند کوتاه بود که ما در تقسیم بندی ۲ تغییر را داشتیم. روال این بود که مستندها براساس تایم بر مبنای زمان ۳۰ دقیقه، ۴۰ دقیقه و ۶۰ دقیقه به عنوان مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند تقسیم می شد که ما ترجیح دادیم امسال تغییر در زمان بندی فیلم ها به سیاق ایدفا ایجاد کنیم.

دبیر جشنواره «سینماحقیقت» عنوان کرد: در بخش شهید آوینی ۲۹ فیلم رقابت می کند که تفاوت این جایزه با مسابقه ملی این است که در بخش آوینی جوایز بدون در نظر گرفتن تایم فیلم داده می شود ضمن اینکه عوامل تولید اثر در رقابت قرار ندارند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مزیت های کشور ما داشتن معدن است، توضیح داد: امسال با یکی از شرکت های صنعتی به توافق رسیدیم تا جایزه ای از سوی آنها داده شود. در بخش مسابقه معدن و صنایع معدنی ۱۶ فیلم به نمایش درمی آید و سه فیلم برگزیده می شود که جایزه آن همتراز جایزه مسابقه ملی است.

طباطبایی نژاد افزود: ما به سیاق همه ساله ها فیلم‌های خارج از مسابقه هم تعریف کرده ایم که خود کارگردان این بخش برای ما اهمیت داشت که آثار افرادی مثل استاد اصلانی در این بخش به نمایش درمی آید. یکی از مهمترین بخش های این جشنواره مربوط به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است که ۱۱ فیلم در این بخش به نمایش درمی آید مثلا نسخه کامل و با کیفیت و بازسازی شده مستند «برای آزادی» برای اولین بار در جشنواره به نمایش درمی‌آید. ضمن اینکه مستندهای مهم دیگری در حوزه مستندات انقلابی وجود دارد که خیلی ها آنها را ندیده اند برای مثال فیلم «تپش تاریخ» از مستندهای مهم این حوزه است که نسخه کامل آن هم به نمایش درمی‌آید.

به گفته وی، بزرگداشت حسین ترابی و منوچهر مشیری از دیگر بخش های جشنواره است.

دبیر دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» بیان کرد: در بخش بین الملل ۵۶ فیلم از ۳۳ کشور در جشنواره به نمایش در می‌آید و امسال جشنواره تسالونیکی یونان در جشنواره «سینماحقیقت» مرور می شود.

در ادامه شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و جشنواره «سینماحقیقت» لیستی از مهمانان این جشنواره ارایه داد.

طباطبایی نژاد در بخش دیگر نشست بیان کرد: امسال کارگاه های مستندسازی خوبی با حضور استادان ایرانی و خارجی داریم و در بازار فیلم هم خریداران و مهمانان و چهره های شاخص پخش دعوت شده اند. امسال در بخش جنبی «پیچینگ» را پس از سه سال که در این زمینه آموزش دادیم، برگزار می کنیم. در ۲ جلسه متوالی دوستانی که طرحشان انتخاب شده کارشان را به جمع خریداران توضیح می دهند که این افراد ۱۸ نفر هستند که باید طرح های خود را به مهمانان ارایه دهند.

به گفته وی، امسال ۲ کتاب با موضوع مستند در جشنواره رونمایی می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن