مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

مستند‌های خوشمزه سینمامارکت را ببینید

در این گزارش شما می‌توانید ده مستند با موضوع تغذیه را ببیند که هر یک بخشی از سیاست های جهانی غذا را بررسی کرده اند.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، بیست و چهارم مهرماه برابر با شانزدهم اکتبر ، روز جهانی غذا و تشکیل سازمان فائو در ۱۹۴۵ است . در این روز سازمانهای بین المللی به انگیزه برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر ، گرسنگی و نابودی محیط زیست تلاش می‌کنند. این روز تلنگری برای بیداری وجدان‌های به خواب رفته و روز هم‌دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی‌ترین حق زندگی یعنی غذا محروم اند.

یکی دیگر از شعارهای این روز اهمیت دادن به تغذیه و وعده‌های غذایی است که برای شناخت بیشتر شما مخاطبان عزیز با این امر مهم ده مستند برتر در مورد تغذیه را معرفی کرده ایم.

این مستندها را می‌توان از برترین مستند‌هایی که به موضوع تغذیه پرداخته‌اند معرفی کرد زیرا با دیدن آنها به اطلاعات جدیدی از سیاست‌های غذایی جهان پی می‌برید.

 

مستند فراتر از عسل

فراتر از عسل (More than Honey)  یک فیلم در سبک مستند است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

این مستند در مورد کلنی‌های زنبوران عسل در کالیفرنیا، سوئیس، چین و استرالیا می‌باشد. این مستند نگاهی زیبا و نو به محصول پرفروش زنبورها می کند. در ابتدا زنبورها تنها به صورت طبیعی به ساخت عسل مشغول بوده اند ولی با در میان آمدن پول، انسان ها این موجودات را وادار به ساخت عسل می کنند…

این فیلم برای اسکار جهت دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان در هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار ارسال شد ولی نامزد دریافت جایزه نشد.

 

مستند باربیکیو

این مستند در مدت زمان ۱۰۱ دقیقه محصول سال ۲۰۱۷ است.

فیلم مستند «باربیکیو» نشان می‌دهد که چگونه برخی مراسم متداول در کشورهای مختلف جهان، موجب تحکیم دوستی‌ها و سنت‌های قدیمی می‌شوند. این فیلم که به ۱۳ زبان مختلف روایت شده است، طرز تهیه کباب در مناطق مختلف جهان را به نمایش در می‌آورد.

این فیلم واقعیت‌هایی را به تصویر می‌کشد که قلب انسان‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد و رستگاری جوامع بشری را به دنبال دارد. پیام اخلاقی این فیلم مستند، چیزی فراتر از کباب کردن یک تکه گوشت بر روی آتش است. تهیه کباب در برخی کشور‌های جهان بعنوان یک مراسم آیینی تلقی می‌شود.

همه فرهنگ‌ها سبک خاص خود را برای کباب کردن گوشت حیوانات ارائه می‌کنند. ملت‌ها برای کباب ارزش بسیاری قائل هستند. این غذا، وجه اشتراک میان فرهنگ‌های مختلف جهان به حساب می‌آید.

واژه کباب در کشورهای آفریقای جنوبی، سوئد و اسپانیا به ترتیب با عناوین Shisanyama، Engangsgrill و Lechon شناخته می‌شود. هنگام تهیه کباب، مردم هیزم را آتش می‎زنند، دور هم جمع می‌‎شوند و داستان‌هایی شنیدنی را بازگو می‌کنند.

 

مستند محرمانه کولا

ممنوعیت فروش نوشابه در لیوان های بزرگ یک تلاش بزرگ برای سلامت عمومی بود که در آمریکا اتفاق افتاد، این اقدام از سوی شهردار نیویورک بنیان گذاشته شد تا با بحران چاقی مقابله کند ولی این همه ماجرا نبود.

بعد از اعلام ممنوعیت فروش نوشابه در لیوان های بزرگ و اعلام اینکه هر آمریکایی سالانه بیش از ۴۵ گالن نوشابه می نوشد، مخالفت هایی از سوی برخی افراد و سازمان ها دیده شد.

ابتدا یک قاضی ایالتی، این قانون را نقض کرد و سپس مخالفت ها در سطح گسترده تری به نمایش درآمدند.

مستند «محرمانه کولا» به سابقه تولید نوشابه های گازدار در آمریکا و دیگر کشورها می پردازد، اینکه شرکت های تولید نوشابه تبلیغات خود را در سطح وسیع از فیلم های هالیوودی گرفته تا روزهای مذهبی برای مسلمانان، مسیحیان و هندوها انجام می دهند و حتی سر و شکل بابانوئل را هم آنها تعیین کرده اند.

سودی که شرکت های نوشابه ساز به دست می آورند سبب شده کمپین هایی از سوی آنها برای مخالفت با فروش نوشابه های گازدار در حجم وسیع ایجاد شود و آنها بتوانند مردم را با خود همراه کنند.

 

مستند تغذیه

مستند تغذیه

فیلم مستند آمریکایی محصول ۲۰۱۴ به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی استفانی سوشتیگ است.

این مستند بر علل چاقی در ایالات متحده تاکید دارد و نقش قند را که موجب افزایش خطرات چاقی، دیابت، و بیماری های مرتبط به ویژه در کودکان است را نشان می دهد، در صورتی که در دستورالعملهای غذایی صادر شده توسط دولت ایالات متحده در ۳۰ سال پیش، نقش قند کاملا نادیده گرفته شده است و مصرف شکر تا حد زیادی افزایش یافت، تعداد افراد چاق بی رویه افزایش پیدا کرد و نسل های جدید کودکان به مراتب از پدر و مادر خود چاق تر شدند، در نتیجه این کودکان از طول عمر کوتاه تر و اختلالات سلامتی بیشتر رنج می برند.

پس از مشخص شدن رابطه بین رژیم غذایی با قند بالا و کاهش سلامتی ، صنعت قند با استفاده از تلاش های پدران و مادران ، مدارس ، ایالات و کنگره برای ارائه یک رژیم غذایی سالم برای کودکان، مغلوب شد. این مستند روش تغذیه شما را برای همیشه تغییر خواهد کرد.

 

مستند تجارت غذا

هر سال ۷۳ هزار آمریکایی راهی بیمارستان می‌شوند برای اینکه تاوان خوردن مرغ‌های درشت‌تر، میوه‌های زیباتر و فست‌فودها را پس بدهند. انگار خوردن غذاهایی که ظاهری دل‌فریب و اشتهاآور دارند، آن‌قدرها هم لذت‌بخش نیست.

مستند تجارت غذا

فیلم مستند «تجارت غذا» (Food Inc)، مخاطب را با نظام تولید غذا در آمریکا آشنا می‌کند. این مستند از مافیای صنایع غذایی این کشور پرده برداشته و نشان می‌دهد که چگونه چند کمپانی خاص، با روش‌های غیرطبیعی به پرورش مرغ و گاو و دیگر حیوانات گوشتی می‌پردازند. تهیه غذاهای آماده نیز از دیگر اقدامات این کمپانی‌هاست که این فیلم، آسیب‌های آن را موضوع بررسی قرار می‌دهد.

« تجارت غذا» در واقع به توصیف معاملۀ تأمل‌برانگیز مردم آمریکا با کمپانی‌های غذا می‌پردازد: آمریکایی‌ها در ازای دریافت مرغ‌های درشت‌تر، میوه‌های زیباتر، فست‌فودها و غذاهایی که تاریخ مصرف غیرطبیعی و زیادی دارند، داوطلبِ خوردن باکتری خطرناک «E.Coli» می‌شوند. این معامله‌ای است که سالانه ۷۳هزار آمریکایی را روانۀ بیمارستان می‌کند. حالا اما با آگاهی مردم آمریکا از واقعیت‌های تکان‌دهندۀ روند تولید غذاهای غیرطبیعی، نهضتی مردمی برای بازگشت به تولید غذاهای سنتی و طبیعی به راه افتاده و این غذاها هر سال در نمایشگاه‌هایی بزرگ عرضه می‌شود. این فیلم هرچند به بررسی موردی نظام تولید غذای غیرطبیعی در آمریکا پرداخته، در واقع معضلی جهانی را بررسی کرده است؛ معضلی که شاید دیگر نتوان کشوری را سراغ گرفت که دچار آن نشده باشد.

مستند «تجارت غذا» در جشنواره‌های مختلفی حضور داشته و موفقیت‌های بزرگی را کسب کرده است، از جمله: برندۀ جایزۀ بهترین فیلم مستند در جشنوارۀ گاتهم در سال ۲۰۰۹، برندۀ جایزۀ بهترین فیلم مستند در جشنوارۀ انجمن منتقدان فیلم جنوب شرقی ۲۰۰۹ (SEFCA)، برندۀ جایزۀ بهترین فیلم مستند در جشنوارۀ انجمن منتقدان فیلم ناحیۀ واشنگتن ۲۰۰۹ (WAFCA) و نامزد جایزۀ بهترین فیلم مستند در جشنوارۀ آکادمی اسکار.

 

مستند سلامتی چیست؟

سلامتی چیست (What the Health)یک فیلم مستند است که به تاثیر مصرف لبنیات و فراورده‌های گوشتی بر سلامت انسان و همچنین به انتقاد از سازمان‌های بهداشتی می‌پردازد. این مستند به شدت توسط تعدادی از پزشکان رژیم‌شناسی، متخصصین تغذیه و روزنامه نگاران تحقیقاتی به دلیل مغالطه علت شمردن همبستگی و نقل‌قول گزینشی و همچنین به کار گیری منابع سوگیرانه مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

سلامتی چیست نوشته، تولید و اجرا شده توسط کیپ اندرسون و کیگان کوهن، تیم تولید برای راز پایداری مستند.

سلامتی چیست در مارس ۲۰۱۶ توسط کمپین ایندی‌گوگو بنا شد. فیلم در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۱۷ توسط ویمیو به صورت جهانی پخش گردید.

این فیلم به نام “فیلم سلامتی که سازمان‌های بهداشتی نمی‌خواهند آن را ببینید” تبلیغ شده و کیپ اندرسون به مصاحبه با پزشکان و سایر افراد در مورد رژیم غذایی و سلامتی می‌پردازد. اندرسون همچنین نشان داده است که در تلاش برای تماس با نمایندگان سازمان‌های بهداشتی مختلف آن‌ها با پاسخ‌های خود ناراضی هستند. از طریق مصاحبه‌های دیگر او ادعا می‌کند ارتباطی بین گوشت، لبنیاتی، و صنایع داروسازی و نیز سازمان‌های مختلف بهداشتی وجود دارد. خلاصه این است که مشکلات جدی سلامت ناشی از مصرف گوشت و محصولات لبنی است و توطئه‌ای برای پوشش دادن آن وجود دارد.

 

مستند چنگال بیش از چاقو

مستند چگال غذا در برابر چاقو جراحی که درباره غذاها و بیماری هایی که با خوردن آنها به وجود می آید بحث می کند. این مستند محصول ۲۰۱۳ است که توسط کمپانی مونیکا ساخته شده است. با استفاده از تحقیقات فیزیکدان آمریکایی کلین کمپل و پروفسورا سلستین این مسئله مورد بررسی قرار می گیرد که اکثر بیماری هایی که انسان ها با آن دست و پنجه نرم می کنند با کنترل غذایی ریشه کن خواهند شد.

مستند چنگال بیش از چاقو

آنها با تحقیقاتی که در دانشگاه آکسفورد انجام شده به شگفتی هایی در مورد استفاده از غذای گیاهی دست یافته اند که در این مستند بیان شده است. در کمال تعجب به شما نشان داده خواهد شد که غذاهایی که ما به صورت روزانه مصرف می کنیم و فکر می کنیم که جز غذاهای سالم به حساب می آیند می توانند سلامتی ما را به بدترین شکل ممکن به خطر بیندازند.

 

غذاهای منتخب

مستند غذاهای منتخب Food Choices 2016 نام فیلم مستند می باشد که توسط استودیوی New Root Films ساخته شده است .

مستند غذاهای منتخب

این مستند شرح حال فیلم ساز معروف Michal Siewierski می باشد که به بررسی تاثیر انتخاب غذا و سلامت آن بر مردم می پردازد . اینکه چگونه این انتخاب ها بر سلامت سیاره ما و دیگر موجودات زنده تاثیرگذار خواهد بود دیگر بخش این مستند جذاب می باشد . بسی

اری تصورات غلط در مورد رژیم غذایی و مواد غذایی وجود دارد .

در این مستند از دید دیگر به این مسائل پرداخته می شود و دیدگاه کارشناسان را نیز در مورد آنها بررسی می کنیم . در این فیلم مستند با بسیاری از کارشناسان زبده در سراسر دنیا نظیر دکتر T Colin Campbell , دکتر Richard Oppenlander , دکتر John McDougall , دکتر oni Bark , دکتر Pam Popper , دکتر Michael Greger در کنار افرادی مانند Gloria Athanis , Rich Roll و Joe Cross که هرکدام افرادی برجسته در زمینه ی کاری خود هستند مصاحبه می شود .

 

مستند مک لیبل

مستند مک لیبل تولید شده در ایالات متحده آمریکا، روایتی است از تلاش دو فرد که برای احقاق حقوق مردم علیه ابرشرکت مک‌دونالد شکایت می‌کنند و دنیا را تغییر می‌دهند.

مستند مَک‌لیبل تنها درباره‌ی همبرگر و مک دونالدنیست، بلکه اهمیت آزادی بیان را نشان می‌دهد و اینکه امروز شرکت‌های چند ملیتی از دولت‌ها قوی‌ترند. این مستند که در طولِ ۱۰ سال توسطِ فِرَنی آرمسترانگ Franny Armstrong ، بدونِ هیچ بودجه‌ی مصوبی ساخته شده، تلاش دو فرد را نشان می‌دهد که چطور از حقِ خود در برابر این ابر شرکت دفاع می‌کنند و دنیا را تغییر می‌دهند.

مستند مک لیبل(Mc Libel) یک مستند علیه کمپانی مک دونالد است و نشان می دهد که چگونه دو نفر مک دونالد را به خاطر تبلیغ در مدارس بریتانیا به دادگاه حقوق بشر می کشانند و باعث می شوند مک دونالد از تبلیغ در مدارس دست بردارد.

مستند تراریخته

مستند “تراریخته” پیرامون محصولات دستکاری شده ژنتیکی است که با استفاده از انتقال یک یا دو ژن بین دو نوع موجود زنده مختلف به دست می آیند و مصرف آنها مباحث مختلفی را میان اساتید و صاحب نظران حوزه بیوفناوری به وجود آورده است.

برای تماشا و دانلود محصولات معرفی شده روی نام محصول کلیک کنید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن