مستند ایکسونامی
اخبارسینمای مستند

مستند جنجالی ایکسونامی بزودی از فیلمگردی پخش می شود

مستند ایکسونامی به پژوهش، نویسندگی و کارگردانی محسن آقایی روایتگر سیر رسیدن به آزادی جنسی در جامعه آمریکایی، یعنی سردمدار کشورهای آزاد است،

مستند ایکسونامی، داستان یک پورن استار آمریکایی و تجربه او برای رسیدن به آزادی‌های جنسی در ایالات متحده را برای مردم ایران روایت می‌کند. محسن آقایی پژوهش، نویسندگی و کارگردانی، محمدرضا بورونی تهیه کنندگی این اثر را برعهده دارند.

در این مستند، زن آمریکایی هرزه‌نگاری تجربه رسیدن به آزادی‌های جنسی در ایالات متحده را برای مردم ایران روایت می‌کند. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲ سال و نیم زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است. «ایکسونامی» که دارای آرشیوهای دیده‌نشده از تاریخ سده اخیر آمریکا است، توسط مؤسسه فرهنگی هنری «آوش» تهیه شده است.

روایتی از انقلاب جنسی در آمریکا

ایکسونامی روایتی از تاریخ حدودا ۷۰ ساله ایالات متحده و داستان دگردیسی جامعه‌ی آمریکا از یک ملت عمیقا مذهبی و باورمند به سنت‌های مسیحی(حتی تا تقریبا نیمه‌ قرن بیستم)، به بهشت «پورن» و اباحه‌گری جنسی روی زمین است که با چینش بدیع و هوشمندانه‌ی آرشیو تصاویر و فیلم‌های موجود از این سیر هفتاد ساله در یک چشم‌انداز جامع و دقیق، دست مخاطب را می‌گیرد و با خود مرحله مرحله به پیش می‌برد.

دانلود مستند ایکسونامی

«ایکسونامی»، علاوه بر روایت سرراست و خوبش، به بی‌طرف ماندن و ایجاد زمینه تفکر به مسئله مورد بحث برای مردم و مسئولین بازمی‌گردد. از این جهت، این مستند می‌تواند مبنایی برای مستندهای پژوهشی جدی‌تر در آینده باشد که با همین دقت نظر، به دنبال ارائه راهکار بگردند.

فیلم ما ضد آمریکایی نیست

محسن آقایی کارگردان این مستند در گفتگویی با اشاره به دلایل ساخت این مستند اظهار کرد: ما در این فیلم قصد نداریم بگوییم آمریکا بد است و ما خوب هستیم. حرف ما این است که هر جامعه‌ای که به ورطه ولنگاری افتاد اولا توقفی برای او متصور نیست چون سازوکارهای اقتصادی و سیاسی پشت کار می‌آید و اجازه نمی‌دهد مردم رفتار طبیعی خود را داشته باشند و اینکه این مسیر سرازیری است و از یک جایی به بعد نمی‌توان آن را نگه داشت، همانند ماشین سنگین است که در سرازیری می‌رود و اگر خود را مهار نکند، هیچ ترمزی آن را نگه نمی‌دارد.

آموزش جنسی را زیر سوال برده‌ایم

محمدرضا برونی تهیه کننده این مستند نیز در گفتگویی اظهار کرد: جامعه آمریکا تماما آموزش جنسی دیده است یعنی آنها از سال ۱۹۸۱ تاکنون آموزش جنسی می‌بینند. ما در این مستند آموزش جنسی را زیر سوال می‌بریم زیرا در آنجا انقلاب جنسی رخ داده و یک لجام گسیختگی به وجود آمده اما در کشور ما انقلاب جنسی رخ نداده است. بنابراین اگر آموزش جنسی بدهیم این موضوع را به رسمیت شناخته‌ایم. هرچند اسلام آموزش دارد ولی این آموزش بسیار دقیق است.  عده‌ای که نمی‌فهمند و متوجه نیستند این مسأله را ساده سازی می‌کنند در حالی که اگر ما آموزش جنسی بدهیم وارد انقلاب جنسی می‌شویم.

روایت یک زندگی جنجالی!

مستند ایکسونامی دارای ارزش فوق العاده‌ای در شیوه بهره بردن از آرشیو است. مستندی که راوی‌اش به مثابه تاریخ پورنوگرافی به روایت زندگی خودش نیز می‌پردازد. مستندی که میتوانست تنها با بهره بردن از همین سویه تاریخی و یا زوال سکسی آمریکایی (به زعم تولیدکنندگانش) و فارغ از سویه ایرانیِ قیاس، اثری قابل توجه باشد.

توزیع مستند ایکسونامی به زودی و  به صورت انحصاری در سایت تماشای آن لاین فیلم گردی آغاز می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

‫۱۹ نظرها

   1. اگر سطح علم و فرهنگت پایین هست لااقل اظهار نظرقاطع راجع به مسئله ای نکن… اینکه نفهم باشی وخودتو صاحب بالاترین سطح فهم بدونی …ظالم هستی و خدایی که صددرصد سنگشو به سینه میزنی ظالمان رو دوست نداره…آزادی …فضیلت وحقانیت …انسانی هست که حق و اختیار و وظیفه داره…نمیشه به کسی تکلیفی بار کرد و برای اون حقی قائل نشد…اصل اول انتخابات و جمهوری داشتن حق و تکلیفه…موجودات سخیفی که معنای آزادی و ارزش آزادی و اهمیت آزادی رو نمیفهمن …باید در چگونگی انسان بودن خودشون شک کنن …ببین واقعا انسان کنجکاو فعال جستجوگرهستن یا ربات برنامه ریزی شده اند…جریان آزاد اطلاعات…مطبوعات آزاد..‌.سیاستمدارانی که زیر ذره بین…نهادهای مدنی و خبرنگاران مستقل و آزاد هستن …جامعه ای رو مدیریت می کنن که توی اون فساد اقتصادی …رانت خواری واختلاس بیداد نخواهد کرد…دنیا برای ذهنهای کوچک شما خیلی بزرگه …یا ذهنتون رو توسعه بدین…یا دهنتون رو ببندین…برو ببین …توسعه فقر در جامعه ات چقدر آمار فحشارو بالا میبره ؟برو نتیجه غارتی که اذهانی شبیه تو ایجاد کردن برآورد کن ؟

    1. اولین نشونه آزاداندیشی موجودات عجیب الخلقه ای چون شما اینه که همون اول می زنی تو دهن هر کی که مثل شما فکر نمی کنه
     آخر آزاداندیشی هستی واقعا

    2. البته که فقر و فحشا اگه بد میدونستین شماها اروپا و آمریکا فاحشه خونه نداشتن! و با اینکه دارن تا دلت بخواد از بچه سال تا بزرگسال! از حیوانات تا همجنس! و … مشکلاتی که در کشور هست پیروی احمق هایی از اقتصاد غربی و فرهنگ اونهاست، … و البته مهمترین بخش کم کاری مسئولین که کارشون از کم کاری هم گذاشته اگه فحشا بده چرا شما به هزار برابرش که تو کشورهای اروپایی هست هیچی نمی گی؟ همینکه به ایران میرسه بد میشه؟
     برو ببین کدوم کشورها به اختلاسگراها در ایران قدرت میدن و اینها عمدتاً غربگرا هستن و همیشه درحالی پناهندگی گرفتن کشورهای کانادا و آمریکا و سوئیس و … که واقعاً پناهگاه خوبی برای دزدها ، اختلاسگران هستن. … اشتباه در دو بخش کلی هست اول اینکه حجاب باید شرعی باقی می موند و قانونی نمیشد و به جاش تربیت از مهدکودک تا فیلم و انیمیشن و بازی قرار میگرفت با عنوان پوشش اخلاقی — بخش دوم غربگرایی افرادی ابله که نمی فهمن کشورهای غربی همونقدر که اقتصادشون رتبه داره به همون میزان فرهنگشون نابوده!

     این دو عامل اصلی هست که به دشمن اجازه داده تا مردم رو در برابر مردم قرار بده چون بسیاری با تفکر اروپایی بزرگ میشن و با تفکر ایرانی مشکل خواهند داشت.

  1. شاید مسئولین بیدار شوند و گر نه با لگد دشمن بیدار می شیم وقتی روشنفکران و سیاست مداران کشور اعتقاد به ۲۰۳۰ دارند نیاز به ساخت همچین مستندی حس می شود

  2. بچه مردم الان با فیلتر شکن فیلمای لختشو میبینه تو اونوقت دلت برا بچه مردم ک با مستندش ک توش دلایل راه درستو نشون میده میسوزه

 1. ایشالله که باعث بشه حواسمون بیشتر به لیبرال ها باشه، که رسما حرام زادگی رو ترویج می کنن.

 2. درود
  مستند رو دیدم.و مزخرف تر و عرزشی تر از این مستند تا کنون ندیده بودم که در نکوهش همچین پدیده ای براومده باشه!
  و چه پایان مزخرف و سخیف و متعفنی
  آقای آقایی اگه واقعا میخوان کمکی به فرهنگ جامعه بکنن،اگه واقعا این مستند سفارشی نیست بیان یه همچین چیزی راجب زن ایرانی بسازن که چهل ساله تو خفقان داره بهش تجاوز میشه،زیر سن قانونی عقد میشه،زنده زنده دفن میشه،ختنه میشه..
  نه اینکه برن تو آرشیو حوادث آمریکا حوادث ۹۰ سال اخیرشون رو دربیارن بگن من مستند ساختم
  بعد اونم با این اسم جنجالی که مثلا چهارنفر ترغیب بشن ببینن!مضحک تر از همه چیز اون متلک های مسخره ای بود که در نیم ساعت اول به ایران و جمهوی اسلامی انداخته می شد تا مثلا مخاطب رو گول بزنه برای ادامه ی داستان!
  نه برادر عرزشی،همه ی مخاطبا بی سواد نیستن!

   1. یعنی شما هنوز فرق ارزشی و عرزشی رو در نوشتار تشخیص نمیدی عزیز؟
    من واقعا دیگه حرفی برای گفتن ندارم !

   2. یعنی شما هنوز فرق ارزشی و عرزشی رو در نوشتار تشخیص نمیدی عزیز؟
    من واقعا دیگه حرفی برای گفتن ندارم !!

   1. استاد در متنی که نوشتم نقد مستند هم بود اگر دقت کنید! و مستندی که جهت دار و کاملا استرلیزه ساخته شده باشه نقدش به این شکل میشه

    1. مستند ها باید جهت دار باشن، مثلاً فیلم و مستندهای هر کشور حالا آمریکا چون همه دیدن رو مثال بزنیم جهتش به سمت فرهنگ آمریکا نیست؟ … جک میگی داداش؟

     مسیحی باشی، بچه رو مسیحی بزرگ میکنی، بی دین باشی بی دین بزرگش میکنی، ضد انقلاب باشی ضد انقلاب بزرگش میکنی، نکنه انقلابی بزرگ میکنین شماها و ما خبر نداریم؟
     همه ی اینها جهت دارن

     همه جا جهت داره، به نظر من این مستند هیچ چیش کافی نیست نیاز به فیلم و سریال های به مراتب قوی تر داریم تا نشون بده همونقدر که غرب در اقتصاد قوی هست در فرهنگ برعکسه اگه تربیت یک پارچه جامعه وجود داشته باشه و چالش های حفظ اخلاق مسلماً خیلی بهتر نتیجه میده این مستند کافی نیست.

  1. بله باید جلوی همون تجاوز ها هم گرفته بشه، اما مسلماً غرب ضربدر ۱۰۰ اوضاعش بی ریخت تره، الآن عقد های زیر سن قانونی هم باید مانع بشه که البته قانونش تصویب شده … اما جالب اینجاست که هیچ اشاره ای به فاحشه خونه های آمریکایی و ژاپنی و … نمی کنی که هر روز و هر ساعت دارن بچه ها رو عرضه ی جنسی می کنن

   این نتیجه غربی شدن فرهنگ بخشی از کشوره که البته با این اشتباه جمهوری اسلامی موافقم که قانون کردن حجابش هم مکمل گندکاریهاتون بود تا با یه دو قطبی سازی حالت تنفر به اخلاق در جامعه شکل دادین — غربی شدن کشور طی ۲۰ سال گذشته کاملاً آماری برابر با بالا رفتن آمار تجاوزات داشته یعنی با نگاه کردن به آمار می بینیم که مثلاً ده سال پیش که کمتر کشور فرهنگی شبیه به آمریکا داشت سالم تر هم بود اما هرچی این فرهنگ که برخی نشانه هاش زیاد شدن هالووین، جشن گرفتن سال نو میلادی، والنتاین و … زیادتر شدن آمارهای بی اخلاقی هم خیلی هماهنگ باهاش بالاتر اومدن؛ و واقعاً تلاش هاتون برای شروع انقلاب جنسی در ایران قابل تقدیره!

   و با اینکه وضعیت اسفناک اخلاقی امروز هنوز فرسنگ ها با روکورد داران فحشا در دنیا فاصله داره اینطور به ایران تاخت و تاز میکنین اما آمریکا و ژاپن گل و بلبله! یه مشت مغز استعماری که کوچکترین مسئله در ایران رو به میلیون و بزرگترین مسائل تبدیل می کنن اما در بین کشورهای لاکچری! صدها برابر بزرگترش رو هم هیچ نمی بینین چون فقط زرق و برق پول و دلار و لاکچری بودن چشمتون رو کور کرده به عبارتی غرب زده هایی و ضد ایرانی هایی که بعد از ۲۰۰ سال همچنان ازشون دست رهایی پیدا نکردیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن