مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد و بررسی

مستند “رویاهای دم صبح” حرفه ای و خوش ساخت است

مطابق هر هفته های "پاتوق مستند" سفیرفیلم این هفته اهالی پاتوق مستند به تماشای مستند «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی نشستند.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مطابق برنامه هفتگی “پاتوق مستند” سفیرفیلم این هفته اهالی پاتوق مستند به تماشای مستند «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی نشستند.

این جلسه نقد و بررسی با تمامی جلسات دیگر پاتوق مستند یک تفاوت اصلی داشت و آنهم این بود که هیچ یک از عوامل مستند رویاهای دم صبح حضور نداشتند که به گفته مسئولین برگزاری جلسه، کارگردان خارج از کشور بوده و برای حضور دیگر عوامل هماهنگی خاصی صورت نگرفته است.

بعد از اکران و تماشای مستند به رسم هفته‌های گذشته پاتوق مستند، محمد رضا امامقلی مدیریت جلسه را به عهده گرفته و به توضیح در مورد فیلم رویاهای دم صبح ساخته مهرداد اسکویی پرداخت .

امامقلی در توضیحات خود اظهار داشت : همانطور که دیدید رویاهای دم صبح درباره نوجوانان دختر زیر ۱۸ سالی است که در کانون اصلاح و تربیت شهر زیبای تهران تحت نظارت هستند.این فیلم سومین قسمت از مستندهای سه گانه مهرداد اسکویی است. دو فیلم قبلی «روزهای بی‌تقویم» و «آخرین روزهای زمستان» نام دارند. صدور مجوز ساخت این فیلم ۷ سال به طول انجامید که در نهایت مهرداد اسکویی در زمستان سال ۱۳۹۲ با حمایت کانون اصلاح و تربیت موفق به دریافت مجوز ساخت فیلم شد.مهرداد اسکویی

این کارشناس مستند سازی در معرفی مهرداد اسکویی کارگردان فیلم «رویاهای دم صبح» گفت : مهرداد اسکویی (زاده ۱۳۴۸ در تهران)، فیلم ساز، تهیه‌کننده، پژوهشگر و عکاس ایرانی و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما است که اغلب آثار وی در جشنواره‌های معتبر ملی و بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته و جوایز متعددی را کسب کرده‌است. اسکویی تحصیلاتش را در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر کامل کرد. وی در سال ۲۰۱۰ موفق به کسب عنوان چهره فرهنگی سال جهان از سوی نهاد فرهنگی «پرنس کلاوس» هلند شد. در سال ۱۳۸۹ انجمن مستندسازان سینمای ایران جایزه بزرگداشت خود را در جشن خانه سینما، به پاس یک عمر فعالیت مستندسازی به مهرداد اسکویی اهدا کرد. در بهمن ماه ۱۳۹۳ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان از وی به پاس سال‌ها پژوهش اسنادی و میدانی پیرامون تاریخ عکاسی گیلان تجلیل به عمل آورد. اسکویی از اسفندماه ۱۳۸۵ تا اسفندماه ۱۳۸۹ برای مدت دو دوره دوساله عضویت کمیته تخصصی سینمای مستند فرهنگستان هنر ایران را عهده دار بود. در سال ۲۰۱۳ فیلم مستند «آخرین روزهای زمستان» از ساخته‌های او بر پرده سینماهای فرانسه اکران شد. وی جزو هیئت مؤسس مؤسسه انسان‌شناسی و فرهنگ و مشاور ارشد دو گروه فیلم مستند و عکس مستند در این سایت است. همچنین از اسکویی گفتگوهای مختلفی با شخصیت‌های سینمایی و هنری ایرانی و خارجی منتشر شده است. اسکویی در بیش از صد جشنواره معتبر فیلم و عکس عضو گروه داوری بوده است. او همچنین به عنوان سفیر فرهنگی بخش انسان دوستانه سازمان ملل متحد (UCHA)فعالیت می‌کند.

 

امامقلی در ادامه افزود : یکی از ویژگی های فیلم رویاهای دم صبح اسکویی این است که این فیلم بسیار قوی و تکنیکی ساخته شده است و جدای از فضای نقد محتوای فیلم بسیارقوی و خوب ساخته شده است و می توان این فیلم را یکی از بهترین کارهای اسکویی نامید.

وی در ادامه با شاره  به اهمیت نگاه کارگردان در تولید فیلم و اهمیت ساخت مستندهای اجتماعی اظهار داشت: نگاه اسکویی در فیلم یک نگاه کاملا روانشناسی است که بر اساس مبانی انسان گرایی به سوژه خود نگاه کرده است و تک تک افراد حاضر در فیلم را با این نگاه دعوت به مصاحبه کرده است. این نوع نگاه کردن به سوژه در مستندهای اجتماعی که بر اساس مبانی خاصی است به شما کمک می‌کند تا پیام تان را شفاف تر به مخاطب برسانید.

امامقلی با اشاره به تقدیر های که از فیلم «رویاهای دم صبح» صورت گرفته افزود: فیلم رویاهای دم صبح یک فیلم خاص از نظر محتوای است فیلمی چند رگه که هم می توان آن را هم اجرای و هم توصیفی نامید و این نوع سبک تولید یکی از ویژگی های بارز مهرداد اسکویی است.محتوای با ارزش و ارزنده که مخاطب را پای فیلم نگه می دارد چرا که هم سوژه و هم محتوا با یک دیگر جفت هستند.

وی در پایان به نکات قوت تکنیکی و تیمی فیلم اشاره و گفت: یکی دیگر از ویژگی های فیلم «رویاهای دم صبح» تدوین و صدا برداری فوق العاده آن است که در تمام لحظه لحظه فیلم این ظرافت و مهارت کاری خود را به نمایش گذاشته و مخاطب را جذب به فیلم می‌کند. این مستند یک نمونه بارز از هم فکری و هم اندیشی گروهی خصوصاً با تدوین گر است.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
منبع
بلاگ سینمامارکت
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن