مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

مستند سازان روایتگر «امت واحده»

به مناسبت این ایام که به نام هفته‌ی وحدت شهرت یافته است، مستندهایی را با موضوع جهان اسلام و وحدت میان شیعه و سنی در نقاط مختلف جهان معرفی می‌نماییم.

در دنیای امروز و با پیشرفت جوامع بشری عوامل بسیاری بر وحدت و یا ایجاد تفرقه تاثیرگذار خواهند بود که یکی از مهم‌ترین آنها رسانه و نقش آن در تغییر نگرش و تفکر انسان‌ها است. زیرا که رسانه‌ها اعم از دیداری، شنیداری، نوشتاری، رسانه‌های الکترونیک و شبکه‌های مجازی که طی سال‌‎‌های اخیر گسترش و نفوذ چشمگیری در سبک زندگی مردم داشته‌اند، تاثیر به‌سزایی در رشد اعتقادی و درنتیجه زندگی مردم دارند.

از این رو آگاه بودن به تاثیر رسانه در بین بسیاری از ابرقدرت‌های جهان تبدیل به ابزاری برای رشد و نفوذ قدرت خود در بین جوامع با آیین‌ها و مذاهب گوناگون گشته و از آن به عنوان اهرمی برای ایجاد تفرقه در بین گروه‌ها ، ملت‌ها و … استفاده می‌کنند.

نمونه‌ی چنین استفاده‌های رسانه‌ای در حوادثی مانند حمله نظامی عربستان به مردم مظلوم یمن و یا سرکوب مسلمانان در میانمار، پاکستان، افغانستان و … را به وضوح می‌توان  مشاهده کرد.

از این رو بلاگ سینمامارکت در بسته پیشنهادی خود به مناسبت این ایام که به نام هفته‌ی وحدت شهرت یافته است، مستندهایی را با موضوع جهان اسلام و وحدت میان شیعه و سنی در نقاط مختلف جهان معرفی می‌نماید تا چهره‌ی واقعی و بدون سانسور از برادری و همبستگی میان مسلمانان توسط مستندسازان  برای شما روایت شود.

 

مستند ابرها در راهند

آلمان قلب اقتصادی اروپا و یکی از هشت کشور بزرگ صنعتی دنیا محسوب می شود. آلمان کشوری رویایی برای بسیاری از مردم دنیا به شمار می رود و خیلی ها دوست دارند به این کشور اروپایی سفر کنند ولی حقیقت آلمان، دارای روی دیگری از سکه پیشرفت و رفاه نیز هست. مجموعه مستند «ابرها در راهند» محصول سازمان سینمایی سوره با مضمونی دینی در آلمان ساخته شده است.

مستند ابرها در راهند

این مستند زندگی شیعیانی را روایت می کند که در اروپا زندگی و تلاش می کنند تا نگاه صحیح و انسانی دین اسلام را به دیگر ادیان بشناسانند. یکی از حقایق موجود در جهان امروز آن است که در جریان تحولات و فضای کلی بین المللی طی سال ‌های اخیر، تصوری اشتباه نسبت به مسلمانان در ذهن برخی مردمان کشورهای اروپایی از شکل گرفته است؛ «ابرها در راهند» و افرادی که سوژه آن قرار گرفته ‌اند سعی دارند این تصور غلط را اصلاح کنند.

از عوامل این فیلم می‌توان به جمشید بیات ترک، تصویربردار؛ ولکمارانگر، نور؛ مهدی فارسی، تحقیق؛ حجت الاسلام مقداد شاه آبادی، شیخ حسین تیم لایبنر و برهان الدین داغ، مشاوران تحقیق و محمد سیری، صداگذار اشاره کرد.

 

مستند یوسف قم عزیز تایلند

شیخ احمد قمی، به ‌نظر شیعیان تایلند، نخستین کسی است که مذهب تشیع را به تایلند برده ‌است. گرچه بر اساس منابع تاریخی، در لوح به دست آمده از دوره حکومت سوخوتای در حدود هفتصد سال قبل، بعضی از کلمات به زبان فارسی مشاهده شده‌ است و این نشان می‌دهد که ایرانی‌ها حدود ۶۰۰ یا ۷۰۰ سال قبل در تایلند حضور داشته‌اند، با این حال این نظریه چیزی را در مورد ورود تشیع به تایلند ثابت نمی‌کند.

شیخ احمد قمی در حدود سال‌های ۱۶۲۰ (میلادی)، در دوران پادشاه «سوگ تام»، به دلیل اینکه در امور بازرگانی شخصیت ممتازی بود، به دربار فراخوانده شد و در آنجا فعالیت می‌کرد. وی از آن به بعد نیز منصب‌های مختلف دربار را در اختیار خود داشت و مورد اعتماد پادشاه تایلند بود. در جریان خیانت ژاپنی‌ها که می‌خواستند سلطنت را سرنگون کنند، وی از پادشاه حمایت کرد و با مخالفان حکومت به مبارزه پرداخت و سرانجام با همکاری نیروی وفادار به پادشاه، این خیانت را خنثی کرد. وی بعد از این جریان، به منصب‌های عالی دربار رسید و حتی مقام «جاوپایاباوان راش نایوک» که تقریباً معادل با وزیر اعظم است، به وی اعطا شد.

پادشاه تایلند زمین منطقه‌ای را به او بخشید تا او و افرادی که همراه وی بودند، در آنجا ساکن شوند. شیخ احمد قمی از طرف پادشاه، اولین منصب شیخ‌الاسلامی را به عهده گرفت و وظیفه رهبری، نگهداری و رسیدگی به امور تمام مسلمان‌ها بر عهده وی بود. این نکته‌ای قابل توجه‌است، زیرا اکثر مسلمان‌ها در آن زمان از اهل سنت بودند، ولی شیخ‌الاسلامی آنان را یک فرد شیعه بر عهده داشت.

مقبره شیخ احمد قمی هم اکنون در کالج تربیت معلم آیوتایا است و مورد احترام تایلندی‌ها قرار دارد.

مستند «یوسف قم عزیز تایلند» روایتی از قم تا تایلند، گذری بر مسیر مسافرت شیخ احمد و تاثیراتی که این عالم برجسته بر روی مردم این نقطه از کره زمین گذاشته است.

 

مستند فرزند ایران

مستند “فرزند ایران ” پرتره ای از شهید عمر ملازهی از شهدای اهل سنت تیپ نبویون که در سوریه به شهادت رسید. در بخشی ازاین مستند فرزند شهید می گوید: “من هیچ وقت از شهادت پدرم افسوس نمی خورم چون من احساس می کنم زیر سایه پدرم هستم نه کسی دیگه و همیشه به اون افتخار می کنم.

این مستند جزو اولین کار‌های عارف جعفری چگنی شناخته می‌شود، مستند فرزند ایران برنده فانوس هشتمین جشنواره فیلم عمار است.

 

مستند پسرم سلمان

مستند “پسرم سلمان” روایت مبارزه ی برادران شیعه و سنی در کنار هم در مقابل گروه های تکفیری در سوریه و عراق است. این مستند تلاش دارد زندگی یک رزمنده ی اهل سنت از تیپ نبویون که همراه با پدرش به سوریه اعزام شده است را به نمایش بگذارد.

مستند پسرم سلمان

سلمان برجسته یکی از اولین شهدای اهل‌سنت ایران است که به سوریه رفته و در جبهه اسلام به شهادت رسیده است. حالا یک نام جدید برای شهدای سوریه پیدا شده است؛ شهید سلمان برجسته، شهید اهل‌سنت دفاع از اسلام ناب محمدی(ص) است.

سلمان برجسته یکی از شهدای گروه مقتدر «نبویون» بود. نبویون از رزمندگان اهل سنت تشکیل شده که برای دفاع از اسلام ناب محمدی(ص) عازم سوریه شده‌اند.مستند «پسرم سلمان» ساخته سعید صفار است.

 

مستند اهل سنت ایران

مستند اهل سنت ایراناحمد مصطفی کارشناس و خبرنگار مصری، برای بررسی وضعیت زندگی اهل سنت ایران راهی این کشور می شود.

 

وی ۱۱۰۰۰ کیلومتر مسیر استان های مرزی ایران را از گلستان، خراسان رضوی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی را که غالب اهل سنت ایران آن ساکن هستند را می پیماید. این مستند توسط محسن اسلام زاده تولید شده است.قسمت اول این مستند شش قسمتی در استان گلستان می گذرد.

شما می‌توانید مستندهای معرفی شده را با کلیک بر روی نامشان دانلود و تماشا کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

بستن