مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

مستند صدای دانشجو

در روز دانشجو تلاش کرده‌ایم فیلم‌هایی که به موضوع فعالیت‌ها، دغدغه‌ها و اقدامات زندگی دانشجویی پرداخته است به شما معرفی کنیم.

۱۶ آذر هرسال به یاد شهادت دانشجویان شهید مبارزه با استکبار روز دانشجو نام گرفته است. روزی که بهترین فرصت برای مرور مرام نامه دانشجویی و وظایف ان موذن جامعه است.

در همین راستا بلاگ سینمامارکت تلاش کرده بخشی از مستندهایی را که به موضوع فعالیت‌ها، دغدغه‌ها و اقدامات زندگی دانشجویی پرداخته است  در بسته پیشنهادی این هفته خود معرفی نماید.

 

مجموعه مستند میراث آلبرتا

مستند میراث آلبرتا

« میراث آلبرتا » مستندی است درباره مهاجرت یا همان فرار مغزهای ایرانی به کشورهای غربی، مهاجرتی که گاه دائمی و گاه بسیار بلندمدت است و در حقیقت تربیت این نخبگان تا هنگامه کنکور و حتی بعد از دریافت مدارک دانشگاهی، نفعی برای کشور ندارد.

این مستند روایتی است از تلخ و شیرین مهاجرت نخبگان به آن سوی مرزها و تحصیل و کار در دانشگاه ها و مراکز علمی و صنعتی کشورهای غربی، برخی ها از کارشان راضی بودند و برخی دیگر فکر بازگشت به سرشان زده.

در این مجموعه با برخی از دانش آموختگان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های اروپایی گفت وگو شده و آنها از دلایل مهاجرت خود می گویند، اینکه چه امکاناتی در اختیارشان گذاشته شده و حالا چه دلتنگی هایی برای وطنشان دارند.

در واقع این مستند قصد دارد به سوالاتی همچون چرا بازگشت به کشور سخت است؟ چه چیزهایی در ایران مانع از بازگشت آ‌هاست؟ آنجا چه چیزهایی هست که بازگشت را دشوار می‌کند؟ و … پاسخ دهد.

این اثر کاری از موسسه فرهنگی آرمان‌ مدیا و تهیه شده در شبکه افق، به کارگردانی حسین شمقدری و تهیه کنندگی محمد حسین مددی می باشد و از دیگر عوامل ساخت این مستند می توان به محسن اخوان فر به عنوان تصویربردار، علیرضا کهن دیری در مقام آهنگساز و حسن ناظمی و سید مجتی حسینی به عنوان محقق و پژوهشگر اشاره کرد.

 

فیلم سینمایی دل شکسته

فیلم سینمایی دل شکسته

دل شکسته فیلمی به کارگردانی و نویسندگی علی روئین‌تن و تهیه‌کنندگی مجید اسماعیلی و ساخته سال ۱۳۸۶ است.

خلاصه این فیلم را میتوان داستان حکایت سرگشتگی و دلدادگی دو جوان، از دوقشر ودو فرهنگ متفاوت را روایت می کند. نفس خجسته ( بی تا بادران )دختری است پرشور و پرانگیزه از قشر مرفه و تحصیل کرده که خیلی هم در قید و بند مذهب قراردارد، در مقابل امیرعلی دوران(سیدشهاب حسینی) جوانی است مذهبی، سربه زیر،از قشر متوسط و بسیار مؤدب که حال و هوای مذهبی اش در چهره و ظاهرش نمایان است. امیرعلی به شغل صحافی مشغول است. این دو، در رشته جامعه شناسی، و در یک دانشگاه مشغول تحصیل هستند

به دستور یکی از اساتید دانشگاه قرار می شود نفس و امیرعلی با هم پایان نامه هایشان (در مورد ترسیم جامعه آرمانی) را تحویل دهند. و این معضل بزرگی است برای هر دوی آن ها که در طول داستان با هم درگیری های لفظی بسیاری دارند درگیری ها همچنان ادامه دارد و آن ها به ناچار می پذیرند که به نوعی با هم کنار بیایند.

استاد ازآن ها می خواهد،دوستان خود را به یکدیگر معرفی کنند تا بیشتر با هم آشنا شوند. چرا که در نتیجه پایان نامه بسیار موثراست. در ادامه و پس از کش و قوس های فراوان امیرعلی و نفس به یکدیگر علاقه مند می شوند. اما پدر نفس، باورهای مذهبی امیر علی را قبول ندارد و در جلسه خواستگاری اعتقادات او را به سخره می گیرد. در پایان پدر نفس تحت تاثیر عزاداری های امام حسین(ع)قرار می گیرد و با باور اعتقادات مذهبی ازدواج آن دو را تبریک می گوید.

از جمله بازیگرانی که در این فیلم نقش آفرینی کرده اند می¬توان به سید شهاب حسینی، بی تا بادران ، خسرو شکیبایی، میر طاهرمظلومی ، گوهر خیراندیش، شقایق فراهانی، فریبا کوثری و محمود پاک نیت اشاره کرد.

این فیلم یکی از پرفروش ترین فیلم های سینمای خانگی در ایران است.

 

مستند قصه آدم‌های عجیب

مستند قصه آدم های عجیب

مستند قصه آدمهای عجیب به کارگردانی عباس مرادیان، درباره یک اردوی جهادی – خدماتی- پزشکی تعدادی از دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور به مناطق محروم حاشیه نشین مشهد مقدس است که در آن این دانشجویان به همراه پزشکان متخصص به محرومین این مناطق خدمات بهداشتی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی عرضه می کنند.

در این مستند همچنین ضمن مرور تاریخچه خدمات پزشکی در مناطق محروم که توسط سردار شهید شوشتری برای اولین بار انجام شد، فعالیت بیمارستان های صحرایی و پرتابل جهادی که تاکنون در مناطق محروم کشور ایجاد شده است را به تصویر می کشد.
مستند “قصه آدم های عجیب” به تهیه کنندگی داود مرادیان، کاری از مرکز بسیج سازمان صدا و سیما است.

 

مستند داد

مستند داد

مستند «داد»، روایت خود را از دل یک موقعیّت تاریخی و بستر اجتماعی مشخّص، طرح می‌کند. فیلم به موضوع برخوردهای امنیّتی با اعتراضات صنفی عدالت طلبانه می‌پردازد. موضوع محوری فیلم، مربوط به اعتصابات رانندگان ترانزیت درباره نحوه ناعادلانه تقسیم بار و دریافت وجوه نامتعارف از رانندگان برای تحویل بارهای ترانزیتی است. با این وصف در مسیر روایت موضوع محوری، به شکلی غیرمنسجم و پراکنده به نمونه‌های دیگری از جمله اعتصاب پرستاران و کارگران معادن طلا نیز پرداخته می‌شود تا نمونه‌هایی تکرار شونده از برخورد امنیّتی با اعتراضات عدالت طلبانه به شرایط نابرابر چرخه کار به نمایش گذاشته شود تا ماجرای برخورد با اعتصاب رانندگان کامیون و به ویژه سر کرده رانندگان سیّد میثم صفائیان، مثل یک وضعیّت استثنائی به چشم نیاید.

مستند داد به کارگردانی حجت اله عدالت پناه و تهیه کنندگی حامد بامروت نژاد ساخته شده است.

 

مستند زمستان یورت

مستند زمستان یورت

مستند «زمستان یورت» به کارگردانی میلاد میرزاباقری و تهیه کنندگی علی دهقان است که به مسایل و مشکلات کارگران معدن یورت آزادشهر می پردازد.

مستند زمستان یورت به وضعیت زندگی معدن چی های گلستان پرداخته و با استناد به مستنداتی که در فیلم نشان می دهد مطالبات آنها را به تصویر می کشد.

مستند «زمستان یورت» توانست جایزه ویژه هشتمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» در بخش نقد درون گفتمانی را از آن خود کند.

 

مستند ۴۴۴ روز

مستند جنجالی «۴۴۴ روز» در اواسط دهه ۸۰ در قالب چهار قسمت ۲۶ دقیقه‌ای به کارگردانی جواد موگویی ساخته شده‌ و به موضوع ۴۴۴ روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران که در سال ۱۳۵۸ اتفاق افتاد، می‌پردازد.

در این مستند با دو گروگانگیر ایرانی و دو گروگان آمریکایی صحبت شده و ۹۵ درصد از تصاویر آن در کشور آمریکا مقابل دوربین رفته است. این مجموعه مستند از شبکه پرس تی وی پخش شده است.

درباره این مستند آمده: «۴۴۴ روز» به این موضوع اشاره می‌کند که تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال ۱۳۵۸ و به تعبیر امام راحل، انقلاب دوم ملت مسلمان ایران، موجی از هراس را در دل اهریمنان افکند و سیاست‌ورزان غربی دریافتند جوانان ایرانی با هیچ دولت متجاوزی سازگار نیستند و تنها برای رضای خدا قیام کرده‌اند و رهبر آنان نیز فقط و فقط خدا را در نظر دارد و قدرت ظاهری غرب برایش ملاک عمل نیست.» «۴۴۴ روز» مستندی مصاحبه‌محور است با عده‌ای از دانشجویان حاضر در جریان گروگانگیری از جمله شیخ‌الاسلام، پوریزدان پرست، طیبه ضرغامی، معصومه نورمحمدی، مجید تفرشی تاریخ‌نگار آرشیو بریتانیا و منصور لاریجانی فرمانده وقت. به بیان دیگر، نویسنده بیش از آنکه بخواهد از جنبه تکنیکی و هنری موضوع را بررسی کند، می‌کوشد به‌عنوان یک دانشجوی خط امامی و فعال در انجمن‌های اسلامی دانشجویان که عامل و وارث عمده این رخداد انقلابی بوده و هستند، نوع روایت تاریخی و سیاسی راویان و سازندگان را مورد نقد قرار دهد. البته این مستند منتقدانی را نیز دنبال خود دارد.

 

مستند غزال ایرانی

مستند غزال ایرانی

این مستند روایتگر متخصصان و نخبه های جوان ایرانی است که با تکیه بر توان داخلی خودروهایی ساخته اند که با استفاده از انرژی خورشیدی حرکت می کنند. آنها به حدی در کارشان موفق هستند که پا به عرصه رقابت های جهانی در علوم نوین گذاشته اند.

درخشش و موفقیت آنها ثابت می کند جوانان این کشور می توانند با تکیه بر دانش بومی کارهای بزرگ انجام دهند. آنها برای به نتیجه رساندن کار خود بیش از هر زمانی نیاز به نگاه مسئولان دارند.

در این مستند، خاطره روزهای رقابت را از زبان سازندگان خودروی خورشیدی در استرالیا مشاهده می کنید.

این مستند کاری از مرکز مستند سوره و کارگردانی وحید فرجی است.

 

مستند داستان آینده

این مستند به بخش های مختلف زندگی دکتر سعید کاظمی آشتیانی می پردازد. از ارادت دکتر کاظمی آشتیانی به خانواده شهید رعیت، پیگیری ها و نذر ۲۵۰۰۰۰ صلوات برای گیر آوردن زمین برای کلنگ زنی ساختمان جدید پژوهشگاه رویان تا برگزاری کنفرانس بین ­المللی درمان ناباروری رویان.

این مستند ساخته محمد حبیبی منصور کارگردان مستندساز ایرانیست.

 

مستند اینجا چراغی روشن است

مستند اینجا چراغی روشن است

مستند بیست دقیقه ای اینجا چراغی روشن است در کنار همه مستندهای دیگری قرار می گیرد که از سفر جوانان دانشجو و طلبه به مناطق محروم ساخته شده اند. ترکیبی از مصاحبه ها و تصاویری از کار کردن این جوانان، و ورزش کردن و تفریح ها و شوخی هایی که در کنار آن دارند.

مستند اینجا چراغی روشن است مستندی است که سبک زندگی عده ای از دانشجویان و طلبه ها را به تصویر می کشد که اکنون حدود ۱۰ سال است، نوروز و عید خود را صرف اردوهای جهادی و کمک به محرومان می کنند.

مستند «اینجا چراغی روشن است» در سال ۹۲ در موسسه نجوای زلال هنر به کارگردانی تورج کلانتری تولید شده است.

 

مستند به همین سادگی

مستند «به همین سادگی» به کارگردانی مسعود کارگردان محصولی از سازمان هنری رسانه ای اوج است که یکی از مستندهای پر بیننده سال ۱۳۹۲ می باشد.

این مستند روایتی از نگاه های مختلف به ازدواج از دید یک زوج جوان و چند جوان مجرد است که به مباحث مختلف قبل و بعد از ازدواج می پردازد. یکی از بارزترین ویژه گی¬های این مستند طرح مباحث روز ازدواج مانند شغل، طبقه اجتماعی و تحصیلات است . این مستند در مدت زمان ۱۲ دقیقه توانسته است با نشان دادن یک ازدواج ساده و موفق الگویی مناسب برای خانواده ها ارائه کند و بسیاری از سوالات ذهنی جوانان در مورد ازدواج را پاسخ دهد.

شما می توانید جهت دانلود و یا تماشای هر یک از محصولات بر روی نام آن کلیک کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن