مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

مستند «عزت» رونمایی شد

مستند «عزت» با محوریت زندگی عزت‌الله مطهری(شاهی) برای پخش در دهه فجر با حضور معاون سیما رونمایی شد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مراسم رونمایی از مستند «عزت» با حضور سید مرتضی میرباقری معاون سیما، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما و نمایندگان رسانه‌های جمعی،  در سالن اجتماعات معاونت سیما برگزار شد.

مسیر مستندسازی در شبکه یک احیا می‌شود

در ابتدای این مراسم مجید زین العابدین مدیر شبکه یک سیما در سخنانی خطاب به عزت مطهری گفت: ایشان انسان مبارزی بود و در برابر رژیم سفاک پهلوی مقاومت کرد. در حال حاضر هم پیام انقلاب را به نسل چهارم انقلاب منتقل می‌کنند و این جلسه به نوعی تجلیل از یکی از نمادهای مقاومت در نهضت امام خمینی(ره) است.

وی ادامه داد: امیدوارم مستند عزت امتداد کارهایی باشد که تاکنون انجام شده و همچنین آغازی بر تولید کارهای فاخر باشد چراکه هرقدر آثار فاخر ساخته شود، باز هم کم است. باید به افرادی که جهاد و مقاومت کردند بپردازیم. بنای آن داریم در شبکه یک مسیر مستندسازی را احیا کنیم. شبکه یک سال‌ها مأمن مستندسازان بوده است. البته در این سال‌ها شبکه مستند تولیدات فاخری داشته اما در شبکه یک مستندهای فاخری درباره ایران تصویب شده است و امیدواریم در سال ۹۸ بتوانیم این مستندها را گسترش دهیم.

وی درباره مستند «عزت» نیز گفت: این مستند در یک قسمت بلند ۶۰ دقیقه‌ای تنظیم و به‌صورت بازسازی تولید شده است. بخش‌های بازسازی شده در قالبی نو ارائه شده و به زودی روی آنتن خواهد رفت.

مستند زندگی عزت شاهی ساخته شود

 در ادامه مراسم میرباقری نیز در سخنانی گفت: اسم آقای عزت شاهی از سال ۵۶ بر سر زبان‌ها بود و برای همه مهم بود که کسانی که از زندان بیرون می‌آمدند چه خبرهایی از داخل می‌آورند. آن گونه که آقای عزت‌شاهی روشنگری کرد، هویت منافقین آشکار شد و اگر او نبود ایدئولوژی این منافقین به این زودی‌ها آشکار نمی‌شد.

وی در ادامه خطاب به عزت مطهری عنوان داشت: من می‌خواهم ایشان اجازه دهد در کنار مستند، آثار نمایشی هم بر اساس زندگی او ساخته شود. «مختار» هم اینگونه بود و براساس یک واقعیت ساخته شد. باید اجازه داد نویسنده تخیل خود را فعال کرده و کارگردانی آن را به عرصه تولید برساند. ضمن اینکه هیچ کس انتظار ندارد اگر سریالی درباره شما ساخته می‌شود، نعل به نعل منطبق با زندگی شما باشد. اگر بخواهید پروژه تاثیر بیشتری داشته باشد باید از سخن و مستند به سمت آثار نمایشی برود.

وی ادامه داد: هیچ‌جای دنیا نیست که این همه شبکه ماهواره‌ای علیه یک کشور حرف بزنند اما امروز ۲۸۰ شبکه ماهواره‌ای علیه ما حرف می‌زند که قطعا چیزی در این باره وجود دارد و عزت و جایگاه ما باعث این اتفاق شده است. بنابراین ما در این مسیر نیاز به اسوه‌سازی و قهرمان‌سازی داریم. عزت شاهی این مسیر را افتخارآمیز را طی کرده است و ما این آمادگی را داریم علاوه‌بر کارهای مستند آثار نمایشی هم دراین زمینه تولید کنیم.

شرایط سخت زندان ساواک قابل تصویر نیست

همچنین مقدم یکی از همرزمان عزت مطهری نیز در این مراسم طی سخنانی اظهارداشت: عزت مطهری قبل از انقلاب در شرایط طاقت فرسایی مبارزه کرد که بسیاری از آنها را نمی‌توان با فیلم نشان داد. شرایط زندان ساواک قابل توصیف نیست و آن زمان اگر کسی دستگیر می‌شد، همه از او می‌خواستند که چیزی را لو ندهد. عزت شاهی را که می‌بینیم یاد مبارزه می‌افتیم. او انسان با ریشه‌ای در انقلاب است و یکی از دلایل علاقه‌‌ام به ایشان همین پایمردی بر اصول و اعتقادات است.

وی ادامه داد: عده‌ای زیر این فشارها تغییر عقیده می‌دادند و این فشارها هرکسی را می‌توانست از پا دربیاورد. مثلا وحید افراخته در سازمان منافقین به عنوان سمبل مبارزه یاد میشد اما به راحتی تغییر کرد. فکر می‌کنم صداوسیما وظیفه زیادی دارد که با استفاده از این ستاره‌ها و سمبل‌های ارزشی کشورمان آثار تاریخی بسازد.

این مستند سینمایی ۶۰ دقیقه‌ای به کارگردانی ایمان گودرزی، زندگی مبارزاتی عزت الله مطهری(شاهی) در دوران ستمشاهی را روایت می‌کند.

مستند «عزت» از دوران کودکی تا اوج مبارزات عزت شاهی با رژیم پهلوی را به تصویر می‌کشد.

این مستند نگاه متفاوتی به انقلاب اسلامی ایران داشته و به لحاظ تحقیقاتی و روایی، مدت طولانی صرف تولید آن شده است. در این مستند سینمایی تقریبا همه افرادی که در مسیر زندگی اجتماعی و بخصوص مبارزاتی عزت مطهری قرار داشتند، پس از جستجوهای فراوان شناسایی و مقابل دوربین قرار گرفته‌اند.

همچنین به مناسبت دهه مبارک فجر این مستند جمعه ۱۹ بهمن بین دو بخش خبری ساعت ۱۹ و ۲۱ روی آنتن شبکه یک می‌رود. ساعت ۱۵ دقیقه بامداد شنبه ۲۰ بهمن نیز این مستند از همین شبکه بازپخش می‌شود.

عوامل تولید مستند سینمایی «عزت» عبارتند از: تصویربردار: وحید نجف زاده، تدوین و فتوگرافیک: سید حسن ایزدی، صدابردار: احسان افشار، مدیر تولید: امین گودرزی، ترکیب صدا: حیدر ذوالفقاری، بازیگران: امین بنایی، روح الله جوکار، محمدعلی علایی.

مستند سینمایی «عزت» به تهیه کنندگی ایمان گودرزی کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیما است.

منبع
خبرگزاری فارس
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن