مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

معرفی مستند «اوسیا»: قنات زارچ، طولانی ترین قنات دنیا

شاید قنات‌ها برای ما ایرانی‌ها که در منطقه خشک و بی‌آبی از جهان قرار داریم، نامی آشنا باشد. به خصوص اگر در مرکز ایران و در شهری مثل یزد زندگی می‌کردید، شاید خاطرات زیادی درباره قنات و اهمیت آن شنیده باشید.

اگر بخواهیم تعریفی از قنات داشته باشیم می‌توان گفت قنات‌ها سازه‌هایی زیرزمینی هستند که بدون هیچ انرژی مصنوعی با اندکی شیب ملایم، آب را از اعماق زمین به سطح زمین می‌رسانند.

قنات زارچ در مرکز ایران زمین در اول شهر خشت و خام کشورمان و دومین شهر تاریخی دنیا، شهر یزد وجود دارد. این قنات بیش از دو هزار و پانصد سال قدمت دارد. جز میراث جهانی محسوب می‌شود. طول قنات زارچ به بیش از ۸۴ کیلومتر می‌رسد. در مسیر طولانی و پر پیچ و خم این قنات  دوهزارو صدو پانزده حلقه چاه به هم پیوند خورده‌اند و سپس در مظهر خود، سرچشمه زارچ به سطح زمین جاری شده است.

مبدأ قنات در حوالی روستای فهرج است که پس از طی روستاهای زیادی مانند خویدک، دهنو و اکرمیه وارد شهر یزد شده از محلات مختلف شهر از جمله میدان امیر چقماق عبور کرده و پس از گذر از مسجد جامع، از شهر یزد خارج و به طرف زارچ حرکت می‌کند.

همانطور که در مستند «اوسیا» خواهید دید این قنات برای تمامی ایرانیان به خصوص مردم یزد از ارزش معنوی زیادی برخوردار است. یکی از ویژگی‌های جالب قنات، که میتوانید در ویدئو مشاهده کنید مقطع مربعی آن است. دیگر قنات‌ها مقطعی بیضوی یا دایره‌‌وار دارند.

وضعیت کنونی قنات بی نظیر زارچ

اما متاسفانه در یک دهه گذشته تمامی شاخص‌های آلودگی در این آب بسیار بیشتر از حد مجاز است. در صورت تداوم این وضعیت و نفوذ این آلودگی‌ها به آب‌های زیرزمینی باید منتظر یک فاجعه تمام‌عیار محیط زیستی باشیم.

ورود فاضلاب‌های صنعتی، شهری، بیمارستانی و استفاده‌های غیرمجاز و غیراخلاقی از حوزه آّب‌ریز این قنات، منجر به مرگ تدریجی این میراث گران‌بها جهانی شده است. مقنی‌های قدیمی و بسیاری از افرادی که صاحب هنر و تجربه مقنی‌گری هستند، در این مستند نگرانی‌های خود را از سال‌ها پیش به گوش مراجع و مسئولین مربوطه رسانده‌اند ولی متاسفانه شاهد پاسخ جدی و عملی برای نجات قنات دو هزار و پانصد ساله‌مان نبوده‌ایم. هر ارگان و سازمانی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و اقدامی در جهت بهبود حال این قنات انجام نمی‌دهد.

مستند اوسیا

در این مستند، با اندازه‌گیری شاخص آلودگی از سرچشمه این قنات، در بدو ورود به شهر، درون شهر در ایستگاه‌های مختلف مانند مسجد جامع، بیمارستان و خروجی شهر یزد، به این نتیجه می‌رسیم که هر چه از مبدا به سمت پایین و خروجی شهر می‌رسیم، آلودگی‌ها به طرز وحشتناکی افزایش می‌یابد.

دیدن مستند «اوسیا» علاوه بر اینکه به عنوان یک ایرانی به شما توصیه می‌شود، بلکه می‌توانید به صورت واقعی با مشکلات و موانعی که باعث نابودی تدریجی این کهن میراث ملی شده است، آَشنا شوید و در جریان واقعیت ماجرا قرار گرفته و بیش از پیش با زیبایی‌ها و شکوه قنات زارچ آشنا شوید.

دانلود و تماشا

 

 

 

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن