مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

معرفی مستند «خاطرات یک قاضی»؛ آقایان داور لطفا به حواشی لبخند بزنید!

به بهانه اعتراضات اخیر در فضای فوتبالی کشورمان، به معرفی مستند «خاطرات يك قاضي» ساخته محسن خان‌جهانی که در مورد فضای داوری در سال‌های گذشته و اتفاقات پیرامونی یکی از داوران است، می‌پردازیم.

داور در بازی فوتبال، فردی است که بر روند اجرای قوانین فوتبال نظارت می‌کند و می‌تواند با افراد خاطی بر اساس قوانین بازی فوتبال برخورد کند. علاوه بر داور وسط، دو کمک داور نیز او را در این راه یاری می‌کنند.

به بهانه اعتراضات اخیر در فضای فوتبالی کشورمان، به معرفی مستند «خاطرات یک قاضی» ساخته محسن خان‌جهانی که در مورد فضای داوری در سال‌های گذشته و اتفاقات پیرامونی یکی از داوران است، می‌پردازیم.

مستند «خاطرات یک قاضی» ساخته‌ی محسن خان‌جهانی برای نخستین‌بار در بخش مسابقه هفتمین دوره‌ی جشنواره فیلم‌های ورزشی تهران به نمایش درآمد.

این مستند با مدت زمان ۳۰ دقیقه‌ای به زندگی، کار و داوری مسعود مرادی داور مطرح و سرشناس بین‌المللی ایران می‌پردازد. محمد صالحی داور پیشکسوت فوتبال، اسماعیل صفیری از کمک داوران بین‌المللی و حسین خوشخان از داور اسبق فوتبال ایران در این مستند درباره‌ی شغل داوری و شخصیت مسعود مرادی صحبت می‌کنند.

در خلاصه این مستند آمده است:

مستند «خاطرات یک قاضی» به زندگینامه و خاطرات مسعود مرادی داور بین‌المللی پرداخته است. مسعود مرادی داوری است که تا به حال بازی‌های پرحاشیه زیادی را سوت زده. او از کودکی علاقه زیادی به این حرفه داشته؛ طوری که بازی بچه‌های محل را هم داوری می‌کرده. مرادی از سختی‌های حرفه‌اش می‌گوید؛ از مسائلی که بین همکاران وجود دارد، تا نداشتن صنف و دلخوری از کم‌لطفی تماشاگران.

«خاطرات یک قاضی» با بیان این موضوع که اکثریت جامعه می‌داند این ناهنجاری‌های فرهنگی و هتک حرمت‌ها به داوری از کجا نشات میگیرد، به بیان این موضوع می‌پردازد که حساسیت‌های این کار اصلا در جامعه جا نیفتاده است.

محسن خان‌جهانی در این اثر با بیان این موضوع که همه باید بپذیرند که اشتباهات داوری جزئی از فوتبال بوده و غیرقابل انکار است. حتی در برخی دیدارهای حساس خارجی نیز که پخش گسترده‌ایی در سراسر جهان دارد، علاقه‌مندان فوتبال بارها شاهد این اشتباهات بوده‌اند اما در بسیاری از جوامع تصمیم داور را قابل احترام می‌دانند و با توجه به غیرعمدی بودن، آن را می‌پذیرند.

این مستند به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سال ۸۶ ساخته شده است و محمدرضا دلشاد به عنوان تصویربردار، روح‌اله جعفر بیگلو صدابردار با این پروژه همکاری داشتند. محسن خان‌جهانی عضو هیات مدیره‌ انجمن مستندسازان خانه سینما و چندین دوره ریاست هیئت داوران و مدیریت جشنواره‌های مستند را برعهده داشت.

وی در کارنامه کاری خود مستندهایی چون «من لیدر هستم»، «کلید»، «یار دبستانی»، «شهر پولکی»، «ارتفاع ۴۳۷»، «نماز آخر»، «محسن فیلم می‌سازد» و «سند آزادی» را دارد.

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن