مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

معرفی مستند «زخم پیوار»؛ نگاهی به خشونت وهابیون علیه شیعیان پاراچنار!

قصه پیوار، روایت تلخ 20 سال جنگ است و حکایت شیرین یک عمر پایداری برای عقیده، عقیده‌ای که از بدو تولد با نام مردم پیوار عجیبن گشته، مردمی که بزرگترین افتخارشان شهادت است.

منطقه پاراچنار

پاکستان را به عنوان  بهشت گروه‌های سلفی-تکفیری و ناصبی با گرایشات شدید ضد شیعی می‌شناسند. رژیم عربستان طی یک سده گذشته و بخصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و به خاطر ترس گسترش افکار انقلابی در پاکستان و سایر کشورهای منطقه، با دلارهای نفتی، صدها مدرسه مذهبی در مناطق مختلف پاکستان ایجاد کرده است. این مدارس مسئولیت ترویج ایدئولوژی وهابی را بر عهده داشته و هنوز هم دارند.

به همین جهت شیعه بودن در پاکستان سخت و در پاراچنار سخت‌تر است. پاراچنار به علت اهمیت جغرافیایی و مذهبی که دارد توسط قدرت‌های بین‌المللی به عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف بمب‌گذاری، کشتار و عملیات انتحاری مطرح شده است. پاراچنار نزدیک‌ترین منطقه قبایلی به کابل افغانستان بوده و راحت‌ترین مسیر برای حملات تروریستی علیه شیعیان نیز محسوب می‌شود.

شیعیان پاراچنار، سی و چند سال است که مبتلا به مصائب جانسوز و دردناکی هستند؛ اما مصائب آنها در سال های اخیر، به اوج خود رسیده است؛ این منطقه چند سالی است به خاطر تفاوت مذهبی، هدف حملات کور تکفیری‌ها و تروریست‌ها قرار گرفته و کشتار شیعیان را موجب شده، با این حال مردم مقاومی دارد، منشأ انقلابی شدن مردم پاراچنار شهید عارف الحسینی است.

منطقه پاراچنار حدود یک میلیون جمعیت دارد که حدود ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها را شیعیان تشکیل می‌دهند. سال ۱۳۸۶ وهابی‌ها در منطقه پاراچنار راهپیمایی علیه امام حسین(ع) برگزار می‌کنند که همین مسئله موجب می‌شود کاسه صبر مردم پاراچنار لبریز شده و درگیری‌های مسلحانه‌ای در این منطقه رخ دهد. در جریان این درگیری‌ها شیعیان تمام سلفی‌ها را به شعاع ۳۰ کیلومتر از این منطقه دور می‌کنند.

از ویژگی‌های شیعیان پیوار که در مستند نیز به آن اشاره شده، احترام ویژه به حضرت زهرا (س) است. جالب این است که اسم ایشان را به زبان نمی‌آورند. یعنی از فرط احترام به حضرت زهرا (س) اسم‌شان را به زبان نمی‌آورند و از آن حضرت با عنوان «بی‌بی» یاد می‌کنند.

سهیل کریمی که موسس کانون مستند سازان جهادی است، اولین کار تلویزیونی خود را با ایفای نقش در مستند (گزارشی از شرق) به عنوان گزارشگر آغاز کرده و بعد از آن نیز در اکثر کارهای سعید ابوطالب به عنوان محقق، دستیار کارگردان و گزارشگر حضور داشت، در سال ۸۹ به عنوان مستندساز سراغ این سوژه می‌رود و مستندی با عنوان «زخم پیوار» را می‌سازد.

وی در این مستند به صورت مستقیم مظلومیت شیعیان این منطقه از پاکستان را که از طرف طالبان، گروه‌های وهابی و ارتش پاکستان مورد حمله قرار می‌گیرند، نشان می‌دهد.

سهیل کریمی مستندساز
سهیل کریمی مستندساز

تلاش قابل تحسین سهیل کریمی، مستندساز متعهد کشورمان برای شکستن بایکوت خبری و محاصره رسانه‌ای منطقه جنگ‌زده پاراچنار، علی‌رغم تمامی مشکلات و ابهامات پیش رو، در نهایت منجر به ساخت مستند «زخم پیوار» می‌شود.

مستند زخم پیوار

مستند «زخم پیوار» ارزش مردم شناختی بسیار بالایی داشته و روایت دسته اولی از زندگی مردمانی است که ما نمی‌شناسیم. این فیلم صدای شنیده نشده آن‌هایی است که رسانه‌ها سعی در بایکوت آن‌ها دارند.

سهیل کریمی در مورد دلایل ساخت این مستند در گفت‌وگویی اظهار کرد: امروز در پاراچنار به نوعی عاشورا تکرار می‌شود و ما همان وظیفه‌ای را که در قبال عاشورا داریم در برابر این قضیه نیز برعهده داریم.

در پایان می توان گفت قصه پیوار روایت تلخ ۲۰ سال جنگ است و حکایت شیرین یک عمر پایداری برای عقیده، عقیده‌ای که از بدو تولد با نام مردم پیوار عجیبن گشته، مردمی که بزرگترین افتخارشان شهادت است.

دانلود و تماشا

نویسنده: محمدجواد اسدیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

بستن