مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

معرفی مستند «مک دونالدز»؛ یک جنگ تمام عیار اقتصادی!

مستند «مک دونالدز» به تهیه‌کنندگی محسن یزدی و کارگردانی توحید ابراهیمی به نقد نظام سرمایه‌داری با محوریت شرکت مک‌دونالدز پرداخته است.

قطعا همه ما با مک‌دونالدز و محصولات آن آشنا هستیم. این برند یکی از اصلی‌ترین نمادهای سبک زندگی آمریکایی به حساب می‌آید و دارای بیش از ۳۱ هزار شعبه و یک و نیم میلیون کارمند در سراسر دنیاست. این شرکت که به عنوان نماد کاپیتالیسم آمریکایی در جهان شناخته می‌شود با صرف هزینه‌های سنگین تبلیغاتی تلاش می‌کند موقعیت خود را به عنوان رتبه اول در حوزه موادغذایی حفظ کند.

پس از توسعه مک‌دونالدز در سطح جهانی، رفته رفته برخی مسائل و مشکلات اخلاقی شهرت این شرکت را تحت‌تأثیر قرار داد و به تعداد معترضان ضد مک‌دونالدز در تمام کشورها افزود.

مستند «مک‌دونالدز» به تهیه‌کنندگی محسن یزدی و کارگردانی توحید ابراهیمی به نقد نظام سرمایه‌داری با محوریت شرکت مک‌دونالدز پرداخته است. از دیگر عوامل این فیلم می‌توان به مهدی مافی نویسنده و گفتار متن حمید محمدی اشاره کرد.

مستند مک دونالدز به این موضوع می‌پردازد که چرا بسیاری از مردم دنیا امروز نمی‌توانند ساندویچ‌های مک دونالدز را از رژیم غذایی خود حذف کنند؟

این مستند روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت با حضور حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین و عوامل ساخت مستند در محل تالار سوره حوزه هنری رونمایی شد.

دانلود و تماشای مستند مک دونالدز

غرب انسان را حیوان ناطق می‌داند

حسن عباسی در مراسم رونمایی این مستند اظهار کرد: در این مستند به‌خوبی با موضوع تثلیث مواجه می‌شویم، در ابتدا یک فرم فرا استدلال‌گرایی به عنوان بستر در جامعه غربی و سپس در جهان توسعه می‌یابد، بعد از آن مک‌دونالدز به عنوان یک نماد در سراسر جهان گسترده می‌شود و در نهایت وقتی مک‌دونالدز از یک سیستم غذایی فراتر رفت، آمریکایی‌سازی زندگی مردم رقم می‌خورد. پرداختن به سبک زندگی آمریکایی و بحث مک‌دونالدز در سال ۸۰ در دانشگاه تهران آغاز شد و متاسفانه در همان سال با چاپ یک نشریه به پایان رسید. امروز پس از ۱۸ سال در حوزه هنری مستندی می‌بینیم که تا چه اندازه این موضوع اهمیت دارد و متاسفانه در این مدت هیچ اقدام سازنده‌ای صورت نگرفته است.

این کارشناس مسائل استراتژیک تصریح کرد: غرب انسان را حیوان می‌داند و از دو هزار سال پیش او را حیوانی ناطق، حیوانی غیرقابل اعتماد و اخیرا انسانی شگفت‌انگیز خطاب کرده است. زمانی که باور غرب به انسان وجه انسانی آن است قطعا به پایان راه فکری خود نزدیک می‌شود و امروز آثار این نابودی را شاهد هستیم. اساس کاپیتالیسم این است که هر چیزی کالا است و هر کالایی قیمیتی دارد. در دنیایی که همه چیز خرید فروش می‌شود و حتی انسانیت و محبت را با پول مهیا می‌کنند، اسلام بالاتر از قیمت به بها می‌پردازد و اتفاقاتی مانند مدافعان حرم و یا حضور جوانان در اعتکاف آن هم در شب عید و سپس راهی شدن به گمیشان و آق‌قلا و سپس به لرستان و خوزستان نشان می‌دهد نسخه غربی‌ها در تعریف انسان باطل است.

رستورانی که بر زندگی و سیاست ما تاثیر می‌گذارد!

در دنیایی که همه ما سرمان به زندگی خودمان مشغول است، یک عده سرشان در زندگی ماست و حیات ما را در جهت منافع خود به خطر می‌اندازند. رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالدز یکی از این‌ها است. شاید به خودتان بگویید که یک رستوران زنجیره‌ای چگونه می‌تواند در زندگی و سیاست ما تاثیر بگذارد؟ اما این معمای پیچیده‌ای نیست!

مستند مک دونالدز

در جهت پاسخ به این سوال توحید ابراهیمی دست به ساخت مستندی زده تا ما با ابعاد جدیدی از فعالیت‌های مک دونالدز آشنا شویم و این موضوع را بهتر درک کنیم.

در این راستا مستند در ابتدا به تاسیس شرافتمندانه مک دونالدز پرداخته و سپس روند تبدیل شدن آن از یک رستوران ساده به یک غول و جهانی مک دونالیزه شده را به نمایش می‌گذارد.

نویسنده: محمدجواد اسدیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن