مجله نقد فیلمگردی
اخبارمصاحبه

میکائیل دیانی در مصاحبه با بلاگ سینمامارکت عنوان کرد: کسی حاضر نیست در مورد خودکشی اظهار نظری کند

به مناسبت توزیع اینترنتی مستند «اعتراض خاموش»، بلاگ سینمامارکت گفت‌وگویی را با میکائیل دیانی کارگردان جوان این مستند انجام داده است.

مستند «اعتراض خاموش» محصول مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری به کارگردانی میکائیل دیانی بوده و وضعیت خودکشی‌های اعتراضی در ایران را مورد بررسی قرار داده است، این مستند ۴۰ دقیقه‌ای روایتگر ۴ خودکشی در ۴ نقطه کشور است و به عنوان  اثری مورد توجه از سوی کارشناسان جامعه‌شناسی و مددکاری شناخته شده است.

محمدرضا کردلو تهیه‌‌کننده این اثر و کانون رسانه‌ای معین مجری طرح مستند «اعتراض خاموش» هستند.

به مناسبت پخش این مستند، بلاگ سینمامارکت گفت‌وگویی را با کارگردان جوان این اثر ترتیب داده است که در زیر می‌خوانید.

مسئله اصلی من آسیب‌های اجتماعی است

دیانی در ابتدا با اشاره به دلایل ورود به حوزه ساخت فیلم مستند، اظهار کرد: من در سال ۹۵ مستند فراموش‌ شده‌ها را ساختم؛ در آن مستند یک سوژه‌ای وجود داشت که به دلایل اقتصادی و فقر خودسوزی کرده بود. آن مستند مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و بعد با توجه به اینکه وضعیت اقتصادی کشور روز به روز بدتر می‌شد و اخبار خودکشی‌ها بیشتر و بیشتر به گوش می‌رسید؛ لذا مطالعاتی در حوزه خودکشی‌های اعتراضی انجام دادیم و از آنجایی که ضرورت پرداخت بیشتر به این موضوع را در شرایط فعلی حس کردیم، استارت تولید این مستند را زدیم.

وی در ادامه به ضرورت واکاوی مسئله خودکشی پرداخت و بیان داشت: اساساً آسیب‌های اجتماعی برای من مسئله است و مهم‌ترین مسئله، خطری است که در اینجا حس می‌شود، در بین آسیب‌های اجتماعی هم روند افزایش خودکشی‌های اعتراضی باعث این شد که مسئله برایم پررنگ شود و تلاش کنم زنگ خطر را قبل از آنکه دیر شود به صدا در آورم.

مستند اعتراض خاموش

 

کارگردان مستند «اعتراض خاموش» در پاسخ به سوال بلاگ سینمامارکت در مورد گسترش آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: تولید این مستند، تلنگر و هشداری برای مسئولان است تا به وضعیت اقتصادی مردم رسیدگی کنند و مانع از بروز و گسترش آسیب‌‎های اجتماعی شوند. متاسفانه خودکشی‌های اعتراضی از نمود بیرونی گسترده‌ای برخوردار نیست اما آسیب‌های فراوانی را به همراه خود دارد.

کسی حاضر نیست درباره مسئله خودکشی صحبت کند

میکائیل دیانی در پاسخ به سوالی در مورد مطالعاتی که در مورد این پدیده اجتماعی انجام داده، افزود: فرآیند پیش تولید بعد از اکران‌های عمومی مستند «فراموش‌شده‌ها» شروع شد؛ مطالعات زیادی انجام دادیم تا حرف‌مان غنای پژوهشی داشته باشد و با اساتید زیادی در این‌باره صحبت کردیم و خوب است یادی کنم از استاد مرحوم دکتر قانعی‌راد که خیلی به ما در پژوهش این مستند کمک کردند و مصاحبه ایشان در مستند هم آخرین مصاحبه تصویری آن مرحوم است.

وی با اشاره به عدم همکاری نهادهای دولتی در روند ساخت مستند، ادامه داد: از اساسی‌ترین مشکلات ما همکاری با نهادهای دولتی بود، چرا که هیچ نهادی آماری از وضعیت خودکشی و… ارائه نمی‌داد و دست آخر ما آمار خودکشی را با هزار ترفند به دست آوردیم. متاسفانه کسی حاضر نیست درباره مسئله خودکشی صحبت کند و برخی حتی وجود آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

مطالعات فراوانی در حوزه جامعه شناسی انجام شد

دیانی در پاسخ به سوالی در خصوص منابع پژوهشی این مستند، اظهار کرد: مطالعات جامعه شناسی و دانشگاهی، آمار و پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه و نظریات علمی و اجتماعی مثل نظریه همبستگی اجتماعی امیل دورکیم جامعه شناس بزرگ، همه بخشی از منابع پژوهشی ما بوده است.

کارگردان مستند «اعتراض خاموش» در پاسخ به سوالی در مورد اعتراضات اجتماعی و تاثیر آن بر روند افزایش خودکشی‌ها گفت: جامعه شناسی معتقد است در پی هر بحران اقتصادی ما شاهد یک بحران اجتماعی هم خواهیم بود، افزایش خودکشی‌ها بعد از بحران اقتصادی ۱۹۲۹ آمریکا موید همین نکته است؛ طبعاً وضعیت بد اقتصادی به شیوع خودکشی خواهد انجامید. اما مهمتر از این وضع بد اقتصادی و عدم همراهی ما در جامعه، فراموش کردن مسئولیت اجتماعی و ایجاد بی‌تفاوتی اجتماعی و دست آخر ایجاد حس تنهایی برای فردی است که در بحران گرفتار شده است. امروزه جنس اعتراضات اجتماعی در حال دگرگونی است و ما با خودکشی‌های اعتراضی به عنوان پدیده‌ای در دهه ۹۰ روبرو هستیم که در گذشته به این شکل و حجم وجود نداشته است.

دیانی در پایان با اشاره به جوایز و نحوه اکران این مستند اظهار کرد: مستند تازه اکرانش شروع شده و تا به مرحله جایزه برسد مانده است اما واکنش‌ها تاکنون مثبت بوده و مستند از حیث روشنگری و توجه به خودکشی‌های اعتراضی توانسته شاخک‌ها را حساس کند.

دانلود و تماشا

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن