مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نقدی بر ساخته جدید بهرام توکلی؛ آرام و یکدست مثل غلامرضا تختی

توکلی در این فیلم خود را به چالش عجیبی دعوت کرده است؛ زندگینامه‌ای از یک قهرمان ملی، آن هم سیاه و سفید و مهم‌تر از همه، صحه گذاشتن بر روایت خودکشی این قهرمان ملی

فیلم‌سینمایی «غلامرضا تختی» اثر جدید بهرام توکلی که در جشنواره سی‌وهفتم فجر رونمایی شد، یکی از آثار مورد توجه و نسبتاً جنجالی این جشنواره از آب درآمد و نظرات متفاوتی را برانگیخت. توکلی در این فیلم خود را به چالش عجیبی دعوت کرده‌ است؛ زندگینامه‌ای از یک قهرمان ملی، آن هم سیاه و سفید و مهم‌تر از همه، صحه گذاشتن بر روایت خودکشی این قهرمان ملی.

مهمترین ویژگی فیلم این است که «غلامرضا تختی» آرام و یکدست روایت شده است و این یکدستی در تک‌تک سکانس‌های فیلم دیده می‌شود. به همین دلیل است که ضرباهنگ بسیار تند فیلم، اصلاً به چشم نمی‌آید؛ زیرا قرار است فیلم آرام و یکدست به نظر برسد. با وجودی که اتفاقات فیلم زیاد است و یک زندگی پرفرازونشیب را در چهار پرده روایت می‌کند، ولی از دید مخاطب به نظر می‌رسد فیلم فاقد اتفاق و داستانی پرپیچ‌وخم است. برخورد شخصیت اصلی نیز با همه رخدادها یکسان است؛ نه از مدال المپیک به وجد می‌آید و نه از بی‌مهری مردم غمگین می‌شود. انگار همه زندگی را به هیچ می‌انگارد.

فیلم سینمایی تختی
فیلم سینمایی تختی

این نوع نگاه فیلمساز به شخصیت تختی، مضمون محوری فیلم محسوب می‌شود. در واقع می‌توان فیلم «غلامرضا تختی» را پاسخی نمایشی و سینمایی به دو پرسش اصلی دانست: تختی چطور زندگی کرد؟ و چرا خودکشی کرد؟ به همین دلیل در شخصیت‌پردازی، دیگر شخصیت‌ها آن‌قدر در حاشیه‌اند که اصلاً دیده نمی‌شوند. در دنیای فیلم، تنها یک شخصیت وجود دارد و بقیه تیپ هستند. توکلی با همان تم آرام فیلم، شخصیت اصلی را نه می‌سازد و نه تحول می‌دهد، تنها روایت می‌کند. او اگرچه توانسته مضمون فیلمش را کاملاً با بیان سینمایی روایت کند، اما همین نقطه قوت در برخورد با مخاطب عام، به پاشنه آشیل فیلم تبدیل شده است.

فیلم در بُعد کارگردانی درخشان است. همانطور که گفته شد، «غلامرضا تختی» دارای یک تم آرام است و بهرام توکلی این ویژگی را در همه لحظات رعایت کرده است. او در فضاسازی همین مسیر را دنبال می‌کند و احوال درونی شخصیت اصلی را به حال‌وهوای فیلم تسری داده است. در اواسط فیلم سکانسی وجود دارد که بدون تردید در تاریخ سینمای ایران ماندگار خواهد شد؛ سکانس شگفت‌انگیزی که به مبارزه تختی در المپیک ملبورن می‌پردازد و در سطح جهانی از آب درآمده است.

فیلم سینمایی تختی
فیلم سینمایی تختی

بازی بازیگران «غلامرضا تختی» یکدست است. در حالی که انتخاب نابازیگران برای نقش تختی چالش‌برانگیز بوده، اما آن‌ها با هدایت کارگردان، به درستی به ایفای نقش پرداخته‌اند. بهرام توکلی که اساساً تکنسین بسیار خوبی است، از عوامل فنی درجه یکی در پشت صحنه فیلمش استفاده کرده، حمید خضوعی ابیانه فیلمبرداری فیلم و سعید ملکان چهره‌پردازی تختی را که چالش بزرگی تلقی می‌شود، به خوبی به اجرا درآورده‌‌اند.

نویسنده: مصطفی قاسمیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن