مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقدی بر مستند «سازمان»؛ روایت ناگفته‌هایی از پشت‌پرده سازمان مجاهدین خلق

مستند "سازمان" به بررسی بخشی از تاریخچه سازمان مجاهدین خلق، تاسیس، روند تغییر ایدئولوژی و ورود به فاز مسلحانه در سال ۱۳۶۰، جزئیات عملیات مهندسی و ترور‌های دهه ۶۰ می‌پردازد.

نقطه ورودی مستند، به شکلی باورنکردنی بد و مبهم است؛ گویی به دلیل طولانی بودن تدوین اولیه، قرار بوده از ابتدای فیلم چند دقیقه‌ای حذف شود تا زمان آن به حدود ۹۰ دقیقه برسد. همین کات‌های بی‌رحمانه که البته موجب چندپارگی روایت «سازمان» شده، یک حسن احتمالاً ناخودآگاه هم دارد که ریتم خوب مستند است. تنها چیزی که گاهی مستند را از ریتم می‌اندازد، سخنرانی‌های نسبتاً مطول میانه فیلم است که با توجه به ماهیت منبری آن، باید با دقت بیشتری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سازندگان «سازمان» از ابتدا تا انتها، در انتخاب تصاویر آرشیوی و خصوصاً عکس‌ها، با وسواس عمل کرده‌اند. در برخی پلان‌ها، برخی عکس‌های دیده‌نشده و پرمعنا استفاده شده که جست‌وجوی دقیق و احتمالاً پرزحمت محقق فیلم، در میان تصاویر آرشیو غنی مرکز اسناد انقلاب اسلامی است.

مستند سازمان
مستند سازمان

یکی دو روایت مردمی از وقایع آن زمان که در لابلای «سازمان» آمده، هم به سندیت فیلم کمک کرده و هم به دلیل تازگی، جذابیت دوچندانی دارد. با این حال افکت‌های تصویری زیادی که در تمام طول فیلم، حضورشان احساس می‌شود، علاوه بر آن که حواس مخاطب را پرت می‌کنند، گاهی وضوح تصاویر را پایین آورده یا حتی آن‌ها را از بین برده است.

مستند سازمان
مستند سازمان

مستند «سازمان» از سمت مصاحبه‌های آن ضربه خورده است. فیلم گفت‌وگوی اختصاصی ندارد و غالب گفت‌وگوهای آن پیشتر در فیلم‌های مستند دیگری استفاده شده است. به علاوه در یک مورد عجیب، مصاحبه‌ای با یک عضو جداشده سازمان منافقین پخش می‌شود که در عین آن که تصویر او جلوی دوربین ظاهر شده، اما نام او به صورت مخفف در زیرنویس آمده است!

بدون تردید نقطه قوت اصلی مستند «سازمان»، تحقیق آن است. همانطور که در بالا درباره برخی تصاویر دیده‌نشده فیلم گفته شد، این مستند در محتوا نیز بعضی حرف‌های جدید دارد که کمتر مورد بحث قرار گرفته بود؛ مانند تعطیلی یک روزه دادگاه‌ها به دلیل عصبانیت قضات از شهادت شهید بهشتی و همچنین تحلیل‌های مسعود رجوی درباره وقایع آن سال‌ها.

اگرچه در اواخر مستند، وقتی از یک تصمیم مهم امام(ره) صحبت می‌شود، به سرعت از موضوع رد شده و از اصل تصمیم چیزی گفته نمی‌شود.

دانلود و تماشا

نویسنده: مصطفی قاسمیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن