مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقدی بر مستند «غرب ممفیس» بهترین مستند BAFTA 2013

مستند «غرب ممفیس» West of Memphis به بازخوانی وقایع ترسناک سال 1993 و کشته شدن سه پسر جوان در غرب ممفیس در ایالت آرکانزاس و محاکمه و محکومیت سه نفر از نوجوانان اهل آن منطقه در سال 1994 می‌پردازد.

«سه مرد غرب ممفیس» که به تازگی آزاد شده‌اند، سوژه یک مستند سطح بالای دیگر شده‌اند که می‌توان روی موفقیت آن در سینماها شرط بست.
«پارک‌سیتی» – مستند «غرب ممفیس» اثر «ایمی برگ» شاید کمی دیر ساخته شده باشد، اما دیدن آن برای درک روایت غم‌انگیز محکومیت اشتباهی سه متهم لازم است. دیدن این مستند برای آن‌هایی که این ماجرا را در سه مستند «بهشت گمشده» اثر «جو برلینگر» و «بروس سینوفسکی» دنبال کرده بودند، هم خالی از لطف نبوده و باعث می‌شود مطالب جدیدی را متوجه شوند. این مستند که به ظرافت ساخته شده، و باعث می‌شود بیننده با دیدن اتفاقاتش ناراحت شه و خونش به جوش آید، از شانس‌های موفقیت در سینماها است.

حاشیه‌ها قبل از اکران فیلم شروع شده بودند، گزارش‌هایی وجود داشتند که خبر از درگیری لفظی برگ و برلینگر/سینوفکسی می‌دادند. با این حال «غرب ممفیس» به «بهشت گمشده» احترام گذاشته و آن مستندها را به عنوان منبع الهامی برای اکثر –اگر نگوییم تمام – توجهاتی دانسته که بعد از آن مستندها به این ماجرا شده است. همچنین در طول فیلم هم چندین‌بار به آن مستندها اشاره می‌کند (و تنها به‌صورت غیرمستقیم به بهشت گمشده ۲ به خاطر تردیدافکنی در مورد یکی از شخصیت‌های پرونده به اسم «مارک بایرز» انتقاد می‌کند، چون برگ معتقد است که او بی‌گناه بوده).

فیلم در بخشی مقدمه‌ای به بازخوانی وقایع ترسناک سال ۱۹۹۳ و کشته شدن سه پسر جوان در غرب ممفیس در ایالت آرکانزاس، و محاکمه و محکومیت سه نفر از نوجوانان اهل آن منطقه در سال ۱۹۹۴ می‌پردازد، در این بازخوانی اعتراف همراه با جزئیات یکی از آن سه نفر را نشان می‌دهد و بازخوانی را با نمایی فریز شده از یکی دیگر از آن‌ها به اسم «دیمین اکولز» به پایان می‌رساند که پس از اعلام محکومیتش به‌طور ترسناکی رو به دوربین لبخند می‌زند. هر بیننده‌ای که با این پرونده آشنایی نداشته باشد، با دیدن این صحنه‌ها دلیلی برای شک در گناهکار نبودن آن‌ها نمی‌بیند.

سپس تصویر به ۱۵ سال بعد پرش می‌کند و جزئیات «اولین تحقیق جناییِ گروهی در طول تاریخ» را می‌شنویم که در آن افرادی از سراسر جهان احساس کرده بودند در این پرونده عدالت رعایت نشده است و مصمم شده بودند تا یک محاکمه نادرست یا شاید یک محاکمه عمداً متقلبانه را فاش سازند. بِرگ ابتدا نگاهی به اعتراف «جسی میسکلی» می‌اندازد و نوار صوتی بازجویی‌ای را پخش می‌کند که در آن به نظر می‌رسد جزئیاتی وحشتناک از سوی مقامات به این نوجوان کم‌هوش، ارائه و حرف در دهان او گذاشته می‌شود.

این پرونده در سال ۲۰۰۵ توجه دو فیلم‌ساز به نام‌های «پیتر جکسون» و «فرن ولش» را به خود جلب کرد و اکثر تحقیقات خصوصی برای یافتن جزئیات مربوط به پرونده غرب ممفیس توسط این زوج تأمین مالی شد. یافته‌های آن‌ها که طی چند سال به‌دست‌ آمده‌اند، تکان‌دهنده هستند، مخصوصاً یافته‌هایی که در زمینه پزشکی قانونی وجود داشت: با اینکه در دادگاه، قتل‌ها به عنوان نوعی مثله‌سازی ناشی از یک رفتار فرقه‌ای شیطانی ترسیم شده بود، گروهی از متخصصان کارآزموده به این نتیجه رسیدند که اکثر قسمت‌های از بین رفته بدن مقتولین احتمالاً به خاطر لاک‌پشت‌های غول‌پیکری بوده که در گودال محل پنهان کردن اجساد، زندگی می‌کردند.

بِرگ در مسیر بازخوانی اعتراضات وکلای مدافع و برگزاری دادگاه‌های تجدیدنظر و دادگاه‌های مجدد، روی تجربه حضور اکولز در زندان (او تنها فرد از جمع سه مرد غرب ممفیس بود که به اعدام محکوم شد) و «لوری دیویس» می‌پردازد. لوری دیویس یک زن اهل نیویورک بود که از آنجا با اکولز که در زندان بود، نامه‌نگاری می‌کرد و سرانجام با او ازدواج کرد. (اسم اکولز و دیویس به عنوان تهیه‌کننده در تیتراژ فیلم درج‌شده است)

دانلود مستند غرب ممفیسبِرگ همچنین بخش زیادی از زمان فیلم را به «پَم هابز» مادر یکی از مقتولین اختصاص داده –و در آخر فیلم می‌فهمیم- که همسر سابقش «تری هابز» حالا به عنوان یکی از متهمین کلیدی پرونده در نظر گرفته می‌شود. وقتی برگ اتفاقاتی که در راه آزادی سه مرد غرب ممفیس از زندان رخ داده را مطرح می‌کند، ناگفته‌هایی مهم در مورد گذشته هابز ارائه می‌شود و این نکته عجیب را می‌گوید که پلیس محلی هیچ‌گاه او را به عنوان متهم این پرونده در نظر نگرفته بود.

تک‌تک دقایق این فیلم دو و نیم ساعته ارزش دیدن دارند. پایان‌بندی فیلم برای گروهی خوشحال‌کننده است، فیلم با نشان دادن شهادت جدیدی –از تماسی حاوی اطلاعات جدید که کمتر از یک ماه قبل برقرار شده- به کار خود پایان می‌دهد و تلویحاً می‌گوید تری هابز قاتلی است که آزادانه دارد قدم می‌زند. تمایل سیاستمداران آرکانزاس این است که این پرونده، بسته در نظر گرفته شود. یکی از این مقامات با افتخار می‌گوید بالاخره توانسته «صدای این موضوع را بخواباند»، این حرف او باعث ابراز تنفر مخاطبین می‌شود. این تمایل موجود در سیاستمداران برای بسته نگاه داشتن پرونده، باعث شده تا «غرب ممفیس» داستان ناعدالتی‌ای باشد که به نظر می‌رسد هرگز اصلاح نخواهد شد.

مترجم: رضا فرشید

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن