مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقدی بر مستند «پارلمان را شکست بده»

مستند«پارلمان را شکست بده» Knock Down the House نگاهی به مردمی که در کمپین های انتخاباتی سیاسی مختلف در طول انتخابات کنگره ی آمریکا در سال ۲۰۱۸، درگیر بودند، می‌باشد.

«هدف این نیست که من رأی بیاورم و به کنگره راه پیدا کنم». «الکساندریا اوکازیو-کورتز» این را در مناظره‌اش با نماینده قدیمی نیویورک در کنگره «جو کراولی» گفت و ادامه داد: «هدف انتخاب ما و راه‌یابی ما به کنگره است»، و منظور او از ما، زنان قیام‌گرا و پیشرویی است که شخصیت‌های مستند احساسی «پارلمان را شکست بده» اثر «ریچل لیرز» را تشکیل داده‌اند. این مستند به بررسی فعالیت‌های او و سه کاندیدای زن دیگر و به چالش طلبیدن کاندیداهای مرد حزب دموکرات در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۸ از سوی آن‌ها می‌پردازد.

در میان این چهار نفر، «اوکازیو-کورتز» از همه نامدارتر است، او از متولدین هزاره است، حالا بدل به سیاستمدار شده و چون اینستاگرام و توییتر دارد نیازی به انتشار کتاب نمی‌بیند و مستند بیشتر برای او نوعی بازگویی «رؤیاهایی از پدرم» است. اما نقطه قوت فیلم این است که اوکازیو-کورتز تنها شخصیت زن استثنایی آن نیست. «لیرز» مخاطبین را با سه نفر دیگر هم آشنا می‌کند: «پائولا جین سوورنگین» دختر یک کارگر معدن زغال‌سنگ از شهر «کول‌سیتی» ایالت «وست‌ویرجینیا» که از نزدیک شاهد بوده که چگونه مواد آلاینده باعث شده همسایگانش سرطان بگیرند، «کوری بوش» یک پرستار اهل «سنت‌لوئیس» که در زمان شورش‌های خیابانی «فرگوسن» به کمک مجروحین شتافته بود و «اِیمی ویلِلا» یک مادر اهل نوادا که دختر ۲۲ ساله‌ مبتلا به تومور مغزی‌اش را پس از آنکه بیمارستان او را به خاطر نداشتن بیمه درمانی رد کرده بود، از دست داده بود.

مستند پارلمان را شکست بده

این چهار کاندیدا از گوشه‌های مختلف آمریکا گرد هم جمع شده‌اند ولی اهداف یکسانی دارند: آن‌ها کمک‌های مالی سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ را نپذیرفته‌اند و عَلم طبقه کارگر را به دوش می‌کشند، از وجود بیمه درمانی برای همه حمایت می‌کنند و فرمان‌بردار کمیته مرکزی حزب دموکرات نیستند. (در فیلم اسمی از برنی سندرز برده نمی‌شود ولی در موارد متعددی تصویر او روی استیکرهای مختلف و روی جلد کتاب‌های کتابخانه موجود در پس‌زمینه دیده می‌شوند).

«لیرز» به سادگی می‌توانست برای هواداران سیاست‌های پیشروگرایانه این زن‌ها، یک مستند تبلیغاتی معمولی بسازد. هر چهار نفر به طرزی فوق‌العاده جملاتی دارند که مناسب نقل قول کردن هستند، از «سوورنگین» گرفته که با تمسخر می‌گوید غریبه‌ها فکر می‌کنند در منطقه آلاشیا ما «نه دندان داریم، نه کفش داریم، نه عقل داریم» تا «ویللا» که با بغض در گردهمایی بعد از روز انتخابات می‌گوید: «ما این کار رو بدون این که هیچ چیزی بلد باشیم انجام دادیم». اینکه لیرز و همکار نویسنده‌اش «رابین بلاتنیک» فیلمی واقعی با فیلم‌برداری و روایت‌گری هوشمندانه و با بودجه بسیار کم (آن‌قدر که هر دو به نوبت به عنوان تدوین گر و دستیار تصویر هم کار می‌کردند) ساخته‌اند، ادای دینی به تمام زنانی است که توانشان را در ۲۰۱۸ صرف آن کردند که تغییری ایجاد کنند.

البته می‌شد فیلم زمان بیشتری را به ویللا، سوورنگین و بوش اختصاص دهد، اما نمی‌شود «پارلمان را شکست بده» را به خاطر بهره‌برداری مناسبش از نمایش کمپین اوکازیو-کورتز حتی قبل از آن‌که این پیشخدمت ۲۸ ساله اسمش از صندوق رأی بیرون بیاید، سرزنش کرد. او تنها کمی بیش از ۱۰۰۰ امضا برای کاندیدا شدن نیاز داشت ولی ۱۰ هزار امضا جمع کرد چرا که می‌ترسید کمیته انتخابات (که تمام آن‌ها منصوب کراولی بودند) به بهانه کمبود امضا او را رد کنند. «عملکرد بیش از اندازه» انگیزه اصلی او در زندگی است. او به خواهرزاده‌اش که بروشور تبلیغاتی در پیاده‌رو توزیع می‌کند، می‌گوید:«در مقابل هر ده جواب رد، یک جواب مثبت دریافت می‌کنی، این‌جوری باید از پس همه چیز بربیایی». او بعداً به یکی از همکارانش هم که باخته می‌گوید: «این یک واقعیت است که باید هزار نفر از ما تلاش کنیم تا یک نفر از ما بتواند موفق شود»

مستند پارلمان را شکست بده
این پیام قبل از پیروز مقدماتی شوکه کننده او از راه رسید. «لیرز» دسترسی خیلی خوبی به کمپین شش‌ماهه اوکازیو-کورتز داشته است. در «پارلمان را شکت بده» اوکازیو-کورتز را در حال آرایش کردن می‌بینیم، می‌بینیم که سر کارش یخ می‌شکند (به نظر می‌رسد در حال درست کردن یک نوشیدنی مارگاریتا است)، می‌بینیم که وقتی مضطرب می‌شود صدایش بالا می‌رود، و حرص می‌خورد که چرا کاندیداهای مرد فقط به دو دست لباس نیاز دارند: یک دست کت‌شلوار یا پیراهنی با آستین‌های بالا زده.

دانلود مستند Knock Down the Houseلیرز با دوربینش در آپارتمان کوچک و درهم‌برهم اوکازیو-کورتز که در آن با دوست‌پسر حمایتگرش زندگی می‌کند هم حاضر است، همین‌طور در اولین مناظره‌اش با کراولی که در آن کراولی حتی به خودش زحمت حاضر شدن در مناظره را هم نداد! و نماینده‌اش به طرز بی‌ادبانه‌ای از رأی او در جنگ عراق دفاع کرد و اوکازیو-کورتز هم با نظراتش مردم را به طرف خودش جلب کرد، مردمی که بعد از آن در اطراف او باقی ماندند، چرا که سال‌ها کسی به حرف آن‌ها گوش نداده بود. کراولی در مناظره‌های دوم و سوم خودش حاضر شد، و این باعث شد که لیرز صحنه‌ای طنزآمیز را به تصویر بکشد: این نماینده کهنه‌کار که می‌دید این زن جوان در حال بردن مناظره است، مضطربانه آستین‌هایش را بالا می‌زد.

«پارلمان را شکست بده» یک دستور کار مشخص سیاسی دارد. این مستند می‌خواهد سخت‌کوشی، شجاعت و سیاست‌های پیشروگرایانه این زنان را تبلیغ کند، زنانی که همگی در زندگی با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، منتهی فیلم به جای ارائه آمارهای زائد، به سوژه‌ها اجازه می‌دهد تا خودشان صحبت کنند. این رویکرد باعث شده تا پیام این زنان به موضوع اصلی فیلم تبدیل شود و اراده آنان را نشان دهد: بوش همین حالا دوباره برای انتخابات ۲۰۲۰ ثبت‌نام کرده است و هیچ‌کسی نمی‌تواند به خوبی خود اوکازیو-کورتز او را نشان دهد. او با برشمردن تمام دلایلی که چرا دموکرات‌ها طی ۱۴ سال گذشته جرئت رقابت با کراولی در رقابت‌های انتخاباتی اولیه را نداشتند، نتیجه می‌گیرد که تنها کسی که می‌تواند کراولی را شکست دهد «یک کاندیدای زن غریبه رنگین‌پوست اهل برانکس» است و بعد لبخند می‌زند.

مترجم: رضا فرشید
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
منبع
variety
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن