مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقدی بر مستند «یک کیلو بال مگس» ساخته رضا سبحانی

«یک کیلو بال مگس» کاوشی در ذهن و روح و موقعیت بخشی از زنان و البته مردان جامعه‌ی ایران

«یک کیلوبال مگس» در شرح و مذمت حماقت، جهل و نادانستگی است. «یک کیلوبال مگس» درباره مهریه‌های نامتعارفی است که در سال‌های اخیر بین زوج‌های جوان “مد” شده و حامیان بسیاری هم دارد. «یک کیلو بال مگس» کاوشی در ذهن و روح و موقعیت بخشی از زنان –و البته مردان- جامعه ایران در این مقطع تاریخی است.

چند کیلو بال مگس
«یک کیلوبال مگس» به بررسی مشکلات و چالش‌های پیش رو و دلایل چنین خواسته‌هایی بین زوج‌های جوان می‌پردازد. به خوبی سوژه‌های خود (زوج‌های جوان) را دنبال و یک مسئله اساسی این روزهای جامعه ایران، در بین قشر جوان را تصویر می‌کند.

فیلم اما در این مرحله متوقف می‌شود. فقط طرح یک مسئله می‌کند و –البته- اگر هدف فیلم فقط طرح یک مسئله باشد در دنیای خود موفق است و چه خوب که این مهمترین امتیاز فیلم است. اما فیلم می‌توانست پیشنهاد دهد و به حل یک معضل اجتماعی برسد.

قصد ندارم در اینجا به عنوان مدافع و یا خرده گیر رضا سبحانی و این فیلم ظاهر شوم. فکر می‌کنم رضا سبحانی فیلمساز -حالا دیگر پیشکسوت- و کارکشته‌ای است و تا حدودی زبان سینمایی خود را پیدا کرده است.

پیشنهاد می‌کنم در قدم بعدی، فیلمساز که سوژه بسیار مهم این سالها را نشانه‌گیری کرده، آن را از منظر دیگری هم دنبال و به یک نتیجه‌گیری منطقی برسد. فیلم در نتیجه‌گیری جامانده و به اتمام نمی‌رسد. ده‌ها سوال بی‌پاسخ می‌گذارد و فقط طرح مسئله می‌شود. ما منتظر قسمت دوم برای حل مسئله (پیشنهاد: موانع و راهکارهای قانونی چیست؟) می‌مانیم.

«یک کیلو بال مگس» موقعیتی از نابه سامانی، جهالت و تحجر را برای ما –مخاطب- به تصویر می‌کشد. سوژه و فیلم آنقدر مهم هست که می‌تواند سهمی اساسی در تاریخ سینمای مستند ایران داشته باشد.

یاد گرفته‌ایم که نقد قرار است سنجش و استدلال خردمندانه را ابزار کار خود کند و حکم‌های کلی و احساساتی ناقض علت وجودی نقد است. بنابراین از نگاه احساساتی پرهیز می‌کنیم و فیلم را قدم اول دانسته و منتظر قدم های محکم بعدی خواهیم ماند.

نویسنده: پیام مستوفی
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن