مجله نقد فیلمگردی
اخبارمصاحبه

نقد رانندگی ایرانی ها در مستند «فرهنگ عبارت است از…»

مستند «فرهنگ عبارت است از...» به تهیه کنندگی و کارگردانی مختار نامدار از تولیدات شبکه مستند سیما سه شنبه 10 مهر ساعت 22 روانه آنتن تلویزیون می شود.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مستند «فرهنگ عبارت است از…»، نگاهی متفاوت به حوادث و تصادفات جاده‌ای در کشور دارد و با نگاه به ۹ هنرمند سرشناسی که در این تصادفات جان خود را از دست دادند، سیر تحولی ورود اتومبیل به ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این مستند با پخش بخش‌هایی از تصاویر آرشیوی مربوط به تصادفات جاده ای کشور می کوشد بینندگانش را با فرهنگ صحیح رانندگی آشنا کند.

نامدار درباره تولید این مستند گفت: در بیست‌وچهار اسفند سال ۹۳ خبر فوت دوست هنرمندم، آرش طالبی باعث شد تا تمام عید سال ۹۴ به این فکر باشم که جوانی سرشار از استعداد، توانایی و انگیزه در اثر یک سانحه چرا باید به این سادگی جان خودش را از دست دهد و انبوهی از آرزو و آمال خودش و انتظاراتی که اطرافیانش از موفقیت‌های او در آینده‌اش داشتند همه به‌یک‌باره چون تلنگری بر حباب نیست و نافرجام شود، این اتفاق باعث شد تا مدت یک سال پژوهش گسترده‌ای در مورد ورود اتومبیل به ایران و سیر تحولی که تا به امروز طی کرد و اینکه فرهنگ رانندگی در ایران به چه شکل فرهنگ‌سازی شد، انجام دادم و در این راستا متوجه شدم هنرمندان بسیاری جان خود را براثر حادثه شوم تصادف رانندگی ازدست‌داده‌اند و بسیار دردناک است هنرمندانی که خود فرهنگ‌ساز یک جامعه هستند جان خود را براثر بی‌فرهنگی در همان جامعه از دست می‌دهند. دردناک‌تر آن است که متولیان و سیاست‌گذاران این عرصه به شکل درست که باید آن را پیاده و اجرا کنند شانه خالی می‌کنند و وظایف خود را از ارگانی به ارگان دیگر وا می‌نهند.

وی افزود: سرانجام پس از تمام مطالعاتی که داشتم بسیار برایم مهم بود که از فضای یک فیلم گزارش محور فاصله بگیرم و سعی کنم فیلمی فارغ از اطلاعات و آمار دادن در مورد تصادفات بسازم. پروسه‌ای که در این دو سال طی کردم بسیار سخت و غم‌انگیز بود از همکاری نکردن‌های ارگان‌های که لازم بود اطلاعات آماری درستی درباره سوژه در اختیار بگذارند تا مؤسساتی که مسئول فرهنگ‌سازی در این مورد هستند و بدتر از همه مردمانی که حتی خودشان هم‌دلشان برای خودشان و حتی عزیزترین کسشان هم نمی‌سوزد.

این کارگردان ادامه داد: امید دارم این فیلم بخشی از غمنامه بی‌بضاعتی و کم فرهنگی ما را در عرصه ترابری و رانندگی به تصویر کشیده باشد و تلنگری باشد برای روشن شدن افکار و کردارمان برای بهبود و بهینه‌سازی ناهنجاری و آسیب‌های رانندگی و چه بر روی مردم و چه مسئولینی که وظیفه سیاست‌گذاری و ساماندهی این بخش را بر عهده‌دارند.

نامدار تصویربردار، پژوهشگر و کارگردان “فرهنگ عبارت است از…” است و از دیگر عوامل این مستند می‌توان به تدوین عماد خدابخش و طراحی و ترکیب صدا بهروز شهامت اشاره کرد.

مستند «فرهنگ عبارت است از…» در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت هم حضور داشت و به نمایش درآمد.

منبع
روابط عمومی شبکه مستند
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن