مجله نقد فیلمگردی
پادکستگالری

نقد صوتی مستند «دست های خالی» در پنجمین قسمت گزاره

گزاره، نقد صوتی آثار سینمای مستند و داستانی ایران و جهان است که در پنجمین قسمت خود به بررسی مستند «دست های خالی» به کارگردانی جمشید بیات ترک می‌پردازد.

پوستر مستند دستهای خالی
پوستر مستند دستهای خالی

گزاره، نقد صوتی آثار سینمای مستند و داستانی ایران و جهان است که در پنجمین قسمت خود به بررسی مستند «دست‌های خالی» به کارگردانی جمشید بیات ترک می‌پردازد.

مستند «دست‌های خالی» به کارگردانی جمشید بیات ترک روایتی مستند از توفان انقلاب اسلامی‌ با ترکیب مصاحبه، نماهای آرشیوی و نماهایی بازسازی‌شده است.

«دست‌های خالی» عنوانی است که از یکی از مقالات میشل فوکو، فیلسوف نامدار فرانسوی در دوران معاصر، الهام گرفته شده و به واکاوی نگرش این اندیشمند نسبت به انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد. کارگردان در این مستند سعی کرده در میان انبوه آثاری که انقلاب اسلامی ایران را از درون مورد بررسی قرار داده‌اند، این بار پدیده انقلاب را از دریچه چشم یک ناظر بیرونی ببیند. از این منظر «دستهای خالی» در انتخاب موضوعش بسیار هوشمندانه عمل کرده و زاویه‌ای را برای نگاه کردن به موضوع انقلاب برگزیده است.

همچنین از نقطه‌نظر ایدئولوژیک، خود مستندساز بهتر از هر کسی می‌داند که عده‌ای معتقدند در سال‌های پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی، از همدلی میشل فوکو با انقلاب ایران کاسته شده، و بر همین اساس است که جمشید بیات ترک در چند مصاحبه سعی کرده این انتقاد را به روش خودش پاسخ بدهد؛ اما مشکل اینجاست که پاسخ مذکور باید به بخشی از خود مستند تبدیل می‌شد.

گوینده: زینب گودرزی

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن