مجله نقد فیلمگردی
پادکستگالری

نقد صوتی مستند «زایان» در هفتمین قسمت گزاره

گزاره، نقد صوتی آثار سینمای مستند و داستانی ایران و جهان است که در هفتمین قسمت خود به بررسی مستند «زایان» به کارگردانی Floyd Russ می‌پردازد.

مستند زایانمستند کوتاه «زایان» پرتره‌‌‎ای از زندگی زایان کلارک، مرد جوانی است که بدون پا متولد شده و به ورزش کشتی روی آورده است.

آنچه مستند زایان را در رده مستندهای پرتره، به عنوان اثری قابل قبول معرفی می‌کند، تناسبی است که در تدوین، شکل روایت، انتخاب دیالوگ و شکل مصاحبه هایش، وجود دارد. نیاز به توضیح نیست که در سینمای مستند، سوژه هر اندازه نیز جذاب باشد یا کلیشه، این میز تدوین است که به آن هویت می‌دهد و فرم نیز بنا بر تمهیدات فیلم‌ساز در حین تدوین شکل می‌گیرد.

مستند زایان رویداد را به صورت تصویری و نمایشی نشان می‌دهد و تا جایی که ممکن است به شرح این رویداد به زبان کاراکترش اکتفا نمی‌کند. اوج میانۀ مستند در این ساختار خطی، فینال مسابقاتی است که زایان با برنده شدن در آن، قهرمان ناحیه می‌شود و می‌تواند به مسابقاتی در سطحی بالاتر برود اما شکست باعث می‌شود رؤیایش نقش بر آب شود.

آنچه زایان را متفاوت نشان می‌دهد ایجازی است که با وجود حجم زیادی از اطلاعات در مستند به چشم می‌آید. این ایجاز در دیالوگ و کلام کاراکتر نمونه، نمود بیشتری دارد.

گوینده: زینب گودرزی

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن