مجله نقد فیلمگردی
پادکستگالری

نقد صوتی مستند «نامه های کارستن» در اولین قسمت گزاره

گزاره، نقد صوتی آثار سینمای مستند و داستانی ایران و جهان است که در اولین قسمت خود به بررسی مستند «نامه های کارستن» به کارگردانی عطا پناهی می‌پردازد.

گزاره، نقد صوتی آثار سینمای مستند و داستانی ایران و جهان است که در اولین قسمت خود به بررسی مستند «نامه های کارستن» به کارگردانی عطا پناهی می‌پردازد.

مجموعه مستند «نامه‌های کارستن» به کارگردانی عطا پناهی درباره تاریخ اشغال ایران توسط متفقین است و روایت زنانی است که مردانشان را روانه جبهه‌های نبرد کردند.

«نامه‌های کارستن» ثبات و اهمیتش را بیش از هر چیز دیگری مدیون ایده خلاقانه و جذابی است که برای روایتش انتخاب کرده. کارستن، خلبان آلمانی که در قامت جاسوس در ایران پنهان شده و اخبار داخلی کشورمان را به مافوقش مخابره می‌کند، طی نامه‌هایی با نامزدش لیانا که در آلمان منتظر اوست، مکاتبه می‌کند. آمیختگی چیره‌دستانه عشق و جنگ در این نامه‌ها و روایت دلنشینی که با دقت نویسندگان فراهم آمده، نقطه قوت اصلی اثر محسوب می‌شود.

البته مستندساز می‌توانست الگوی درخشان روایتش را با تنوع بخشیدن به نامه‌نگاری‌ها چند درجه قدرتمندتر کند تا مجبور به گنجاندن این حجم عظیم از مطالب و اخبار سیاسی و اجتماعی در نامه‌های عاشقانه کارستن و لیانا نشود؛ مع‌الوصف ایده روایی کاملا به بار می‌نشیند و مخاطب را از تماشای یکی دیگر از آن مستندهای تکراری تاریخی که انگار کاری جز کلاژ آرشیوها و روخوانی کتب تاریخی ندارند، نجات می‌دهد. به نظر می‌رسد که روایت یک واقعه تاریخی مربوط به ایران از دریچه نگاه یک جاسوس خارجی آن‌قدر جذاب و مهم هست که حداقل‌های کیفیت یک مستند را تا پایان تضمین کند.

گوینده: زینب گودرزی
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن