مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نقد فیلم خانه پدری؛ خطرناک‌تر از «یک خانواده محترم»

نقد مسعود فراستی بر فیلم خانه پدری ساخته کیانوش عیاری که قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اواخر دوره قاجار) تا ۱۳۷۹ روایت می‌کند با بازیگرانی همچون متین کتکی، مهدی هاشمی، شهاب حسینی و مهران رجبی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی و… در چند اپیزود ساخته شده و مسائل و مشکلات زنان ایران را در هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده‌ است. 

فیلم «خانه پدری» پس از ۳ سال توقیف در جشنواره فجر ۳۲ اکران شد و اکثر منتقدان آن را ستوده‌اند. حسین معززی نیا در صفحه فیس بوک خود نوشته‌ است که این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. موحد منتقد در روزنامه شرق دربارهٔ این فیلم گفته: عیاری در خانه پدری، روی فرهنگی زوم کرده‌ است که در بطن خود پنهان‌کاری را پرورش می‌دهد و همه جنایت‌ها و خشونت‌ها و گره‌های بعدی نیز از دل آن زاده می‌شود. شخصیت‌های فیلم خانه پدری عامدانه در تلاش هستند تا دیگران متوجه کار آن‌ها نشوند.

خانه پدری
خانه پدری

چهارم دی سال ۹۳ پس از چهار سال فیلم عیاری توانست مجوز اکران در گروه هنروتجربه را بگیرد اما این مجوز دوام چندان طولانی نداشت و فیلم در همان روز نخست از پرده پایین کشیده شد، آنچه به عنوان دلیل این اتفاق بیان می‌شود، وجود یک صحنه خشن در ابتدای فیلم است.

خانه پدری قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اواخر دوره قاجار) تا ۱۳۷۹ روایت می‌کند با بازیگرانی همچون متین کتکی، مهدی هاشمی، شهاب حسینی و مهران رجبی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی و… در چند اپیزود ساخته شده و مسائل و مشکلات زنان ایران را در هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده‌ است.

«خانه پدری» سال ۸۹ به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیانوش عیاری پروسه ساخت خود را به پایان برد، فیلمی که به یک چالش اجتماعی خاموش در ایران پرداخته؛ «درگیری‌های ناموسی» در خانواده و مهدی هاشمی و شهاب حسینی در صدر بازیگران این فیلم حضور داشتند. اما از همان زمان با توقیف خو گرفت و پس از سه سال در سیودومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و بازخوردهای مثبتی را از منتقدان سینمایی دریافت کرد، به عنوان مثال حسین معززی‌نیا در صفحه شخصی خود نوشت: «این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است.»

مسعود فراستی در جلسه نقد خانه پدری مطرح کرده است: خانه پدری، خطرناک‌تر از «یک خانواده محترم»

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

‫۹ نظرها

 1. به نظرم نقد آقای فراستی درباره این فیلم خوب بود. البته کلمات وطن فروشی و… تند بود.
  مجموعا فیلم نه جنبه روایتگری صرف داشت و نه نتیجه گرا بود یا پند آموز.
  فقط فیلم‌بود

 2. این فیلم تنها روایتگر یک داستان بود. اینکه داستان یک خانواده رو به کل جامعه تعمیم بدیم و بعد هم چون تصویر تلخی ارایه شده بگیم فیلم خیانت گرانه و ضد مام وطن است در نوع خودش جای بحث داره.
  البته به نظر شخصیت پردازی فیلم مشکل داره و غیر از اپیزود اول و دوم روند فیلم کند و خسته کننده است و حرفی برای گفتن نداره. البته یادمون باشه که کل فیلم در یک خونه اتفاق اتفاده و روایت داستان تنها در یک لوکیشن کار همه کسی نیست
  به نظر بازی ها هم می توانست قوی تر باشند.

  1. اگر بیست دقیقه اول فیلم را حذف کنید دیگر تقریبا هیچ چیز ندارد نه به لحاظ ساختار و نه مفهوم . در مجموع بسیار فیلم ضعیف و بدی بود که تنها با سوء استفاده از چند شعار سطحی پیرامون آن سعی در عمق بخشیدن و فریب تماشاگر کرده بودند . نمیشه برای بیان پیام های مهم از زبان الکن و قلم شکسته استفاده کرد . فیلم ارزش پرداختن بیشتر ندارد

   1. این فیلم از لحاظ روانشناختی بسیار قوی هست. فیلمی تحسین برانگیز، پر از نماد و قابل توضیح دقیق. وگرنه خلاف این نظر ، سطحی نگری ببینده را نشان میدهد.

  2. هر بار کسی در اون اتاق پا میذاشت و حرفی از قتل میزدن منتظر روشن شدن حقایق بودم اما تا آخر داستان تنها چیزی که روایت شد این بود که یک خانواده چطور با مرگ یک آدم برخورد می‌کنند انگار که اصلن اتفاقی نیفتاده. از لحاظ داستان گویی هم به شدت افتضاح بود. یک پلان میرفت چند سال می‌گذشت. در کل فیل به درد نخوریه حتی برای گذراندن زمان

 3. مزخرف رومخی افتضاح خیلی بد بود فیلم خون اشام ها دین یدر رومعزم اتر نمی گذاشت چیه برمی گردین به ایران ثد سال پیش سوژه ندارن نسازن حتما باید با روح د روان ادم بازی کنید تا پول در بیارید

 4. این فیلم از لحاظ روانشناختی بسیار قوی هست. فیلمی تحسین برانگیز، پر از نماد و قابل توضیح دقیق. آدم ها و محیط سکانس ها در جای خود تغیر میکردند …بیشک خلاف این نظر ، بی حوصلگی و سطحی نگری ببینده را نشان میدهد.

 5. فیلمی بود که بعد دیدن به ان فکر میکردی و دغدغه ات بود و این مرا خوشحال کرد. خانه پدری یکی از پنج فیلم برتری است که دیده ام ممنون از گارکردان محترم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن