فیلم شناسینقد فیلم

نقد فیلم «شبی که ماه کامل شد»: روایتی سخت و خشن

نقدی بر فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار با بازی الناز شاکردوست از آثار بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

سقوط در سینمای ایران به مراتب پرتکرار‌تر از سینمای جهان است. مخصوصاً سقوط‌هایی که بعد از اتفاقی خاص یا نمودی ناگهانی در سینما رخ می‌دهد. بسیاری کارگردان در همین چند سال اخیر بودند که شاهد ظهورشان بودیم که بلافاصله بعد از جلب توجه در هر تجربه جدید حتی قادر به تکرار خود و کپی کردن از روی دست خودشان هم نبودند. شاید مهمترین دلیل این اتفاق تعریف بی‌جا و بی‌مورد یا از بین رفتن تیم تولید فیلم باشد. اما مسیری که آبیار بعد از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه از جشنواره رویش تا به امروز طی کرده است مسیری جالب توجه است. در هر اثر جدید، زبان قصه‌گویی فیلمش روان‌تر و اجزای فیلمش سینمایی‌تر شده است.

آبیار کاملاً بلد است داستان تعریف کند. داستان کلاسیک خطی. داستان‌هایش از یکی بود، یکی نبود شروع می‌شود و قدم به قدم مخاطب را با خود همراه می‌کند. اما این بار در «شبی که ماه کامل شد» فرای انتظار، هم خوب داستانش را تعریف می‌کند و هم خوب داستانش را تماشایی کرده است. آن هم داستانی که سرانجامش را تمام مخاطبین فیلم می‌دانند. شاهکار آبیار از همین جا شروع می‌شود. روایت داستانی در کنار داستان اصلی آشنا که هم به روایت داستان اصلی کمک می‌کند و هم آنقدر داستان کمکی جذاب و پرتنش می‌شود که اهمیتش از داستان اصلی هم برای مخاطب بیش‌تر می‌شود. اما داستان باید شنیدنی و دیدنی روایت شود تا اثرش دیده شود. شبی که ماه کامل شد کامل‌ترین اثر سینمایی آبیار است. سینما به معنی واقعی. سینمایی که تماشایش بر روی پرده عرض با صفحه تلویزیون و گوشی موبایل بسیار متفاوت است. تماشای شخصی و گروهی‌اش حتما متفاوت است. بر خلاف دو اثر اول نرگس آبیار –اشیاء و شیار ۱۴۳- که خیلی سینمایی نبودند، شبی که ماه کامل شد سینمایی شده است. استفاده آبیار از حرکت دوربین، قاب بندی ها و اکت‌ها به مرز پختگی رسیده است و برای تمام آن‌ها فکر و کار شده است.

شبی که ماه کامل شد فیلم سخت و طاقت فرسایی است. هم برای کارگردان و هم برای دیگر عوامل. کار در محله‌های تروریستی پاکستان و گرمای بالای ۶۰ درجه، آن هم با این حد از جزئیات کار هر تیمی نیست. کاری که تیم آبیار-قاسمی به خوبی از پسش برآمدند و روایتی سخت و خشن را تماشایی و ماندگار کردند.

نویسنده: محسن محمدی
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن