مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نقد فیلم «قصرشیرین»: مسئول روابط عمومی

نقدی بر فیلم سینمایی «قصرشیرین» ساخته رضا میرکریمی با بازی حامد بهداد از آثار بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

«قصرشیرین» جدیدترین ساخته سید رضا میرکریمی جلوتر از آثار متاخر این کارگردان یعنی «دختر» و «امروز» ایستاده است. قصر شیرین داستان خانواده‌ای است که سال‌ها پدری به خود ندیده و مادر (شیرین) جور آنرا کشیده است. حالا مادر در بیمارستان بستری شده و نزدیک مرگ است و فرزندان با پدر سفر جدیدی را آغاز می‌کنند.

فیلم یک مقدمه و شروع ضعیف و یک پایان بندی ناگهانی و بی‌مقدمه در فیلمنامه دارد، تا جایی که می‌توان  ۳۰ دقیقه شروع فیلم را از کل فیلم جدا کرد بدون آنکه هیچ اتفاقی در روند داستان بیافتد. از دقیقه ۳۰ و با آغاز سفر پدر و فرزندان در جاده فیلم جان دوباره‌ای به خود می‌گیرد و تقابل دو کودک (علی و سارا) با پدری عصبان ، بداخلاق و با روابط عمومی پایین (جلال) که سال‌ها تنها اسمش به عنوان پدر در شناسنامه و هدیه تولدها برده میشد یک تقابل خیره کننده و انسانی در می‌آید. تقابلی که سیر تحول در یک انسان را رقم می زند.

حامد بهداد به عنوان بازیگر نقش جلال در فیلم یکی از بهترین نقش‌های خود را جلوی دوربین ایفا می‌کند. نقشی که با بازی درست و کنترل شده حامد بهداد شخصیت جلال را قابل فهم می‌کند.

رضا میرکریمی هم در مقام کارگردان تبحر خود در بازی گرفتن از بازیگران کودک این فیلم را به رخ می‌کشد و دو شخصیت کودک فیلم با بازی درخشان خود، فیلمنامه کم مایه قصرشیرین را جان می‎‌بخشند.

قصرشیرین بیشترین لطمه را از فیلمنامه و کم مایه بودن آن می‌خورد و در حد یک فیلم کوتاه داستان تعریف می‌کند. اساساً فیلم در تفسیر یک دیالوگ شرح و بسط پیدا می‌کند، دیالوگی که سارا در ماشین راجع به مسئول روابط عمومی می‌گوید: مسئول روابط عمومی یعنی کسی که دروغ نگه و با آدما و حیونا مهربون باشه.

ساخته جدید میرکریمی اگرچه در حد ایده‌ی یک فیلم کوتاه باقی می‌ماند اما نگاه انسانی حاکم در فیلم همانند دیگر آثار میرکریمی به مخاطبش روح تازه‌ای می‌بخشد و لذت خاص خود را دارد. لذتی که تنها کارگردان‌هایی همچون میرکریمی در سینمای ایران آنرا به ما می‌بخشند.

نویسنده: سید محمد نیاکی
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن