مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نقد فیلم «متری شش و نیم»: حمایت از تولیدکنندگان مواد مخدر!

نقدی بر فیلم سینمایی «متری شش و نیم» ساخته سعید روستایی با بازی پیمان معادی و نوید محمدزاده از آثار بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

جدیدترین ساخته سعید روستایی بعد از حواشی بسیار زیاد در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد تا روستایی دومین اثر خود را در مقام کارگردان بعد از «ابد و یک روز» به نمایش بگذارد. نمایشی که به لطف خبر ممیزی در آغاز جشنواره، به زعم نویسنده و بنابر تجربه‌ی سینمای ایران در استفاده از ابزار تبلیغاتی همچون ممیزی، فیلم سعید روستایی را بهترین فیلم از نگاه تماشاگران خواهد کرد.

«متری شش و نیم» در ادامه آثار قبلی سعید روستایی به عنوان نویسنده و یا کارگردان مانند «ابد و یک روز» و «سد معبر» یک درام اجتماعی است که المان‌های مشابه‌ای چون مواد مخدر، اعتیاد، نداری، مامور، بدبختی، پایین شهر، دستگیری و … در روند داستان و شخصیت‌پردازی‌ها کاربرد بسیاری دارد.

سعید روستایی در این فیلم تقابل دو شخصیت اصلی خاکستری در دو فاز متفاوت که یکی در قامت مامور مبارزه با مواد مخدر، قاطع، خشک، حرفه‌ای در بازجویی گرفتن به هر شیوه‌ای و علاقه‌مند به کسب مقام ریاست (پیمان معادی) است را  با یک تولید کننده عمده مواد مخدر، سابقه‌دار، جاه‌طلب، عقده‌ای از شرایط زندگی گذشته (نوید محمدزاده) مرکز ثقل داستان خود قرار می‌دهد تا از تقابل این دو کاراکتر خاکستری در دو فاز مثبت و منفی بستری برای اثبات شعارها موجود در فیلم در رسای بدبختی، فقر و فلاکت سیستماتیک در جامعه به عنوان بستر (یا همان بهانه) برای رشد و نمو فروشندگان مواد مخدر به صورت دومینویی پیدا کند.

روستایی در این فیلم در مقام یک قاضی قرار گرفته و  سیستم (نظامی که قانون گذار است) را مقصر اصلی تولید آدم‌هایی می‌داند که شرایطی را رقم می‌زنند که آدم‌ها به علت نداری( نماد این نداری در فیلم، خانه‌ی قدیمی ناصر خاکزاد است که خانواده‌اش به آنجا باز می‌گردند) حق دارند فاسد باشند.

روستایی حتی در سکانس‌های پایانی فیلم پا را فراتر گذاشته و دیگر در مقام یک قاضی نیست بلکه تبدیل به انجمن حمایت از تولیدکنندگان مواد مخدر می‌شود و ناصر خاکزاد مواد فروش سابقه‌دار تبدیل به چماق برای سیستمی می‌شود که فلاکت زاست و از دل این فلاکت ناصرها تولید می‌کند تا با مصادره اموال و اعدامش دوباره زمینه‌ی تولید ناصر بعدی فراهم شود. (به عنوان نمونه داستانک موازی پدر و پسر در زندان و فرستادن پسرک به کانون اصلاح تربیت)

این حد از اغراق و نمایش سیاهی از دل جامعه‌ی ایران که مامورش برای حب ریاست، نه زن و زندگی برایش مهم است و نه دوست و همکار از کجا نشات می‌گیرد؟ نمایش سادیسم سیستماتیک برای آزار و اذیت بازداشت شدگان از کجا (مانند صحنه حرکت نظامیان در هنگام اعدام، صحنه ریختن بیش از حد معتادان در سلول، صحنه آزاد کردن ناگهانی ناصر خاکزاد در وَن و …) ؟ دفاع سینمایی از حریم اموال یک  فروشنده مواد مخدر از کجا؟

متری شش و نیم اگر چه توانسته در شروع  تا میانه فیلم با استفاده از صحنه‌های بیرونی و دزد و پلیسی ریتم خوبی پیدا کند و مخاطب را با درگیری در اتفاقات فیلم نگه دارد اما از میانه و با پر رنگ‌تر شدن نقش ناصر خاکزاد، فیلم به سمت دیالوگ‌های شعاری رفته و حتی عکس آنچه در نیمه اول فیلم ادعای آنرا دارد ( مانند سکانس یافتن مواد در بدن زن خانه دار، سکانس دستگیری معتادان در حاشیه شهر و …) تبدیل به بیانیه‌ای سیاسی علیه سیستم می‌شود.

سعید روستایی در دومین تلاش فیلمسازی خود علاوه بر ضعف‌های فرمی که در ساختار داستان (به خاطر دیالوگ‌های زیاد و اضافی) و در قاب‌بندی‌های دوربین دارد سعی بر تبرئه کردن مفسد و انداختن گناه آن به گردن سیستم نیز دارد و در این راه از سیاه‌نمایی نسبت به جامعه‌ی خود دریغ نمی‌کند.

نویسنده: سید محمد نیاکی
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

‫۱۸ نظرها

 1. با سلام من چند روز قبل فیلم را دیدم ..بنظر من عالی بود و بسیار دلسوزانه و دقیق معضل اعتیاد را نقد کرده بود. حرف نداشت.
  بنظر من وظیفه خطیر برادران نیروی انتظامی در این فیلم بخوبی تصویر شده بود.

  1. باور کنید مثل آینه واقعیت جامعه رو نشون داد . این رو فقط کسانی درک میکنن که تو جنوب شهر زندگی کردن و میکنن . تو رو خدا منصفانه نقد کنید .

   1. من بچه جنوب شهر هستم شما لطفا از زبون خودتون صحبت کنید ، این چرندیاتی که ذهن کارگردان ساخته بود اصلا ارزش نگاه کردن نداشت
    ظاهر فیلم در بستر اجتماعی و مبارزی با صنعت مخدر ها هست ولی لایه های عمیق رو که نگاه کنیم واقعا فیلم ضد ارزشی هست و کمک میکنه مجرمین جرم رو توجیه کنند و عاملی برای توسعه جرایم هست.

 2. فیلم خوبی بود.. ولی به عنوان یک حقوقی ایراد زیاد داشت
  چطور میشود که قاضی پرونده یک نظامی و یک طفل۱۲ سال و یک فرد عادی یکی است.. و همه در یک دادگاه به جرمشان رسیدگی میشود..

  1. با احترام.بنظر من فیلم رو به جلویی به نسبت فیلم اول آقای روستایی بود.و واقعیتها و دردهای جامعه ما رامنعکس کرد.نقد شما بسیار مغرضانه است اقا

 3. سلام.
  فیلم سراسر سیاهنمایی بود!
  صرف اینکه آدم بیکار،بی پول،فقیر و ازطبقه فرودست جامعه باشه دلیل براین نمیشه که برای کسب درآمد دست به هر کار خلافی بزنه!
  در این فیلم انگار مواد فروش و مصرف کنندگان مواد(معتادان) مورد ظلم واقع شدن!!!

 4. با احترام برای دیدگاه شما در نقد فیلم مربوطه، لازم به ذکر است در این فیلم، برداشت سیاه نمایی و اغراق در مقصر جلوه دادن حاکمیت و قانونگذاری به مراتب کمتر از به تصویر کشیدن واقعیت عریان مسئله اعتیاد و عواقب آن در جامعه به چشم می خورد و تاکید بر ضرورت توجه چند جانبه به عوامل مختلف دخیل در این معضل اجتماعی بیش از هر چیز به عنوان هدف کارگردان برداشت میگردد.

 5. سلام
  فکر میکنم نقدهای تکنیکی ای که به فیلم وارد میشه نسبیه
  یعنی بعضی نوشته اند که خیلی بجاست و بعضی نوشته اند بسیار بی جاست
  اما اگر کارگردان توانسته باشد به هرگونه ای که روایت کرده تاثیر مثبتی بر اندیشه و دیدگاه مخاطبش بگذارد شایسته تقدیر است
  که به نظرم توانسته است

 6. با سلام
  کاملا واقعیت جامعه هست
  رفتار بی نزاکت ماموران ک من خود شاهد بودم از نزدیک
  کاملا واقعی
  زندگی مواد فروش ها هم.کاملا واقعی شک نکنید

  1. سلام نکته مهم این فیلم که بنده بعنوان عضوی از مجموعه نیرو انتظامی متوجه میشم که مشاور انتظامی نداشته بنابراین خیلی از نکات پلیسی ناقص و بعضا اختلاف فاحش با واقعیت داره در ضمن اینکه درسته که برخورد نامناسب هم در نیرو انتظامی داریم اما این همه واقعیت نیرو انتظامی نیست و خیلی از فداکاریهای این نیرو در جهت تامین امنیت مردم اصلا به چشم نمیاد

 7. داداش معلومه تو جامعه تامل نداشتی که اینجور نقد میکنی چرا تو امارات که بیخ گوشمونه نسبت به جمعیت هم حساب کنی ١٠ درصد تهران فقط توش جنایت اتفاق نمیفته

 8. با سلام … نقد درست و منطقی و عادلانه‌ای این جملات کلیشه ای فیلم درد جامعه رو گفته و … تبدیل نظریه ای در باب نابودسازی اصالت هنر سینما شده نقد کاملا درست و منطقی از این فیلم نوشتین در ادامه نظرات آگاهانه شما اگر مخاطبی با شناخت دقیقی در نوع روایت سعید روستایی اگر از یک ساعت بعد از شروع فیلم را دنبال کند دلیل این همه هجمه‌ها عوامفریبانه و دفاعیات بی دانش عده ای نادانان کل که همیشه موبایل اندیشانه در صحنه حضور دارند را نخواهد فهمید .

 9. باسلام نقد غیرمنصفانه بودانگارباروستایی پدرکشتگی داشتین بااین نقدتون@/بدرستی معثل موادو ماموروبه تشویرکشیده بود درودبرروستایی

 10. وصلی الله محمد وآله الطاهرین و لعنهالله علی اعدائهم و مخالفیهم و منکری فضائلهم و مناقبهم و غاصبی خلافتهم و حقوقهم اجمعین من الاولین و الاخرین و عجل فرجهم.این فیلم بسیار فیلم پیچیده ای بود از منظر تعاملات اجتماعی و در عین حال هم فیلم ساده و کاملا قابل فهم بالاخص برای افرادیکه از نزدیک با این مسائل آشنا هستند و نقد شما به نظر بنده کمی سطحی درباره این فیلم میباشد و در عین حال هم درست میفرمایید در بعضی از فرازهای این فیلم به شخصیت منفی این فیلم جوری پرداخته شده است که برای انسان ایجادشُبهه مینماید لکن در صورتیکه اگر خوب دقّت کنیم کارگردان این فیلم در یک جمله میخواد بگه که همه افراد یک جامعه به یکدیگر مربوطند و هر کنش و واکنشی اگر چه خیلی ابتدایی لکن میتوانددرزندگی تمامی افراد جامعه تأثیر مثبت ومنفی بگذارد و گاه تا جایی که حتی سرنوشت فرد یا عده ای از جامعه را به فراخور برخورد مثبت و یا منفی افراد جامعه با همدیگر به خوشبختی و بدبختی بکشاند.اما در مورد رفتار برادران نیروی انتظامی بنده چون با ایشان کار میکنم نه اینکه در این نیرو باشم در سپاه هستم لکن میشود گفت ما رفتار و منش شیعی و اسلامی را در ایشان خیلی کم شاهد آن هستیم متأسفانه.وبرخوردهایی که در این فیلم نشان داد از نظر بنده بسیار خوب بود و نمیشد ایراد چندانی به رفتار برادران نیروی انتظامی وارد کرد.ما در اکثر ادارات و موسسات دولتی به اعتراف مسئولین بلند پایه شاهد پدیده شیطانی دادن رشوه و گرفتن رشوه آنهم بصورت علنی هستیم و گاه در قالب هدیه رشوه خواری و کلا ارتشاء هستیم.در انتها میخواستم خدمت شما منتقد عزیز عرض کنم که شما باید اون پلیس و یا اون خلافکار رو طبق جهان بینی اسلامی .شیعی به عنوان انسان ماهُوَ انسان نگاه کنید و در مورد این خلافکار در عین اینکه یک کاسب و تولید کننده مواد مخدر صنعتی بود لکن میتوانستیم صفات پسندیده انسانی رو هم در او ببینیم که به ظهور و بروز رسیده برای مثال گرفتن زیر بال و پر برادران و خواهران و فرزندان آنها بود که این سفارش اکید رسول الله و اهل بیت اطهارش(صلوات الله علیهم اجمعین)بود که به شیعیان خود فرموده بودند که انسان در صورت توان ابتدا به ساکن باید دست برادران و خواهران و فرزندان آنها و در کل فامیل خود را بگیرد و ما چقدر روایت در این زمینه داریم اما کسانی را میشناسم برای مثال عموی نامرد خودم رو عرض میکنم تو ۲دوره ریاست جمهوری فخیمه احمدیه مشاور و معاون وزیر بازرگانی در دوره اول که وزیر بازرگانی میرکاظمی بود و دور دوم مشاور رستم قاسمی وزیر نفت بود و با قولی که از دوران کودکی من در مورد شغلی که واقعا دوست داشتم و زحمتها کشیدم برای آن اما زد زیر قولش و اگر بگم اون شغل یک نظامی ساده بود فکرنکنم باور کنید ولی تا دلت بخواد از افرادی که مقدسات را به استهزاء میگرفتند مثل پسرعمه من هیچ چیز برای اونها کم نگذاشت .لا اله الا الله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن