مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نقد فیلم “متری شیش و نیم”؛ روایت سهمگین اعتیاد در دو پرده متفاوت

روستایی که بعد از اولین فیلمش "ابد و یک روز" در این فیلم نیز به سراغ معضل اعتیاد رفته، این بار هم با ساخت یک اثر تحسین‌برانگیز، غالب منتقدان را راضی کرد.

فیلم سینمایی “متری شیش‌ونیم” به کارگردانی سعید روستایی این روزها با استقبال خوبی از طرف مخاطبان سینمای ایران مواجه شده‌ است. روستایی که بعد از اولین فیلمش “ابد و یک روز” در این فیلم نیز به سراغ معضل اعتیاد رفته، این بار هم با ساخت یک اثر تحسین‌برانگیز، غالب منتقدان را راضی‌ و همچنین عنوان محبوب‌ترین فیلم جشنواره فجر را کسب کرد.

“متری شیش‌ونیم” را با تقریبی قابل قبول می‌توان شامل دو اپیزود دانست که به طور تدریجی از اولی به دومی حرکت می‌کند. در نیمه اول فیلم که می‌توان آن را اپیزود نخست نامید، «صمد» با بازی پیمان معادی شخصیت اصلی بوده و ژانر فیلم کاملاً پلیسی است. با ورود تدریجی نوید محمدزاده به فیلم در نیمه دوم، کاراکتر او محوریت می‌یابد و سویه‌های درام فیلم پررنگ‌تر می‌شود. همزمان فیلم در برخی مؤلفه‌ها نیز افت نشان می‌دهد.

متری

به همین ترتیب فیلم در نیمه اول خود خوش‌ریتم بوده ولی در نیمه دوم، کمی کشدار به نظر می‌رسد. به علاوه سمت‌وسوی نیمه دوم قصه به گونه‌ای است که با حل تدریجی تعلیق فیلم، در ۲۰ دقیقه پایانی، دیگر روایت قصه پایان یافته و همه‌چیز لو رفته است. با وجودی که سعید روستایی در “متری شیش‌ونیم” باز هم قدرت دیالوگ‌نویسی خود را به رخ کشیده، اما منطق فیلمنامه در چند صحنه لنگ می‌زند که به چشم هم می‌آید؛ از جمله حضور سؤال‌برانگیز برادر «ناصر» در آشپزخانه و قضاوت عجیب بازپرس بین پسربچه و پدر معلولش. “متری شیش‌ونیم” برای طرح مضمون، در چند لایه موفق عمل کرده است. اگرچه در بیست دقیقه پایانی، فیلم کمی شعاری می‌شود اما غالب سکانس‌های فیلم در راستای ارائه مضمون محوری اثر، بیان سینمایی خود را حفظ کرده‌ است.

کارگردانی صحنه‌های سخت نیمه اول “متری شیش‌ونیم” درجه یک است، مخصوصاً سکانس‌های پر از هنرور ۱۵ دقیقه ابتدایی. فیلم واجد میزانسن‌های پرزحمتی نیست و حتی در چند مورد اشکالاتی هم دارد، اما در مجموع قابل قبول است. بازی‌هایی که در فیلم ارائه می‌شود، از سوی همه بازیگران در سطح بسیار خوبی قرار دارد و بخشی از این ارائه درست و به‌اندازه، قطعاً از مهارت‌های کارگردان فیلم است.

متری

در این بین پیمان معادی حضوری فوق‌العاده دارد و در حالی که پیشتر تجربه ایفای نقش یک پلیس را نداشته، در موقعیت‌های مختلف، وظیفه‌شناس، برتری‌طلب، بی‌شفقت و گاهی بامزه است. کاراکتر پیچیده «صمد» با بازی وی، یکی از جذاب‌ترین پلیس‌های سینما و تلویزیون در سال‌های اخیر است که بدون تردید بخش بزرگی از این جذابیت، مدیون ارائه تحسین‌برانگیز آن توسط پیمان معادی خواهد بود.

نویسنده: مصطفی قاسمیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن