مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نقد فیلم «۲۳ نفر»: متفاوت درباره اسارت

نقدی بر فیلم سینمایی «۲۳ نفر» ساخته مهدی جعفری که اقتباسی از خاطرات گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی است که در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۱ به اسارت نیروهای عراقی درآمدند. این گروه کم سن و سال بین ۱۳ تا ۱۷ سال سن داشتند

اسارت ۲۳ نوجوان یکی ازماجراهای شگفت دفاع مقدس است که در چند کتاب، گزارش و متون مختلف روایت شده است. مهمترین اش کتاب ۲۳ نفر نوشته احمد یوسف زاده است. رجوع یک فیلمساز به منابع مکتوب برای ساخت یک اثر سینمایی که در سینما به آن اقتباس می گویند، مبارک و مهم است. البته این فرآیند یعنی اقتباس سینمایی از آثار مکتوب بسیار پیچیده و سخت است. به دلیل همین اهمیت در جوایز اسکار یک جایزه مستقل برای فیلمنامه های اقتباسی در نظر گرفته‌اند.

متأسفانه در جشنواره فجر چنین جایزه‌ای وجود ندارد. ۲۳ نفر از منظر قضاوت موفقیت یاعدم موفقیت نمره مثبت می‌گیرد. یک فیلم روان با قصه شسته – رفته و دنبال کردنی که در صورت عدم اطلاع مخاطب از ماجرای اصلی هم فیلمی جذاب و تأثیر‌گذار است و آنچه در فیلم می‌بینیم به دلیل غنای برگرفته از اقتباس دارای جزییات جذاب و لحظات اوج سینمایی است. ۲۳ نفر از نظر مسائل فنی سینمایی هم بازی‌ها خوب و روان، طراحی صحنه باور پذیر و موسیقی جذابی دارد.

شخصیت‌پردازی‌ها هم در حدی که فیلمنامه ظرفیت داشته درست و خوب از کار در آمده و اکثر بچه‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند.
از نظر محتوا کارگردان در خلق حماسه، خلق شخصیت‌های پهلوان و قدرتمند و ترسیم درست مفهوم “مقاومت رمز پیشرفت” بسیار موفق است.

البته فیلمنامه یک کاستی مهم دارد. این کاستی بیشتر از آنکه محتوایی باشد، مربوط به فیلمنامه است. ایدئولوژی و انگیزه این جمع نوجوان برای آمدن به جبهه، جنگیدن، جانباز شدن، مقاومت در اسارت و … درست درنیامده است. مثلاً رابطه بچه‌ها با مبانی دینی، مثل قرآن و اهل بیت یا رابطه‌شان با ولی زمان امام خمینی فراموش شده است. درست که سکانس قسم خوردن به خاک جذاب است اما ما واقعاً و فقط برای خاک جنگیدیم؟ شعار ما در دفاع مقدس دفاع از خاک بود یا اسلام؟ شعارهای ما ناسیونالیستی بود یا جهان وطنی؟ راه قدس از کربلا می‌گذرد … جنگ جنگ تا رفع فتنه از عالم و … اگر به این بخش هم توجه می‌شد، می توانستیم کار بی نقص‌تری را ببینیم.

نویسنده: محمدمهدی خالقی
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن