مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند «بازیابی پسران»: معضلی که آمریکا را در شوک فرو برد!

در فیلم جدید نت‌فلیکس چهار مرد که در مسیر ترک اعتیاد قرار دارند، درباره بازپروری، امید و تصورات نادرست صحبت می‌کنند.

جف که پدر دو فرزند است درحالی‌که روی یک مبل چرمی در مزرعه‌ای در ویرجینیای غربی نشسته است به یادآوری زمانی می‌پردازد که خبر هولناکی در مورد دختر سه‌ساله‌اش شنیده بود، دخترش وقتی در مهدکودک بوده مورد آزار جنسی قرارگرفته بوده.او که در آن مزرعه برای ترک اعتیاد حضور دارد می‌گوید: «نمی‌دانم چه‌کاری بکنم»

سپس سکوت حکم‌فرما می‌شود تا اینکه مشاور ترک اعتیاد «کریگ کوهن» با احتیاط از چهار مرد که لباس استتار نظامی پوشیده و پر از خال‌کوبی هستند می‌پرسد: «ما هر روز چرت‌وپرت می‌گیم؟ از این کار خوشمون میاد؟»

مستند «بازیابی پسران» recovery boys باید شما را ناراحت و بی‌قرار کند: هدف این مستند با موضوع اعتیاد، این است که آمریکا را شوکه کند.

بعد اتفاق کاملاً انقلابی‌ای رخ می‌دهد: مردها به صحبت در این مورد می‌پردازند که جف می‌تواند چه‌کارهایی بکند، در مورد احساسات او حرف می‌زنند و تجربه خودشان در مورد آزار جنسی و از دست دادن حضانت فرزندانشان را بیان می‌کنند. آن‌ها برای گذر زمان نیست که تجارب شخصی خودشان را تعریف می‌کنند بلکه می‌خواهند با استفاده از تجارب و احساسات خودشان، بدون کمک گرفتن از مواد مخدر یا الکل یک واقعیت ناخوشایند را هضم نمایند.

مستند recovery boys
Recovery Boys

این یکی از چندین سکانس مستند جدید نت‌فلیکس است که در آن این چهار مرد که در نگاه اول «آدم‌های سختی» به نظر می‌رسند، دارند احساسات خودشان را در مرکز بازپروری «نردبان جیکوب» بیان می‌کنند. آن‌ها در آن مرکز بازپروری حضور دارند تا اعتیادشان به مواد مخدر مانند هروئین و برخی مسکن‌های قوی را درمان کنند. بنا بر آمار وزارت بهداشت آمریکا میزان اعتیاد به این مواد در آمریکا آن‌قدر بالا رفته که در سال ۲۰۱۶ هر روز ۱۱۵ نفر به خاطر مصرف بیش‌ازحد مواد مخدر جانشان را از دست می‌دادند.

سوءمصرف مواد مخدر در ده سال گذشته رشدی نجومی مخصوصاً در «منطقه آپالاشیا» داشته که ویرجینیای غربی نیز در آن قرار گرفته است. گسترش سوءمصرف مواد باعث شده تا انتشار اخبار ناراحت‌کننده در این مورد ممنوع شود و دولت ترامپ نیز در پاسخ به این بحران، یک وضعیت فدرال اضطراری بهداشتی اعلام نماید.

ماجرای فیلم در اثناء این بحران می‌گذرد و دیدن این احساسات مردانه برای هرکسی که در این منطقه با مؤلفه‌های خاص فرهنگی‌اش بزرگ شده باشد، جالب است چرا که تمرکز فیلم روی افرادی است که در حال بازپروری هستند نه افرادی که از اعتیاد رنج می‌برند.

فیلم برخلاف روایت غالب از معتادها که این افراد بیچاره را در حال تزریق مواد مخدر در آپارتمان‌های بیغوله یا کلبه‌های خرابه نشان می‌دهند، این مردانِ در حال بازپروری را در بین حیوانات و پرندگانِ خوشحال نشان می‌دهد و پادزهر مناسبی برای ممنوعیت خبری در مورد اخبار نگران‌کننده از بحران اعتیاد کشور ارائه می‌کند.

دانلود و تماشای مستند بازیابی پسران

جف یک روز صبح در مزرعه می‌گوید: «حالا که دیگر نئشه نیستی بهتر است بیرون بیایی و به آواز پرنده‌ها گوش کنی، وقتی نئشه باشی روی این چیزها نمی‌توانی تمرکز کنی»

فیلم برای مدت ۱۸ ماه زندگی و درمان این مردها را دنبال می‌کند و نشان می‌دهد که آن‌ها چگونه با احساسات سختی مانند اینکه کسی دوستشان ندارد، از آن‌ها حمایت نمی‌کند یا کنترل مسائل را در اختیار ندارد، دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. ماه‌ها بعد از اتمام فیلم‌برداری، رایان ۳۵ ساله به گاردین گفته بود که این برنامه تأثیرات مثبتی روی زندگی‌اش داشته بود. رایان که بزرگ‌شده‌ی ویرجینیای شمالی است گفته بود که او در میان مردمی رشد کرده که از برنامه‌های بازپروری استفاده می‌کردند ولی باور چندانی به آن‌ها نداشتند. ولی او جذب «نردبان جیکوب» شده بود چون پیشنهاد‌های درمانی غیر سنتی مانند فلسفه شرقی، مدیتیشن و یوگا ارائه می‌کرده است.

مستند recovery boys

رایان گفته بود: «من بارها اوردوز کردم، بین ماشین‌های اسقاطی می‌گشتم، یکی دو بار زندانی شدم ولی بازهم نمی‌خواستم ترک کنم. برای ترک کردن باید جای مناسبی پیدا می‌کردم و معلوم شد که این جای مناسب همان «نردبان جیکوب» است.»

نردبان جیکوب توسط دکتر «کوین بلنکنشیپ» تأسیس‌ شده است، او که یک پزشک بازنشسته اورژانس است این مرکز را پس‌ از آن تأسیس کرد که نتوانست برنامه بازپروری مناسب و طولانی‌مدتی برای پسرش پیدا کند، پسری که اکنون پاک است و به‌ صورت مختصر در فیلم هم حضور دارد. در تأسیسات جامع و بلندمدت بلنکنشیپ، مدیتیشن، موسیقی، هنر و کار در مزرعه جزئی از فرایند بهبودی هستند.

رایان گفته او اکنون عضو «جامعه بزرگ بازیابی» در شهر «مورگان‌تاون» ویرجینیای غربی است. اعتیاد به مواد مخدر و اوردوز باعث ایجاد هرج‌ومرج در ایالت شده ولی این افراد در حال بازیابی می‌خواهند با استواری و توانمندی‌شان،علی‌رغم ممنوعیت اخبار ناراحت‌کننده، توجه دیگران را به خودشان جلب نمایند.

«الین مک‌میلیون شلدون» کارگردان مستند که خودش هم اهل ویرجینیای غربی است عامدانه انتخاب کرده که این روی سکه از داستان اعتیاد را به بیننده نشان دهد، او گفته است: «من این فیلم را برای این نساخته‌ام که این افراد را قربانی نشان دهم یا برای آن‌ها ترحم جلب کنم یا اعتیادشان را توجیه کنم، بلکه برای این ساخته‌ام که داستان افرادی را ترویج دهم که به‌صورت فعال تلاش می‌کنند تا در خودشان تغییر ایجاد کنند، حالا چه تغییر کوچک، چه تغییر بزرگ»

سازندگان فیلم در مسیر روایت داستان ترک اعتیاد مجبور بودند نشان دهند که بارقه‌های امید به‌سادگی به دست نمی‌آیند.

راش ۲۶ ساله قبل از آمدن به نردبان جیکوب، نُه بار در مراکز بازپروری دیگر بستری‌شده بود ولی نتوانسته بود موفق شود. او گفته علی‌رغم این‌که دلش می‌خواسته پاک شود، سعی می‌کرده هر چه زودتر از آن مراکز بیرون بیاید. وی در فیلم این‌گونه توضیح می‌دهد: «من می‌دانم آن‌ها (مسئولین مراکز بازپروری) منتظر شنیدن چه چیزهایی هستند، پس برایم خیلی آسان بود که بدون لو رفتن، از مرکز بازپروری بیرون بیایم»

ولی مرکز نردبان جیکوب به چشم این پسر اهل فلوریدا متفاوت به نظر رسید و خیلی سخت‌تر تلاش کرد تا الگوهای فعلی موجود در زندگی‌اش را متوقف کرده و بالاخره به اعتیادش پایان دهد. راش گفته در ابتدای کار جلوی دوربین معذب بوده ولی سازندگان فیلم به‌ سرعت تبدیل به «بخشی از خانواده» او شده‌اند چرا که باهم غذا می‌خوردند و یوگا انجام می‌دادند.

او گفته امیدوار است با شرکت کردن در این فیلم بتواند پیام امیدواری و بازیابی را به دیگرانی که از اعتیاد رنج می‌برد برساند و پیام درک کردن معتادها را نیز به سایر افراد برساند.

راش گفته: «امیدوارم این مستند باعث ایجاد نگاه انسانی‌تری به معتادان شود، همه وقتی اسم معتاد را می‌شنوند در ذهنشان مردی با خال‌کوبی و ریش و زیر یک پل تصور می‌کنند. همه ما آدم‌های بدی نیستیم، ما در ته دلمان آدم‌های خوبی هستیم»

مترجم: رضا فرشید

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
منبع
گاردین
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن