مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند بزرگ­ترین مزرعه­ کوچک؛ مدرکی از پیچیدگی بی‌ نهایت طبیعت!

مستند بزرگ­ترین مزرعه­ کوچک - The Biggest Little Farm به کارگردانی جان چستر داستان تلاش­ های زوجی را به تصویر می­ کشد که مصمم هستند در مزرعه­ ای خارج از لس آنجلس، هماهنگ با طبیعت زندگی کنند.

داستان زندگینامه­‌وار درباره­ سرمایه‌­گذاری جاه­‌طلبانه و متحول­‌کننده­ یک زوج که با شیرینی و جذابیت غیر قابل تحملی آغاز می­‌شود، نهایتاً به فیلمی به شدت تحسین‌­برانگیز در بزرگ­ترین مزرعه­ کوچک تبدیل می­­‌گردد. اداره­ یک مزرعه به کار و تلاش بی­‌پایان نیاز دارد و وقتی فیلم دست از ایده‌­آل نشان دادن فانتزی­‌های بازگشت به زمین دست برمی­‌دارد و ارزیابی واقع­‌گرایانه‌­تری از چالش‌­های پیش رو انجام می­‌دهد، به شدت جذاب و دلچسب می­‌شود. این مستند لایق احترام، پس از نمایش در جشنواره‌­ها، در تلویزیون و همه­ سالن‌­های دوست‌دار طبیعت پخش خواهد شد.

فیلم دوره­ هفت ساله‌­ای که جان و مولی چستر برای دستیابی به رؤیای ایجاد مزرعه­‌ای با محصولات متنوع در فاصله­ یک ساعتی لس آنجلس، پشت سر گذاشته­‌اند را به تصویر می­‌کشد. و به این ترتیب مستندی آموزنده برای رؤیاپردازان و کنجکاوانی است که به سبک زندگی دوست‌دار طبیعت علاقه دارند، حتی با اینکه این زوج نسبتاً خاص هستند.

جان و مولی که در ابتدا آن­‌ها را در آپارتمانی تنگ و کوچک در سنتا مونیکا می­‌بینیم، زوجی سی و چند ساله هستند (مولی شیرینی­‌پزی است که وبلاگ آشپزی دارد و جان – خوشبختانه – فیلمبردار است) که به دنبال نوعی زندگی هستند که بتوانند «همه­ کارهای خود را با هماهنگی کامل با طیبعت انجام بدهند.» حس رضایتمندی جایی به نقطه­ اوج می­‌رسد که مولی ادعا می‌­کند «یک روز ما یک زندگی را نجات دادیم که بعداً زندگی ما را نجات داد»، اشاره به نجات سگی به نام تاد که «به زندگی ما هدف داد.» تصویر سرزنده و ایده‌­آل خانواده همه چیز را ارزشمند جلوه می­‌دهد.

مستند بزرگ­ترین مزرعه­ کوچک

جان و مولی به جای اینکه توضیح دهند چطور پول لازم برای خرید دویست جریب زمین در مورپارگ کالیفرنیا بعلاوه­ یک خانه­ زیبا و بسیاری لوازم خانگی گرانقیمت را تهیه کرده‌­اند، وقت بیشتری را به سگ اختصاص می­‌دهند و از راهنمایی­‌های یک استاد کشاورزی به نام آلن (که به استاتید ذن می‌ماند) استفاده می‌­کنند که برای هر سؤال، جواب خردمندانه‌­ای دارد.

اولین مسأله­ پیش روی این زوج، تلاش آنان برای ایجاد یک «مزرعه­ رؤیایی» در جنوب کالیفرنیا در دوران یک خشکسالی شدید است. آن­‌ها به نحوی موفق می­شوند مزرعه را با یک سیستم آبیاری پنج مایلی آبیاری کنند. هدف آن­ها رسیدن به «بالاترین سطح ممکن در تنوع زیستی» است که قطعاً به سادگی به دست نمی­آید.

در سال دوم، آلن از یک مزرعه­ی «پیچیده» دفاع می­کند که بر اصل «تنوع، تنوع، تنوع» بنیان گذاشته شده باشد. این مزرعه علاوه بر ۷۵ گونه­ی مختلف از میوه­‌های هسته­‌دار، به مأمن جانورانی مانند مرغ، خوک، اردک و زنبور تبدیل می­‌شود. و این به نوبه­ خود پای آفت­‌ها و شکارچیانی مانند حلزون، موش کیسه‌­دار و گرگ آمریکایی را به مزرعه باز می­‌کند.

مستند بزرگ­ترین مزرعه­ کوچککارگردان-فیلمبردار چستر همه چیز را به تصویر می­‌کشد، از خوکی که حداقل دو جین خوکچه به دنیا می‌­آورد گرفته تا تصاویری شبانه از گرگ­‌های آمریکایی که برای کشتن مرغ­‌ها وارد مزرعه می­‌شوند. یک جا، مولی با شور و شوق می­‌گوید «واقعاً به یک بهشت تبدیل شده» و در جای دیگری این زوج برای از دست رفتن ۷۰ درصد از محصول سالانه­ میوه­ خود افسوس می­‌خورند. و استاد آلن خردمندانه توضیح می­‌دهد «سطح راحتی از ناهماهنگی» بهترین چیزی است که می‌­توان در این دنیا به آن رسید.

علیرغم خشکسالی که می­‌گویند در ۱۲۰۰ سال گذشته در کالیفرنیا بی­‌سابقه بوده (ولی نمی­‌گویند که از کجا فهمیده‌­اند) و آتش­‌سوزی­‌های فاجعه‌­بار اخیر در جنگل­‌ها، مزرعه­‌های زردآلو در تمام هفت سال این مستند پربار و سرسبز هستند. فداکاری و موفقیت نهایی چسترها واقعاً تماشایی است. به دلیل تغییرات آب و هوایی بسیار و دیگر عوامل تصادفی، کشاورزی هرگز نمی‌­تواند علم دقیقی در طبیعت باشد اما همانطور که چسترها در انتها می­‌گویند «مشاهده و خلاقیت به بهترین متحد ما تبدیل شده‌­اند.»

موسیقی به شدت احساسی به یک عامل تقویتی غیرضروری برای فیلمی تبدیل شده که با سختکوشی و مثبت­‌اندیشی بی‌­پایان شخصیت­‌هایش­، طبیعتاً الهام‌­بخش و تأثیرگذار است.

مترجم: مرضیه سلیمی

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن