مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند «سرحد دموکراسی»: دموکراسی علیه دموکراسی + تیزر

کارگردان برزیلی پِترا کاستا در جدیدترین مستند خود به نام لبه‌ی دموکراسی، بر آشفتگی سیاسی برزیل تمرکز کرده است و خبر از وقوع همین آشفتگی در دیگر کشورها می­‌دهد.

اگر این روزها خبرهای سیاسی و منش سیاست‌پیشه‌گان آمریکا را دنبال کنید متوجه می‌­شوید شنیدن و دیدن اخبار به‌اندازه فیلم‌های ترسناک، هولناک و دلهره‌­آور است؛ تفرقه بین مردم و فساد رو‌به‌گسترش بدون چشم‌اندازی امید‌بخش.

کارگردان برزیلی پِترا کاستا در جدیدترین مستند خود به نام لبه‌ی دموکراسی، بر آشفتگی سیاسی برزیل تمرکز کرده است و خبر از وقوع همین آشفتگی در دیگر کشورها می­‌دهد. ‌آن­‌طور که از آنونس تازه‌ی لبه‌ی دموکراسی پیداست، کارگردان اتفاق­­‌های بعد از برپا شدن دموکراسی در دهه ۱۹۸۰ در برزیل و به‌­دنبال آن فساد، جنایت و قطبی شدن جامعه را نشان می‌­دهد.

اولین اکران لبه‌ی دموکراسی در جشنواره فیلم ساندنس بود و این جدیدترین مستند سیاسی است که در نتفلیکس نمایش داده می­‌شود. به‌نظر می­‌رسد در این مستند نیز مانند ویران کردن پارلمان که اخیراً از نتفلیکس پخش شد، امیدی به آینده وجود ندارد و کارگردان سعی کرده است به سیاست‌­مدارها و جامعه هشدار و اخطار بدهد. کاستا از ۱۵ سالگی کارش را با بازیگری شروع و در ۲۶ سالگی فیلم کوتاهی را کارگردانی و تهیه کرد؛ کاستا برای مستند تحسین‌شده‌اش، النا (۲۰۱۲) که اولین‌بار در جشنواره فیلم مستند آمستردام به‌نمایش درآمد، شناخته شده است.

او در ساخت مستندهایش از جیلو پونته کوروو، انیس وردا و کریس مارکر الهام می­‌گیرد. در لبه‌ی… زندگی خصوصی و سیاسی سیاسیون برزیل درهم آمیخته شده تا این برهه از زمان به‌­خوبی به­‌تصویر درآید. کارگردان به اطلاعات گذشته و حالِ سیاست‌مدارانی مانند دیلما روسف و لولا داسیلوا (رییس‌جمهورهای پیشین برزیل) دست پیدا کرده که در تاریخ بی­‌سابقه بوده است؛ او با همین اطلاعات فراز و فرود آن­‌ها و درنتیجه چند قطبی شدن جامعه برزیل و فساد را نشان می‌دهد.

مترجم: سارا مهرابی

این تیزر به صورت انحصاری توسط بلاگ سینمامارکت ترجمه شده است و انتشار آن در رسانه‌های دیگر تنها با ذکر نام “بلاگ سینمامارکت” جایز می‌باشد.
منبع
ماهنامه فیلم
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن