سایت سینمامارکت
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند «سرحد دموکراسی»: دموکراسی علیه دموکراسی + تیزر

کارگردان برزیلی پِترا کاستا در جدیدترین مستند خود به نام لبه‌ی دموکراسی، بر آشفتگی سیاسی برزیل تمرکز کرده است و خبر از وقوع همین آشفتگی در دیگر کشورها می­‌دهد.

اگر این روزها خبرهای سیاسی و منش سیاست‌پیشه‌گان آمریکا را دنبال کنید متوجه می‌­شوید شنیدن و دیدن اخبار به‌اندازه فیلم‌های ترسناک، هولناک و دلهره‌­آور است؛ تفرقه بین مردم و فساد رو‌به‌گسترش بدون چشم‌اندازی امید‌بخش.

کارگردان برزیلی پِترا کاستا در جدیدترین مستند خود به نام لبه‌ی دموکراسی، بر آشفتگی سیاسی برزیل تمرکز کرده است و خبر از وقوع همین آشفتگی در دیگر کشورها می­‌دهد. ‌آن­‌طور که از آنونس تازه‌ی لبه‌ی دموکراسی پیداست، کارگردان اتفاق­­‌های بعد از برپا شدن دموکراسی در دهه ۱۹۸۰ در برزیل و به‌­دنبال آن فساد، جنایت و قطبی شدن جامعه را نشان می‌­دهد.

اولین اکران لبه‌ی دموکراسی در جشنواره فیلم ساندنس بود و این جدیدترین مستند سیاسی است که در نتفلیکس نمایش داده می­‌شود. به‌نظر می­‌رسد در این مستند نیز مانند ویران کردن پارلمان که اخیراً از نتفلیکس پخش شد، امیدی به آینده وجود ندارد و کارگردان سعی کرده است به سیاست‌­مدارها و جامعه هشدار و اخطار بدهد. کاستا از ۱۵ سالگی کارش را با بازیگری شروع و در ۲۶ سالگی فیلم کوتاهی را کارگردانی و تهیه کرد؛ کاستا برای مستند تحسین‌شده‌اش، النا (۲۰۱۲) که اولین‌بار در جشنواره فیلم مستند آمستردام به‌نمایش درآمد، شناخته شده است.

او در ساخت مستندهایش از جیلو پونته کوروو، انیس وردا و کریس مارکر الهام می­‌گیرد. در لبه‌ی… زندگی خصوصی و سیاسی سیاسیون برزیل درهم آمیخته شده تا این برهه از زمان به‌­خوبی به­‌تصویر درآید. کارگردان به اطلاعات گذشته و حالِ سیاست‌مدارانی مانند دیلما روسف و لولا داسیلوا (رییس‌جمهورهای پیشین برزیل) دست پیدا کرده که در تاریخ بی­‌سابقه بوده است؛ او با همین اطلاعات فراز و فرود آن­‌ها و درنتیجه چند قطبی شدن جامعه برزیل و فساد را نشان می‌دهد.

مترجم: سارا مهرابی

این تیزر به صورت انحصاری توسط بلاگ سینمامارکت ترجمه شده است و انتشار آن در رسانه‌های دیگر تنها با ذکر نام “بلاگ سینمامارکت” جایز می‌باشد.
منبع
ماهنامه فیلم
برچسب ها
نمایش بیشتر
برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام بلاگ سینمامارکت بپیوندید: کانال بلاگ سینمامارکت

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن