مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند «قبرهای پرسر و صدا»؛ سکوت در مقابل تاریخ سیاه منافقین

مستند سینمایی «قبرهای پرسروصدا» به کارگردانی محمدعلی شعبانی که به تازگی در شبکه نمایش خانگی منتشر شده، به تاریخ 50 ساله سازمان منافقین می‌پردازد.

مستند از سکانس ورودی، کوبنده آغاز می‌شود و مخاطب را غافلگیر می‌کند. اما در حالی که اتفاق ابتدای فیلم تعلیق زیادی برای مخاطب ایجاد می‌کند، در پایان به خوبی به آن پرداخته نشده و توضیحات نسبتاً مبهم، انتظارات را درباره آن برآورده نمی‌کند؛ با این وجود اصل وجود سکانس ابتدایی فیلم، گیرا و جذاب است.

 قبرهای پر سر و صدا

تقریباً در تمام طول مستند، هر آنچه که درباره سازمان منافقین گفته می‌شود، به جز بحث قبرها، تکراری است و حاوی اطلاعات جدیدی نیست. فیلم بیشتر شبیه به گزارشی طولانی از تأسیس و حیات این گروهک تروریستی می‌ماند و مشتمل بر ارائه تحلیلی نو در این باره نیست. مستندساز احتمالاً می‌توانست با پیگیری بحث قبرها، به اطلاعات گفته‌نشده‌ای درباره این سازمان برسد، اما در «قبرهای پرسروصدا» خبری از این اطلاعات نیست و کارگردان تنها به یک جروبحث در قبرستان کفایت کرده است. به علاوه به نظر می‌رسد مستندساز درباره بخش بزرگی از تاریخ سازمان سکوت کرده است. «قبرهای پرسروصدا» از اتفاقات پیرامون سازمان منافقین، در بازه زمانی حدود سال ۶۸ تا اواخر دهه هشتاد اطلاعاتی به مخاطب ارائه نمی‌کند. در حالی که اولاً سازمان در این سال‌ها بیکار نبوده و ثانیاً می‌شد حداقل در یکی دو جمله از زبان راوی، خلاصه‌ای از تاریخ این سازمان را در این سال‌ها روایت کرد.

میان مصاحبه‌شوندگان مستند «قبرهای پرسروصدا»، یکی دو نفر از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. دکتر ابراهیم یزدی که به تازگی درگذشته و طبعاً صحبت‌های او می‌تواند جذاب باشد و مهدی طالقانی فرزند آیت‌الله محمود طالقانی که کمتر دیده شده درباره سازمان منافقین اظهارنظر کند. حضور همین دو نفر، یکی از برگ‌های برنده مصاحبه‌های «قبرهای پرسروصدا» است.

قبرهای پر سر و صدا

مهمترین نقطه قوت مستند «قبرهای پرسروصدا»، تصاویر آرشیوی بکر و دیده‌نشده آن است؛ چه از وقایع منجر به انقلاب اسلامی و چه از دفاع مقدس. این تصاویر حتی برای نگارنده که فیلم‌های مستند زیادی درباره اتفاقات سیاسی دهه ۵۰ و ۶۰ دیده، تازه است.

نویسنده: مصطفی قاسمیان
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن