مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند «مصاحبه با پوتین»: عقاید یک سوپراستار دنیای سیاست

الیور استون در تازه‌ترین اثر خود به مصاحبه‌ای مفصل با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه پرداخته که در قالب مستندی چهار قسمتی به نام «مصاحبه‌با پوتین» روی آنتن شبکه شوتایم رفته است

الیور استون را هم در دنیای سینما می‌شناسند و هم در دنیای سیاست؛ فیلمساز منتقد آمریکایی که تا به حال ۳ بار برنده جایزه اسکار شده است. او یکی از سیاسی‌ترین اهالی سینمای آمریکاست که تا به حال چندین اثر سیاسی ساخته و تقریباً هربار هم موفق بوده است. استون به خاطر دیدگاه‌های ضدجنگ و ضداستعماری‌اش مشهور است و بارها علیه سیاست‌های جاری کشورش حرف زده و فیلم ساخته است. او که ۲-۳ بار به ایران نیز سفر کرده، در تازه‌ترین اثر خود به مصاحبه‌ای مفصل با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه پرداخته که در قالب مستندی چهار قسمتی به نام «مصاحبه‌با پوتین» روی آنتن شبکه شوتایم رفته است. این مستند سریالی امسال نامزد جایزه امی بهترین مستند تلویزیونی سال نیز شد.

مصاحبه با پوتینریتم مناسب و تعدد موضوعات مورد بحث، مستند را از نقطه‌نظر سرگرم‌کنندگی در سطح بالایی قرار داده است. به علاوه الیور استون سعی کرده مابین مسائل سیاسی مطرح‌شده، گاهی با پوتین درباره مسائل شخصی و خانوادگی صحبت کند و همین اقدام یکی از دلایلی بود که باعث شد «مصاحبه‌با پوتین» خسته‌کننده نباشد. استون همچنین در طول سه سال مصاحبه مداوم با ولادیمیر پوتین، تجربیات شگفت‌انگیزی چون تماشای فیلم «دکتر استرنجلاو» (فیلمی کمدی در هجو کمونیسم) با پوتین دارد که برخی از آن‌ها را در اثر خود نمایش داده است.

عیب بزرگ «مصاحبه‌با پوتین»، سبک تصویربرداری اثر است که در لحظات زیادی، دوربین از روی دست، مصاحبه را دنبال می‌کند. می‌دانید تکنیک دوربین روی دست معمولاً برای نمایش التهاب حسی به کار می‌رود و با توجه به موضوع، استفاده از این تکنیک در غالب لحظات این مستند، وجه‌ای ندارد. به علاوه فیلم را به اثری اعصاب خردکن تبدیل کرده است.

جسارت و صراحت الیور استون در بیان پرسش‌های خود، مهمترین نکته مثبت مستند است. فیلمساز از موضوعات ملتهب فرار نکرده و سؤالات دقیق، صریح و جسوانه‌ای از یکی از قدرتمندترین مردان دنیا می‌پرسد. پوتین هم تقریباً همیشه جواب‌های روشنی به مسائل طرح‌شده دارد و در کمتر مواردی پیش می‌آید که به خاطر سیاست‌های محرمانگی، پرسش‌ها را بی‌پاسخ بگذارد. «مصاحبه‌ با پوتین» از این جهت کاملاً منحصربه‌فرد است؛ چراکه تا به حال چنین حجمی از سؤال‌وجواب‌های شفاف و جنجالی به طور یکجا از پوتین پرسیده نشده بود.

نکته دیگر آن که به دلیل آن که بیشتر زمان مستند، به مصاحبه با پوتین اختصاص دارد، وقایع تنها از زاویه دید این شخصیت روایت می‌شود. بنابراین ممکن است اینطور به نظر برسد که «مصاحبه‌ با پوتین» یک‌طرفه به قاضی رفته و سخن طرف مقابل را نقل نکرده است. اما باید توجه داشت که این مسئله، به اقتضای زیرژانر مستند مصاحبه اتفاق افتاده و در این ژانر، یک‌طرفه بودن روایت کاملاً طبیعی است.

مستند باید موضوع مورد بحث را برای یک مخاطب عادی که زیاد از دنیای سیاست سر در نمی‌آورد، توضیح دهد و بعضی از چالش‌های پیرامون آن را به طور خلاصه شرح دهد. با این حال مستند برای مخاطب عام، کاملاً قابل درک نیست. با وجودی که الیور استون سعی کرده در جای‌جای مستند از نریشن و تصاویر مرتبط استفاده کند تا پس‌زمینه پرسش را در ذهن مخاطب کامل کند، اما هنوز هم «مصاحبه‌ با پوتین» در برخی موضوعات، برای کسی که با موضوع مورد بحث آشنا نباشد، نامفهوم است.

دانلود و تماشای مستند«مصاحبه با پوتین» با زیرنویس اختصاصی
نویسنده: مصطفی قاسمیان
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن