مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند یکی از ما – تصویری از شروع یک زندگی جدید

مستند یکی از ما - One Of Us روایتی از یک فرقه در دین یهود به نام حسیدی ها است که افراطی بودن آن ها را به نمایش گذاشته و با چند نفر از کسانی که این فرقه را رها کرده اند به بحث و گفتگو می پردازد.

در ابتدای «یکی از ما» با یک باور رو‌به‌رو می‌شویم. این فیلم مستندی است درباره سه یهودی حسیدی که گروه دینی خود را ترک کرده‌اند، ولی ترک کردن فقط به معنای قطع یک ارتباط معنوی نیست و عواقب زیادی دارد.

«چنی گتر» از Footsteps، یک گروه خیریه برای یهودیانی که از جوامع فوق ارتدکس جدا شده‌اند یا کسانی که قصد انجام چنین کاری را دارند، می‌گوید: «هیچکس جدا نمی‌شود مگر اینکه حاضر باشد بهای کارش را بپردازد.»

مستند یکی از مادر این فیلم به کارگردانی «هایدی اوینگ» و «راشل گرادی» («اردوگاه عیسی» و «دیتروپیا»)، این سه نفر به دلایل مختلفی گروه دینی خود را ترک کرده‌اند. اولی که یک نوجوان به نام «اری» است گروه خود را ترک کرد زیرا عطش او برای یادگیری با محدودیت‌های مذهبی گروهش مغایرت داشت. او می‌گوید «ویکی‌پدیا هدیه‌ای از طرف خداست.» او از سر کنجکاوی در یک گردهمایی مسیحی شرکت می‌کند و می‌گوید قبلاً مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

یکی دیگر از آن‌ها به نام «لوزر»، در نگاه اول عضو شوخ و شنگ این گروه سه نفره است. او عاشق بازیگری است و به صورت نیمه وقت در لس آنجلس زندگی می‌کند و می‌گوید تصویری که از دنیای بیرون داشت را از فیلم‌هایی به دست آورده بود که پنهانی تماشا می‌کرد. بعداً می‌فهمیم که برای او، جدا شدن از گروه دینی به معنای جدا شدن از خانواده و فرزندانش بوده است.

پوستر مستند یکی از مااما پر پیچ‌و‌خم‌ترین داستان متعلق به «اتی» است. او که سی‌و‌چند ساله است قصد دارد از شوهرش جدا شود، پلیس شوهرش را به اتهام آزار و اذیت از خانه بیرون کرده است. (در ابتدای فیلم، صدای ضبط شده تماس تلفنی اتی با ۹۱۱ پس از دستگیری شوهرش را می‌شنویم). فیلم نشان می‌دهد که جامعه حسیدی‌ها عملاً با سوء‌استفاده از راه‌های گریز قانونی و توانایی‌های اقتصادی خود، توانسته در دعواهای حضانت کودکان پیروز شود.

خانم گرادی و خانم اوینگ تا یک لحظه حساس و تأثیرگذار در اواسط فیلم، صورت اتی را نشان نمی‌دهند. «یکی از ما» به عنوان یک مستند، پرتره‌سازی می‌کند. اما هر کدام از پرتره‌ها درد و رنج یک زندگی واژگون شده را به تصویر می‌کشد.

مترجم: مرضیه سلیمی

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
منبع
The New York Times
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن