مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نقد مستند «یک کیلو بال مگس»: سوژه‌ای که در طرح مسئله مانده

مستند «یک کیلو بال مگس» ساخته رضا سبحانی به بررسی مهریه از منظر تاریخی و اجتماعی و چالش‌هایی که برخی خانواده‌ها با آن دست به گریبان هستند، می‌پردازد و نوع دیگری از مهریه‌های غیرمتعارف و دلایل و انگیزه‌های چنین خواسته‌هایی را که در میان برخی زوج‌های ایرانی طرفدار هم پیدا کرده است به تصویر می‌کشد.

مستند «یک کیلو بال مگس» به کارگردانی رضا سبحانی که به تازگی منتشر شده، به موضوع مهریه‌های نامتعارف می‌پردازد. فیلمساز که پیشتر یک فیلم داستانی سینمایی با عنوان «رژیم طلایی» نیز با همین موضوع ساخته، دغدغه‌ای شخصی در این حوزه دارد و به نظر می‌رسد همین دغدغه، مسیر «یک کیلو بال مگس» را برای برقراری ارتباط با مخاطب، هموار کرده است.

با وجودی که موضوع محوری اثر، کاملاً بدیع نیست و گاهی در رسانه‌ها دیده شده، اما تا پیش از «یک کیلو بال مگس» در قالب یک مستند سینمایی به آن پرداخته نشده است. بنابراین سوژه مستند، در مدیوم خود تازه به شمار می‌رود. با این حال سوژه تنها در مرحله طرح مسئله مانده و جلوتر نرفته است؛ عیب بزرگی که از یک مستندساز باسابقه مانند رضا سبحانی، انتظار نمی‌رود. فیلمساز نه راه‌حلی پیشنهاد داده و نه حتی موضوع را از دیدگاه‌های روانشناسانه یا جامعه‌شناسانه واکاوی کرده است. حال آن که پدیده مهریه‌های نامتعارف این ظرفیت را دارد که از دیدگاه متخصصان حوزه خانواده، مورد کندوکاو قرار بگیرد.

«یک کیلو بال مگس» از مقدمه‌چینی‌های اضافی پرهیز کرده و سریع به سراغ اصل مطلب رفته است. این مستند که با زمان ۲۹ دقیقه‌ای، در رده مستندهای کوتاه دسته‌بندی می‌شود، ریتم تندی دارد و در همین زمان نسبتاً کوتاه، همه حرف‌هایش را زده و حاصل کار از نظر مخاطب، جذاب از آب درآمده است.

رعایت نشدن اصل بدیهی وجود زیرنویس، ضعف عجیبی است که مستند به آن مبتلاست. مصاحبه‌شوندگانی که جزو مسئولان دادگاه هستند، معرفی نشده‌اند و در بخش‌های دیگر اثر نیز که صحبت‌ها در اثر دعوا و گریه مصاحبه‌شونده، واضح نیست، خبری از زیرنویس نمی‌باشد. به علاوه مستند تأکید زیادی روی مهریه «۱۰۰۰ بوسه عاشقانه» دارد و ۳ یا ۴ بار به آن اشاره می‌کند. در حالی که می‌شد با تحقیقات گسترده‌تر، با طرح مواردی دیگر، حاصل را جذاب‌تر کرد.

نکته آخر آن که مخاطب «یک کیلو بال مگس» با توجه به فرامتن، یعنی الزامات فیلمسازی در این حوزه در کشور، انتظار دارد قضاوت یک‌طرفه‌ای را به سمت مخالفان مهریه‌های نامتعارف شاهد باشد؛ حال آن که رضا سبحانی با طرح برخی موارد مثبت، سعی کرده یک‌طرفه به قاضی نرود. «یک کیلو بال مگس» زندگی زوجی را که با مهریه «هفت بار فتح قله دماوند» زندگی خوشی دارند، روایت کرده و انتظارات اولیه مخاطب را برهم زده است.

نویسنده: مصطفی قاسمیان
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن