مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد مستند

نگاهی بر ۵ فیلم کوتاه؛ از آقای گزارشگر تا ماه در خانه

اینبار در "نگاهی به فیلم کوتاه" به معرفی 5 فیلم کوتاه تراس، همکلاسی، همسایه، گزارشگر و ماه در خانه با درون‌مایه اجتماعی پرداخته‌ایم.

فیلم کوتاه به گروهی از فیلم‌ها و آثار هنری گفته می‌شود که نسبت فیلم بلند، هم‌ زمان بسیار کمتری دارد و هم با بودجه بسیار پایین و تجهیزات کم ساخته می‌شود. در تعریف آکادمی علوم و هنرهای سینما آمده‌ است که فیلم کوتاه باید حداکثر ۴۰ دقیقه یا کمتر، زمان داشته باشد. تیتراژ اول و آخر نیز جزو این زمان محسوب می‌شوند.

در متن زیر به معرفی پنج فیلم‌کوتاه و البته موفق در سال‌های گذشته می‌پردازیم.

تراس

فیلم کوتاه «تراس» ایده‌ای خوب دارد ولی در طراحی و منطق قصه آن ضعف‌های جدی دیده می‌شود. فضاسازی اثر، گرم و دوست‌داشتنی از آب درآمده که بسیار مرهون چهره و لحن شخصیت دختربچه فیلم است. نقطه ضعف «تراس»، شخصیت‌های آن است که تخت مانده‌اند؛ در حالی که از فیلم کوتاه ۷ دقیقه‌ای که تنها در یک خانه می‌گذرد، انتظار شخصیت‌پردازی می‌رود. نهایتاً آن که فیلم در طرح مضمون نیز لکنت دارد.

فیلم کوتاه تراس

دانلود و تماشای فیلم کوتاه تراس

گزارشگر

فیلم کوتاه «گزارشگر» اثر خوش‌ساختی است و قاب‌بندی‌هایی حرفه‌ای دارد. با این حال بازیگر نوجوان فیلم که تمام بار فیلم را بر عهده دارد، از پس ارائه نقش برنیامده است. یک غافلگیری جذاب در پایان فیلم وجود دارد که نقطه اوج اثر محسوب می‌شود و تأثیرگذار از آب درآمده است. موسیقی انتخابی فیلم مشهور است و به همین دلیل مناسب نیست. زاویه دید فیلمنامه نیز که کمی به سانتی‌مانتالیسم تنه می‌زند، آزاردهنده است.

فیلم کوتاه گزارشگر

دانلود و تماشای فیلم کوتاه گزارشگر

ماه در خانه

«ماه در خانه» اگرچه واجد ایده‌ای درخشان نیست، اما فضاسازی قابل توجهی دارد. به علاوه این که هر سه بازیگر اصلی گلیم خود را از آب بیرون کشیده‌اند و در بین آن‌ها، نازنین فراهانی استاندارد فیلم را ارتقا داده است. مشکل فیلم ریتم کند و جزئیات اضافه فراوان است که مخصوصاً در نیمه اول فیلم، کمکی به پیش‌برد قصه نمی‌کنند. گره‌گشایی در قصه «ماه در خانه»، در سطحی فراتر از حد انتظار انجام شده و اجازه نمی‌دهد فیلم به ورطه شعار بیفتد.

فیلم کوتاه ماه در خانه

دانلود و تماشای فیلم کوتاه ماه در خانه

همسایه

«همسایه» دارای یک ایده درخشان و یک پایان شگفت‌انگیز و غافلگیرکننده است. با این وجود اما فیلم رسما هدر رفته است. بازی بازیگرها معمولی و فیلمنامه زیر معمولی است. ضعف در دیالوگ‌نویسی توی ذوق می‌زند و اجرا نیز دست کمی از دیالوگ‌ها ندارد. سازندگان احتمالاً در جهت تلاش برای تولید کم‌هزینه فیلم، از برخی جزئیات غافل شده‌اند که اگرچه از نظر مخاطب عیب محسوب نمی‌شود، اما به حاصل کار لطمه زده است.

فیلم کوتاه همسایه

دانلود و تماشای فیلم کوتاه همسایه

همکلاسی

ایده اولیه «همکلاسی» بکر و جذاب نیست و بدتر آن که قصه‌اش نیز چفت‌وبست درستی ندارد و همچنین فیلمنامه‌اش لنگ می‌زند. بازی بازیگران خصوصاً بچه‌ها نیز خوب نیست. فیلمساز ضعف‌هایی نیز در اجرای فیلمنامه «همکلاسی» دارد که باعث می‌شود موقعیت مکانی کاراکترها نسبت به هم واضح نباشد. همین نقاط ضعف، «همکلاسی» را به یک اثر شعاری تبدیل کرده که باورپذیر نیست.

فیلم کوتاه همکلاسی

دانلود و تماشای فیلم کوتاه همکلاسی

نویسنده: مصطفی قاسمیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن