مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسینقد فیلم

نگاهی به فیلم معکوس ساخته پولاد کیمیایی

معکوس، تلاشی برای پاسخ به سوال های چهل ساله در دو ساعت

اولین ساخته  پولاد کیمیایی سرشار از سوالاتی درباره زندگی شخصیت‌های اصلی فیلم در چهل سال گذشته است. سوالاتی که با جلو رفتن فیلم بر تعدادشان افزوده می‌شود و بسیاری از آن‌ها بدون پاسخ می‌ماند.

بابک حمیدیان، شخصیت اول فیلم که چهل سال پیش به دنیا آمده، نمی‌داند پدرش کیست و کجاست؟ نمی‌داند دوست پدرش چرا او را بزرگ کرده؟ نمی‌داند مادرش با دوست پدرش چه ارتباطی دارد؟ نمی‌داند مادرش چرا پدرش را پنهان می‌کند؟
نمی‌داند چرا پدرش او و مادر را ترک کرده؟

از طرفی از اواسط فیلم لیلا زارع هم به فیلم اضافه می‌شود که او هم با خود کوله‌باری از سوال را به همراه دارد. ارتباط او با بابک حمیدیان چیست؟ ارتباط او با پدر بابک حمیدیان چیست؟ ارتباط او با دوست پدر بابک حمیدیان چیست؟

به این دو نفر اضافه کنید چند شخصیت فرعی را که آن‌ها هم هر کدام با خود سوالاتی به همراه دارند. البته بی‌انصافی است که بگوییم این سوالات در فیلم پاسخ داده نمی‌شود. برخی از آن‌ها پاسخ داده می‌شود، اما پاسخ هایی دمه دستی. پاسخ هایی که اکثراً در جریان یک مسابقه ماشین به مخاطب داده می شود.

مسابقه ماشین در فیلم داستان جذابی دارد و ای کاش تمام فیلم مسابقه‌های جذاب ماشین سواری بود! شاید در این صورت، سرمایه گذران فیلم مستقل پولاد کیمیایی به بازگشت هزینه شخصی فیلمشان بیشتر امیدوار می‌شدند.

نویسنده: محمدرضا تاجداری
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن