مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

نگاهی به پنج فیلم کوتاه؛ دانش‌آموزهای شیرین و روباه‌های عاشق

این‌بار در "نگاهی به فیلم کوتاه" به معرفی 5 فیلم کوتاه «اختراع عشق»، «پرچم مدرسه»، «رفقای خاکی»، «قلم مو: داستان یک روباه» و «ناهار دانته» پرداخته‌ایم.

فیلم‌های کوتاه از جهات مختلفی دارای اهمیت هستند. یکی از این موارد هزینه تولید فیلم کوتاه است. این فیلم‌ها عمدتاً با بودجه‌ای اندک و با عوامل محدودتری نسبت به فیلم‌های بلند ساخته می‌شوند. نکته مهم دیگری که در این نوع از فیلم‌ها حائز اهمیت است، مدت زمان فیلم است. فیلم‌های کوتاه همانطور که از اسم آن مشخص است زمان کمتری از فیلم‌های غالب سینمایی دارند.

اختراع عشق

مضمون انتقاد از زندگی ماشینی، سابقه‌ای طولانی در سینما دارد. اما نگاه نمادینی فیلمساز روس در «اختراع عشق» خلاقانه و تازه است. فضاسازی عالی و میزانسن‌های ساده ولی کامل، این اثر را به یک محصول ویژه تبدیل کرده است، تا جایی که به جرئت می‌توان گفت نور و رنگ تصاویر در «اختراع عشق» با مخاطب حرف می‌زند.

اختراع عشق
اختراع عشق

ریتم کند، از معدود نقاط ضعف این اثر است، اما ترکیب آن با رنگ‌های سرد و مرده، تماشای «اختراع عشق» را برای مخاطب عام، سخت کرده است.

پرچم مدرسه

ایده اولیه «پرچم مدرسه»، از یک جمله گرفته شده که در انتهای فیلم گفته می‌‌شود، اما در پرداخت آن، قصه‌ای طراحی شده که هیچ منطقی ندارد؛ در حالی که در دنیای رئال ساخته شده و خبری از فانتزی نیست. اساسا ماجرا در حد زیادی تصنعی از آب درآمده است.

پرچم مدرسه
پرچم مدرسه

بازیگران کودک، شیرین هستند ولی به نظر می‌رسد فیلمساز از آن‌ها بازی نگرفته و خودشان هستند. در حالی که موقعیت، امکان بستن قاب‌های متفاوت به کارگردان می‌دهد، اما او به خودش زحمت نداده و چیزی به موقعیت اضافه نکرده است. در نهایت، موسیقی متناسب، از معدود نقاط قوت «پرچم مدرسه» است.

رفقای خاکی

زنده شدن اجسام و دخالت آن‌ها در دنیای واقعی، انگاره‌ای تکراری‌ست، اما «رفقای خاکی» سراغ اجسامی رفته که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ با این حال مضمون همان است. فیلمساز از ظرفیت‌های دنیای فانتزی‌اش استفاده کافی را کرده ولی می‌توانست با شخصیت‌پردازی برای شخصیت‌های غیر از شخصیت اصلی، محصول خود را پرقوت‌تر کند.

رفقای خاکی
رفقای خاکی

علاوه بر آن، فضاسازی قربانی ریتم تند قصه شده و توجه چندانی به آن نشده است. این در حالی است که از سازنده انتظار می‌رفت با این حجم از محوریت قرار دادن قصه، پایانی متفاوت و شگفت‌انگیز برای آن تدارک می‌دید.

قلم مو: داستان یک روباه

پویانمایی «قلم مو: داستان یک روباه» از منظر قصه و فیلمنامه، واجد ایرادات بسیاری است. ایده اولیه‌اش را کمابیش پیشتر دیده‌ایم؛ ماجرایی که این بار در بستر داستان تکراری عاشق خجالتی اتفاق افتاده است. اگرچه فانتزی اثر امری پذیرفته‌شده است، اما منطق ایجاد گره در داستان قابل قبول نیست. به علاوه انتهای قصه قابل پیش‌بینی است و گره‌گشایی خاصی ندارد.

قلم مو: داستان یک روباه
قلم مو: داستان یک روباه

نقطه قوت اثر، فضاسازی قدرتمند آن است که فیلمساز برای خلق آن از موسیقی نیز کمک گرفته است. جزئیات فراوان بصری در «قلم مو: داستان یک روباه» تماشای این اثر را برای مخاطبان جدی سینما جذاب می‌کند.

ناهار دانته

پویانمایی «ناهار دانته» که یکی از شخصیت‌های پویانمایی بلند «کوکو» را محور قرار داده، کاملا در حال‌وهوای پویانمایی اصلی ساخته شده؛ فضاسازی اثر درست مثل «کوکو» ویژه است.

فیلم کوتاه ناهار دانته

داستان «ناهار دانته» بسیار پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد، اما با استفاده صحیح از دنیای مردگان، داستان پرتعلیق و گره‌گشایی جذاب و بامزه‌ای دارد. کیفیت ساخت محصول در سطح عالی قرار دارد ولی از میزانسن‌های پرمعنا در آن خبری نیست. موقعیت‌ها و همچنین طنز اثر، تا پیش از صحنه پایانی، تکراری است.

نویسنده: مصطفی قاسمیان

کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن