مجله نقد فیلمگردی
پرونده موضوعیفیلم شناسی

نگاهی به فیلم‌های اکران شده در سال ۹۷؛ فروش فیلم‌های تکراری (۱)

با نگاهی به جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های ایرانی متوجه می‌شویم ذائقه سینمایی مردم ایران و میزان استقبال از فیلم‌ها، در سال‌های گذشته تغییرات فراوانی کرده است.

هر سال اسفند ماه پر است از تب و تاب انتخاب اکران‌های نوروزی، اکران‌هایی که از اواخر اسفند آغاز و در نخستین روزهای سال نو در اوج پخش و اکران خود قرار می گیرند، سال ۱۳۹۷ نیز بر همین روال آغاز شد.

لاتاری؛ عاشقانه‌ای جذاب با چاشنی غیرتمندی ایرانی

مهم‌ترین فیلم‌های جشنواره سی و ششم فجر منتخبان اکران نوروزی شدند تا به وقت شام و لاتاری از مهم‌ترین فیلم‌های اکران نوروزی ۹۷ به شمار آیند و شانه به شانه هم در فروش و جذب مخاطب سینما پیش بروند.

به وقت شام گونه‌ای متفاوت از فرم و نوآوری سینمای اکشن و جنگی را در تاریخ سینمای کشور را به تصویر کشید، اثری که بر اساس اتفاقات جنگ در کشور سوریه و حضور مستشاران نظامی ایرانی درامی را بر مبنای مقاومت اسلامی و چالش مواجهه نسل‌ها روانه پرده‌های نقره‌ای اکران کرد، اما لاتاری تجربه‌ای نو در سینمای مهدویان بود، کارگردان ماجرای نیمروز این بار همچون سابق دوربین خاص روایت‌گر مستندش را چشم تصویر کننده فیلم قرار داده بود درست با همان تکانه‌ها اما داستانی از دل تاریخ گذشته روایت نمی‌کرد و عاشقانه‌ای جذاب را با چاشنی غیرتمندی ایرانی به نمایش عموم گذاشته بود.

فیلشاه رکوردار فروش انیمیشن در سینمای ایران

تگزاس، مصادره و لونه زنبور آثار دیگر اکران نوروز۹۷ بودند که بالغ بر چهل میلیارد تومان فروش و اقبال عمومی مخاطب را نصیب سینمای کشور کردند.

فیلم‌هایی که همگی کمدی‌های ساده و معمولی و درجه دویی بودند که بر مبنای شوخی‌های تکراری و البته متاسفانه اثبات شده و پر فروش گذشته و همچنین توانایی‌های هنرپیشگانشان روایت می‌شدند ، اما مهم‌ترین بخش و نقطه اکران نوروزی و شاید به نوعی درخشان‌ترین لحظه اکران سینما‌های کشور در سال ۱۳۹۷ انیمیشن خوش ساخت و جذاب فیلشاه بود ، فیلشاه رکورد فروش انیمیشن در سینمای ایران را با اختلاف بسیاری ازان خود کرده است و مخاطبان بسیاری را از طیف‌های سنی مختلف با خیالی امن و آسوده راهی سینماها می‌کرد.

اما سالی که نکوست از بهارش پیداست، سال نمایش پی‌در‌پی کمدی‌ها، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای کشور را نیز معرفی و اعلام کرد، هزارپای ابوالحسن داوودی به تنهایی به میزان فیلم‌های کمدی نوروز فروخت و نامش را در سینمای ایران برای مدت مدیدی ثبت کرد. هزارپا هم یک کمدی با داستانی به شدت تکرار شده بود که همچنان بر روند فرمول تکراری ساخت فیلم کمدی و فروشش اصرار داشت.

اکران فیلم‌های توقیفی

تنگه ابوقریب نیز یکی از جذاب‌ترین ساخته‌های سال ۹۷ بود، فیلمی با روایت متفاوت و ساختاری نو در ژانر ایرانی دفاع مقدس، فیلمی که تازه‌ترین نگاه و شیوه ساخت سینمایی را در نگاه به ژانر جنگی داشت، تنگه ابوقریب همچون آثار نولان (دانکرک) و مل گیبسون (سه تیغ اره ای) جنگش را بدون نمایش فیزیکی دشمن تصویر کرد و در این نمایش عملکرد موفقیت آمیزی داشت، آن سوی ابرها تازه‌ترین فیلم کارگردان صاحب سبک سینمای ایران مجید مجیدی بود، آن سوی ابرها داستانی را در کشور هندوستان روایت می‌کرد که به علت عدم تطابق داشته‌های ذهنی مخاطب از سینمای بالیوود و فیلم پیش روی شان با اقبال عمومی مخاطب روبرو نشد و مجیدی را پس از موفقیت نمایش عمومی محمد رسول الله با شکست در اکران عمومی مواجه کرد.

“ناخواسته” برزو نیک نژاد و “عصبانی نیستم” رضا درمیشیان پس از پنج سال توقف در صفوف اکران هر دو در سال ۹۷ اکران شدند.

“عصبانی نیستم” عاشقانه‌ای را در فضایی ملتهب و سیاسی به تصویر کشید و با سبک تازه‌ای از دکوپاژ و کارگردانی اتفاقی نو برای سینمای ایران به شمار می‌رفت اما با پایان فروش متوسط خود جنجال‌های پیرامونش را نیز پایان بخشید؛ “ناخواسته” نیز که اتفاق درخشانی در سی و دومین جشنواره فیلم فجر بود و داستانی جاده‌ای را با بازی‌های درخشانش آماده کرده بود مهجور باقی ماند و بدون درخشش در اکران و عدم دیده شدنش به پایان راه نمایش خود رسید.

“خوک” و “خجالت نکش” دو کمدی متفاوت اکران سال ۹۷ بودند. “خجالت نکش” ساخته رضا مقصودی کمدی ساده و جمع و جور رمانتیک سینمای ایران بود که در اوج سادگی تصاویرش لوده و توهین آمیز نبود و “خوک” نیز در راستای سینمای تقریبا متوهم و سوررئال مانی حقیقی داستانی غریب را روایت می‌کرد که برخلاف ساختارها مستحکم در بازی هنرپیشگان و کارگردانی‌اش نتوانست خودی در اکران عمومی به نمایش بگذارد و بازنده‌ای دیگر در اکران عمومی بود.

نویسنده : حسن قنبری
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن