مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

نگاهی به چهره واقعی زندگی در آمریکا در یک مستند

مستند «پایان بازی» با نگاهی به چهره واقعی زندگی در آمریکا همزمان با ایام سالگرد تسخیر لانه جاسوسی در بسیج صداوسیما رونمایی شد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مقام معظم رهبری دوازدهم آبان‌ماه سال گذشته در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان فرمودند آمریکا محکوم است که افول کند و ساقط شود و در آینده، ایران دست برتر را در مناسبات جهانی خواهد داشت؛ این چیزی است که قطعی است و تردیدی در آن نیست و شما به چشم خود خواهید دید… .

بسیج صداوسیما همزمان با سالگرد تسخیر لانه جاسوسی (۱۳ آبان) از مجموعه مستند «پایان بازی» رونمایی کرد؛ مستندی که مخاطب با دیدنش، شاهدِ تصاویر کمتر دیده شده از زوال و افول تمدن آمریکا خواهد بود.

در این مراسم فؤاد ایزدی، حسن عباسی و احمد نادری حضور داشتند؛ مستند «پایان بازی» چهره واقعی زندگی در آمریکا و وضعیت معیشتی مردم این کشور را متفاوت از رویای آمریکایی به تصویر کشیده شده در سینمای هالیوود، به نمایش می‌گذارد.

سیدحامد قاسمی کارگردان این مستند در آیین رونمایی «پایان‌بازی» گفت: آمریکایی‌ها به کمک فناوری و رسانه، یک تصویری از کشور خود ارائه داده‌اند که حتی برخی از دوستان ارزشی هم حبّ زندگی در آنجا را دارند؛ ما خواستیم در مستندمان نشان دهیم این قدرت بزرگ در حال افول و فروپاشی است.

وی افزود: ما با استناد به مسائل علمی و از زبان اندیشمندان، این روال رو به زوال را روایت کردیم.

قاسمی تأکید کرد: کار تحقیقاتی مستند از دی‌ماه سال گذشته آغاز شد و تا اردیبهشت امسال مشغول تحقیق بودیم. از اردیبهشت تا تیر متن اثر را می‌نوشتیم؛ فرآیند تولید هم حدود دو ماه طول کشید. ما ۷۰۰ گیگابایت مرور اینترنتی و بیش از ۲۰۰ گیگا بایت پژوهش در ویدئو‌های مختلف داشتیم.

وی گفت: ما باید قطعات فروپاشی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در کنار هم قرار می‌دادیم و روایت می‌کردیم تا حق مطلب ادا شود؛ البته این موضوع جای کار زیادی دارد و می‌توان تا مدت‌ها به آن پرداخت.

قاسمی افزود: تلاش کردیم اثری تولید کنیم که از روزنامه‌نگاری فاصله بگیریم. ما اغلب در برنامه‌ها و خبر به شکلی به مسائل آمریکا می‌پردازیم که مخاطب پس می‌زند، ما تلاش کردیم مستند «پایان بازی» بالا‌ترین سطح باورپذیری را داشته باشد.

نادری استاد دانشگاه در این مراسم درباره مستند «پایان بازی» گفت: این مستند بسیار کار خوبی است هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ محتوایی کار زیبایی است.

وی افزود: روزی آمریکا که مظهر همه خوبی‌ها بود در حال گذران روزگار بود، اما رفته رفته رو به افول است؛ مستند مبنای علمی دارد.

استاد دانشگاه گفت: آمریکا مرحله‌ای را طی کرد و رویایی که آمریکا در سر داشت از قرن ۱۹ به بعد مطرح شد؛ به آمریکا سرزمین فرصت‌ها گفته می‌شد و این سرآغاز شکل گیری ایده رؤیای آمریکایی بود.

نادری افزود: آمریکایی‌ها بعد از جنگ جهانی دوم سرزمینی را به عنوان سرزمین فرصت‌ها با سود جویی از کشور‌های دیگر به وجود آوردند، اما اکنون روند حرکت آمریکا فرق کرده و رو به افول است؛ این مستند توانسته ابعاد مختلف فروپاشی آمریکا را به تصویر بکشد.

حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین، درباره هژمونی آمریکا در مراسم رونمایی از مستند «پایان بازی» بسیج صداوسیما صحبت کرد و گفت: منظور از هژمونی این است اگر رژیمی اشراف و احاطه داشت این کشور هژمونی است؛ در این خصوص هنری کیسینجر در سال ۱۹۷۳ عنوان می‌کند هر کس انرژی را کنترل کند، کشورهای را کنترل می‌کند. هر کسی که دارو و غذا را کنترل کند تک تک انسانهای دنیا را کنترل می‌کند. هر کسی که پول را کنترل کند کل جهان را کنترل می‌کند اما الان بحث جنگ نرم مطرح است؛ جنگی که در واقع نبردی برای تسخیر قلب‌های مردم است.

وی افزود: باید به گزینه‌های کیسینجر این را هم اضافه کرد که اگر کسی اینترنت و رسانه را کنترل کند حکومت جهانی را کنترل می‌کند؛ آمریکا نیز طبق همین تعریف با اینترنت در حال اداره کردن جهان است و استیلا و هژمونی هر کشور از این کنترل نشأت می‌گیرد.

رئیس اندیشکده یقین با اشاره به افول هژمونی آمریکا در این مستند، ‌تأکید کرد: افول هژمونی آمریکا در این «پایان‌بازی» معنایش این است که آمریکا این رژیمی که در جهان ایجاد کرده همه با چالش مواجه شده است؛ در اخبار صداوسیما هم دیدم که می‌گفت بدهی ایالات متحده امریکا امروز از مرز ۲۳ تریلیون دلار گذشته است این درحالی است که درآمد سالانه آن تنها ۴ تریلیون دلار است. واقعیتی که باید بدانید این است همچنین درآمد کل دنیا بین ۴۰ تا ۵۰ تریلیون دلار در سال است و چیزی حدود ۷۰ تریلیون دلار بدهی دارد که عملا ۱۱ سال است اقتصاد جهان در شیب سقوط قرار گرفته و کشورها برای جلوگیری از سقوط، بدون پشتوانه اسکناس چاپ می‌کنند.

وی در خصوص بدهی‌های آمریکا اضافه کرد: از سال ۱۹۱۳ تا سال ۱۹۸۰ یعنی در یک دوره ۷۰ ساله آمریکا چیزی حدود یک تریلیون دلار چاپ کرده بود اما امروز به جایی رسیده است که سالی یک تریلیون دلار چاپ می‌کند؛ چه بلایی سر خود آورده است؟ کودکی که الان در آمریکا به دنیا می‌آید چند میلیون دلار بدهی دارد؛ روز گذشته در اخبار رسانه‌های خودمان هم دیدم که نوشته‌اند آمریکا یک تریلیون دلار کسری بودجه دارد؛ یعنی آمریکا هرچقدر پول کم می‌آورد در بازارجهانی اسکناس چاپ می‌کند و اینها پول بدون پشتوانه است.

عباسی در خصوص مستند «پایان بازی» روایت بسیج صداوسیما، افزود: مستند «پایان بازی» این حقیقت‌ها را نشان می‌دهد که جامعه جهانی عموماً و خود آمریکا خصوصاً از چاپ اسکناس بدون پشتوانه دست بردارد.

رئیس دانشکده یقین به دیدار رهبری با فرماندهان نظامی و ماجرای جادوی پولی و مالی دشمن اشاره کرد: در دیدار رهبری با فرماندهان نظامی در ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۵ ابتدای دفاع مقدس، رهبری دقیقاً به همین مسئله اشاره می‌کنند و می‌گویند شما باید کشور را از جادوی پولی و مالی دشمن خلاص کنید و آقایی و سروری دلار را در این کشور بشکنید. به عقیده من هر کشوری که تصمیم گرفت جلوی‌آمریکا بایستد دلار را از مبنای مبادلات اقتصادی خود حذف کرد.

وی با اشاره به چاپ بدون پشتوانه اسکناس توسط آمریکایی‌ها، خاطرنشان کرد: چند روز پیش صحبت یکی از نظریه‌پردازان آمریکایی را در همین خصوص می‌خواندم که اگر دلار کنار برود آمریکا فرو می‌پاشد. بدهی ایالات متحده آمریکا امروز از مرز ۲۳ تریلیون دلار گذشته است این درحالی است که درآمد سالانه آن تنها ۴ تریلیون دلار است؛ واقعیتی که باید بدانید این است همچنین درآمد کل دنیا بین ۴۰ تا ۵۰ تریلیون دلار در سال است و چیزی حدود ۷۰ تریلیون دلار بدهی دارد که عملا ۱۱ سال است اقتصاد جهان در شیب سقوط قرار گرفته و کشورها برای جلوگیری از سقوط، بدون پشتوانه اسکناس چاپ می‌کنند.

عباسی به شکستن انحصار اینترنت تصریح کرد: هژمونی آمریکا در دلار‌ آن وجود دارد و دلار پاشیده شده است؛ به همین خاطر ۲۰۲۰ سال حساسی برای اقتصاد جهان علی الخصوص برای آمریکا، اروپا، ژاپن و چین خواهد بود به همین علت چین با ۴۳ کشور پیمان پولی دوجانبه امضا کرده و ایران هم با تأخیر این کار را با ترکیه شروع کرده است. اینترنت نیز از حالت انحصاری درآمده و بسیاری از کشورها اینترنتشان را به دست ارتش و نظامیان داده‌اند.

رئیس دانشکده یقین در پایان افزود: کشورهایی مثل روسیه چند روز پیش اینترنت بومی خود را افتتاح کردند و چینی‌ها نیز به اینترنت ۵جی دست یافته‌اند؛ پس در واقع هژمونی آمریکا در اینترنت نیز شکست خورده و رژیم او متزلزل گردیده اما به زور می‌خواهد استیلای خود را نگه دارد و نمی‌تواند؛ امروز رویای آمریکایی مرده است و آمریکا امروز در حوزه کاپیتالیسم نیز دچار بحران جدی است؛ این همان چیزی است که آمریکایی‌ها و رئیس جمهورشان صراحتاً اغراق کرده‌اند.

منبع
تسنیم
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن