مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

نگاه سینما به نفس‌های آخر درختان

این هفته و همزمان با روز درختکاری، به معرفی 4 مستند در حوزه درختان و محیط‌زیست می‌پردازیم.

درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه مردم و صفا و پاکی طبیعت می‌باشد.در کشور ما  نیز در حفظ و حراست درختان و جنگل‌ها کوشش‌های چشمگیری انجام گرفته، از جمله هر ساله ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان هفته درخت و درختکاری اعلام شده و مردم و دولت به انجام این امر مهم مبادرت می‌ورزند.

بلاگ سینمامارکت، به مناسبت هفته درختکاری به معرفی ۴ مستند در همین حوزه و خطرات و آسیب هایی که در کمین جنگل ها و درختان می‌باشد، می‌پردازد.

مادرم بلوط

فیلم «مادرم بلوط» درباره کارگران معدنی است که به صورت غیرقانونی و تنها برای ارتزاق از درختان بلوط ذغال تهیه می‌کنند. در اطراف این منطقه سدی ساخته‌ شده که پنج هزار هکتار از جنگل‌های سرسبز بلوط در زیر آب مدفون شدند، این اثر در اطراف شهرستان ایذه فیلمبرداری شده است و به مشکلات عشایر بختیاری و ابعاد فرهنگی اجتماعی ساخت سد کارون ۳ در شهرستان ایذه در شمال غربی خوزستان می‌پردازد.

مادرم بلوط

محمود رحمانی کارگردان فیلم در گفت‌و‌گویی اظهار‌کرده: امیدوارم برخوردهای ما با محیط زیست بهتر شود و فیلم «مادرم بلوط» هم در این زمینه نقشی داشته باشد. ما برای این فیلم ۳۵ ساعت راش تهیه کردیم و تدوینمان ۷ ماه طول کشید.

عوامل تولید مستند «مادرم بلوط» عبارتند از: تصویربرداری، فیلمنامه و کارگردانی: محمود رحمانی، تدوین، طراحی صدا و صداگذاری: فرید دغاغله، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: امین سپهریان، موسیقی: هوشنگ چهارتنگی، مجری طرح: علی حیاتی، مدیر روابط عمومی: منصور جهانی، تهیه‌کننده: صادق عوض‌زاده، محصول حوزه هنری استان خوزستان.

لازم به ذکر است این فیلم مستند برگزیده بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی مستند مونیخ و برنده جایزه سیلور داک از کوالالامپور است.

قانون جنگل

این مستند به کارگردانی مختار نامدار تولید سال۱۳۹۳ در ۴۳ دقیقه به تامین مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده است.

خلاصه داستان فیلم سینمایی قانون جنگل در مورد “طاهره جورنبیان” است که تلاش می‌کند تا از قطع شدن درختان روستای پدری خود جلوگیری کند.وی به تمام ارگان های دولتی مراجعه می کند اما نتیجه ای در بر ندارد و قطع درختان با مجوز دولتی همچنان ادامه دارد …

قانون جنگل

مختار نامدار در مورد ساخت این مستند این گونه می‌گوید : مستند دیگری می‌ساختم که در زمان تصویربرداری صدای اره‌ها در دوردست جنگل به گوش می‌رسید. همین انگیزه‌ای شد تا مستند “قانون جنگل” را بسازم. از منطقه عکاسی و فیلمبرداری کردم و آنجا با خانم جوربنیان آشنا شدم. یک زن محلی که خودش کارمند محیط زیست است و فعالیت‌هایی در مقابل قطع درختان دارد. با او همراه شدم و فیلم را ساختم.

نکته مهم در این مستند شخصیت خانم جوربنیان می باشد که قرار است ما را به شناخت برساند و هم خودش وارد کنش بشود. او هم نماینده مخاطب فیلم است و هم نماینده خود. زن بودن شخصیت اصلی در مقابله با مافیای چوب در شمال که فضای کاملا مردانه‌ای است، یک تقابل دراماتیک را رقم می‌زند، تضادی که در روایت به وجود می‌آید آسیب‌پذیری زن مقابل این موقعیت خشن مردانه است که مستند را دراماتیک می‌کند.

نفس های آخر

این مستند ۴۲ دقیقه‌ای را یاسر طالبی کارگردانی و تدوین کرده است. گوینده متن‌ آن مهدی خلیلی، تصویربردارهای آن محمودرضا مافی و یاسر طالبی و صدابرداری کار توسط میثاق مدانلو انجام شده‌است. این مستند به سفارش مرکز فیلم و نمایش بسیج تولید شده‌است.

نفس های آخر

مستند «نفس‌های آخر» ماجرای افشای جنگل‌خواری دولتی است که توسط تعدادی از صاحبان نفوذ صورت می‌گیرد. این مستند تلاش دارد تا ضمن پرداختن به معضل جنگل‌خواری، از بین رفتن بخش عمده‌ای از جنگل‌های شمال کشور را به تصویر بکشد.

یاسر طالبی کارگردان این مستند در مورد چالش های پیش رویش در تولید فیلم اظهار کرد : در کنار چالشی که با موضوع فیلم داشتم، به دغدغه اصلی خود و حفظ منابع طبیعی پرداختم. حدود ۱۵ جلسه فیلم‌برداری به صورت پاره وقت داشتیم. تعدادی از مسئولین تمایلی به حضور جلوی دوربین نداشتند. با دستگاه‌های مختلف از جمله منابع طبیعی، دادستان مازندران، پیمانکار‌ها، خبرنگارهای دغدغه مند و … گفتگو کردم. به نظرم این مستند یک مستند ژورنالیستی است که وقتی نمایش داده بشود، حتما بازتاب‌های زیادی خواهد داشت.

اگر یک درخت بیفتد

فیلم به کارگردانی Marshall Curry محصول مشترک کشور آمریکا و انگلیس به مدت ۸۵ دقیقه تولید شده است.

اگر یک درخت بیفتد

مستند “اگر یک درخت بیفتد” داستان گروه پیشگام رهایی زمین می‌باشد. این فیلم داستان دنیل مک گوان، فعال اسبق محیط زیست را دنبال می‌کند که توسط عوامل فدرال به عنوان بخشی از دستگیری سراسری فعالان محیط زیست رادیکال که با گروه پیشگام رهایی زمین همکاری داشتند، دستگیر شد.

این فیلم در جشنواره ساندنس ۲۰۱۱ توسط منتقدان مورد تحسین قرار گرفت و بسیاری از این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های مستند سال ۲۰۱۱ به خاطر تصویری که از مسائل پیچیده محیطی و سیاسی داده بود، نام می بردند.

لازم به ذکر است این فیلم برنده چندین جایزه و نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم مستند نیز شد.

نویسنده : محمدجواد اسدیان
شما می توانید جهت دانلود و یا تماشای هر یک از محصولات بر روی نام آن کلیک کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن