مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

هفتم تیر در قاب فیلم و مستند

هفت تیر

در هفتم تیر ۶۰، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، در حالی که جمعی از بلندپایه ‏ترین مسئولان نظام همچون آیت‏ اللّه‏ بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، ۱۲ معاون وزیر و حدود ۳۰ نماینده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با بمبگذاری منافقان منفجر شد و ۷۲ یار وفادار انقلاب و امام به شهادت رسیدند.
این فاجعه آن قدر بزرگ بود که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «به‌طور طبیعی باید منجر به شکست انقلاب اسلامی می‌شد اما به برکت خون این شهدا، درست عکس آنچه تصور می‌رفت اتفاق افتاد و بعد از این حادثه، ملت متحد شد و انقلاب در مسیر واقعی و صحیح خود قرار گرفت».
در شبی که این اقدام تروریستی انجام شد حزب جمهوری اسلامی،علاوه بر حضور اعضای شورای مرکزی خود، میزبان تعدادی از نمایندگان مجلس، وزرا و معاونان وزرا بود. طبق ساعت مقرر یعنی ۸ و ۳۰ دقیقه شب با تلاوت کلام‌الله مجید، جلسه به طور رسمی آغاز شد و بعد نوبت رئیس حزب بود تا به عنوان سخنران اصلی آغاز سخن کند؛ جلسه‌ای که با دو موضوع مهم تورم و انتخابات آینده ریاست جمهوری، آن هم چند روز پس از عزل بنی‌صدر تشکیل شده بود.
انفجار آن‌قدر عظیم بود که صدای آن تا یکی دو کیلومتر اطراف سرچشمه تهران شنیده شد. مردم محل، سراسیمه به سمت ساختمان حزب آمدند؛ اما فقط توانستند تعداد اندکی را از زیر آوار نجات دهند و بقیه افراد به فیض عظیم شهادت نائل آمدند.
فاجعه هفتم تیر، دقیقا شش روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست جمهوری و حدود ۲۴ ساعت بعد از حادثه تروریستی مسجد جامع ابوذر ـ که در آن آیت‌الله خامنه‌ای، امام جمعه وقت تهران بشدت زخمی شده بود ـ رخ داد.
در چند سال گذشته مستند و فیلمهای زیادی در این باره کار شده است که از جمله ای آنها میتوان به مستند “همیشه مظلوم” و یا فیلم سینمایی “ماجرای نیمروز” اشاره کرد .
بلاگ سینمامارکت در ادامه چند مستند و فیلم با موضوع هفتم تیر به مخاطبان خود معرفی میکند.
مستند “همیشه مظلوم” ساخته حمید بهمنی وتولید مرکز گسترش سینمایی مستند و تجربه محصول سال ۸۵ است.
این مستند در مدت زمان ۲۵ دقیقه به بررسی و شناختشهدای حادثه هفتم تیر می پردازد. در بخشهای از این مستند شاهدان حادثه هفتم تیر به جلوی دوربین آمده و از مشاهدات خود می گویند.
فیلم ماجرای نیمروز فیلمی به کارگردانی محمدحسین مهدویان و نویسندگی محمدحسین مهدویان و ابراهیم امینی و تهیه کنندگی محمود رضوی محصول سال ۱۳۹۵ است. این فیلم در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. فیلم ماجرای نیمروز به ترورهای سال ۱۳۶۰ به دست گروه مجاهدین می‌پردازد. این درگیری‌ها پس از برکناری ابوالحسن بنی‌صدر به عنوان رئیس جمهور شدت می‌گیرد.گروه‌های ضد حکومت مانند گروه سازمان مجاهدین دست به جنگ داخلی پس از برکناری ابوالحسن بنی صدر
و ترورهای موفق مقامات ارشد حکومت می‌زنند.از سوی دیگر، سازمان اطلاعات کشور و اطلاعات سپاه با همکاری هم درصدد دستگیری اعضای گروه سازمان منافقین هستند.
مستند پرونده نا تمام ساخته جواد موگویی و تولید سازمان هنری رسانه ای اوج و محصول سال ۹۵ است.
مستند “پرونده ناتمام” در مدت ۵۵ دقیه حاصل پژوهشی پنج ساله در یکی از پیچیده ترین پرونده های امنیتی تاریخ جمهوری اسلامی است؛ انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰. برخی از شاهدان، مطلعان و متهمان این پرونده علی رغم پیگیری های متعدد حاضر به مصاحبه تصویری نشده اند. این مستند به پرسش های زیادی که برای عموم مردم و به ویژه نسل های دوم ، سوم و چهارم انقلاب مطرح است و تا کنون بی پاسخ مانده پاسخ می دهد.
مســتند “فرصت در غروب” به کارگردانی علیاکبر شفیعی و تولید سازمان هنری رسانه ای اوج و محصول سال ۹۴ است.
مستند “فرصت در غروب” درمدت ۴۵ دقیقه به سیره شهید علی اکبر اژه، از شهدای بمب گذاری دفتر نخست وزیری در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ پرداخته است. شهید اژه، مبارزات سیاسی مذهبی اش را از سال ۱۳۴۴ با ورود به کانون تربیتی جهان اسلام، شروع می کند و با کمک دیگر همراهان، جزواتی پر محتوا به نام فرصت در غروب منتشر می کند. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بیشتر وقتش را به روشنگری و افشای چهره منافقین و لیبرال ها می گذراند و عامل جذب جوانانن بسـیاری به فعالیتهای دینی و مذهبی می شود.
مستند “روایت انقلاب” توسط علی حمید براساس نوشته ای از سید روح الله حسینی و محمد حسین مهدویان، فاطمه وفایی و سید سمیه حسینی، کارگردانی شده و تولید بنیاد روایت فتح است.
این مستند محصول سال ۸۸ است.مستند “روایت انقلاب” در مدت ۳۰ دقیقه بهبررسی ابعاد شخصیتی شهید آیت الله بهشتی می پردازد.
مستند “بعد از خمینی” در ۱۷ قسمت ۲۰ دقیقهای، حاصل ۲سال پژوهش بی وقفه از میان اسناد، مصاحبه ها و خاطرات مردان نسل اول انقلاباست که به تهیه کنندگی شبکه خبری اجتماعی افسران و کارگردانی حجت الله نیکی ملکی از ناگفته های ده ساله دوم انقلاب اسلامی روایت خواهد کرد.
داستان از آخرین سال عمر حضرت امام آغاز و تا پایان دوران سازندگی ادامه خواهد داشت.
شما میتوانید برای تماشا و یا خرید هر یک از محصولات بر روی نام آن کلیک کنید .  
منبع: بلاگ سینمامارکت
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن