مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره هامصاحبه

همیشه در مسیر اهدافم گام برداشتم

منوچهر مشیری گفت: اگرچه هنوز راه درازی برای یادگیری در پیش است اما خوشحالم که هیچوقت از دغدغه هایم فاصله نگرفتم.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، منوچهر مشیری مستندساز پیشکسوت سینمای ایران که قرار است در دوازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت از وی تجلیل شود، گفت: همیشه در مسیر اهداف و آرزوهایم گام برداشته ام و امروز پس از سال ها تلاش اگرچه هنوز راه درازی برای یادگیری در پیش است اما خوشحالم که هیچوقت از دغدغه هایم فاصله نگرفتم.

وی افزود: من از اوایل نوجوانی به سینما علاقمند شدم. آن زمان فضای هنری به این حد گسترده نبود و به فراخور سن و سالم بیشتر جذب سینمای متداول فارسی شده بودم و کار هنرپیشه ها برایم جذاب بود اما هرچه بزرگتر شدم سینما برایم جدی تر شد. برادر بزرگترم همان سال ها در مجله فردوسی کار می کرد و هر بار که او به خانه می آمد من مشتاق خواندن صفحات آخر آن مجله بودم که به مباحث سینمایی اختصاص داشت.

خالق مستند «حدیث درد» بیان کرد: به واسطه مجله و مطالعاتی که داشتم کم کم با بزرگانی چون فردریکو فلینی، فرانچسکو رزی… آشنا شدم و سینما به قدری برایم جذاب شد که تصمیم گرفتم در همین رشته به تحصیل ادامه دهم. اگرچه دیپلم ریاضی داشتم و در شرایط خاص کنکور آن زمان که مثل امروز سراسری نبود توانسته بودم رشته های مهندسی در دانشگاه های معتبر قبول شوم اما به مدرسه عالی تلویزیون و سینما رفتم تا علاقه ام را به طور جدی دنبال کنم . این فضا کاملا به شکل مدرسه ای اداره می شد و با حضور استادان برجسته ای چون فریدون رهنما، هوشنگ کاووسی، مهین تجدد، آربی آوانسیان، دکتر حسن رهنورد از یاران علامه دهخدا، ماه طلعت میرفندرسکی، هوشنگ بهارلو و مصطفی عالمیان کلاس های پرباری داشتیم.

کارگردان «شناسای سخن» ادامه داد: از آنجا که علاقه زیادی به ابزار داشتم کم کم وارد کار فیلمبرداری سینما شدم و استادان این مدرسه من را با لایه های عمیق تر سینما آشنا کردند. بعد از انقلاب به خاطر علاقه ام به مسایل اجتماعی در رشته جامعه شناسی ادامه تحصیل دادم و از آن زمان، سینما به شکل جهت یافته ای من را به سمت مستند سوق داد. اوایل انقلاب فرصتی پیش آمد و می توانستیم به موضوعات اجتماعی که پیش تر نادیده گرفته می شد بپردازیم. طی همان سال ها ۷ فیلم مستند با موضوع اجتماعی ساختم اما سال ۷۲ از این حیطه فاصله گرفتم و پرتره افراد شاخص برایم مهم شد.

وی ضمن تشکر از دبیر دوازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت اظهار کرد: محبت و حسن مدیریت مسئولان این جشنواره برای من فراموش نشدنی است. اگرچه پسر بزرگم کمتر از یکسال است که از دنیا رفته و این روزها حال روحی مساعدی ندارم اما دوستان مرکز گسترش به من لطف داشتند و با اینکه آمادگی حضور نداشتم بسیار خرسند شدم از اینکه مدیران سینمایی، اینگونه به فکر سینماگران هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن