مجله نقد فیلمگردی
پیشنهاد هفتهفیلم شناسی

پیشنهاد “سینمامارکت” به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب؛ این کتاب ها را باید دید! (۲)

به بهانه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب، "بلاگ سینمامارکت" پیشنهادهایی را برای اهالی کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته است که در ادامه شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

این روزها نمایشگاه کتاب تهران در مصلی در حال برگزاری است؛ به همین مناسبت در بلاگ سینمامارکت، کتاب‌هایی در ژانرها و سبک‌های مختلف معرفی می‌کنیم.

قلمرنج

احمد اعطا که به نام ادبی احمد محمود مشهور است، نویسنده‌ معاصری است که از خطه جنوب ایران در جان تاریخ افتاده‌. «همسایه‌ها»، «داستان یک شهر»، «زمین سوخته»، «مدار صفر درجه»، «درخت انجیر معابد» آثاری است که نگارش آن‌ها وی را به یکی از بزرگان تاریخ ادبیات ایران بدل کرده است.

احمد محمود نویسنده‌ای مکان‌محور بود. شهر و خانه‌اش در آثارش نقشی اساسی داشته و می‌توان رد‍پای مکان‌هایی که حتی از آن‌ها گذر کرده را هم در جای‌جای اهواز احساس‌کرد.

او نویسنده‌ای به شدت نکته‌بین و نکته‌سنج بود و این دقت نظر نه فقط در تکنیک روائی داستان بلکه در ارائه جغرافیایی تصویر درون داستان؛ مردم‌شناسی قومی، لباس پوشیدن، دقیق شدن بر جزئیات و حتی لهجه و تکه کلام‌ها دیده می‌شود.

مستند “قلمرنج” محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی روایت هفتاد سال زندگی احمد محمود نویسنده معاصر ایرانی را در بر دارد؛ کسی که بیش از شصت اثر ادبی از او به چاپ رسیده و یکی از نویسندگان تأثیرگذار فارسی‌زبان بوده است. او با وجود اینکه سال‌ها در حرفه خود فعالیت‌های پرثمری داشته، هنوز برای کارهای نکرده‌اش حسرت به دل دارد.

حرف آخر عشق

قیصر امین‌پور در ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند در استان خوزستان به دنیا آمد. دوره راهنمایی و متوسطه خود را در مدرسه راهنمایی دکتر معین و آیت‌الله طالقانی دزفول گذراند و در سال ۱۳۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته‌شد، ولی پس از مدتی از تحصیل این رشته انصراف‌داد.

قیصر امین‌پور، در سال ۱۳۶۳ بار دیگر اما در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۱۳۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشرشد.

او در سال ۱۳۵۸، از جمله شاعرانی بود که در شکل‌گیری و استمرار فعالیت‌های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۱۳۶۶ تأثیرگذار بود. وی طی این دوران مسئولیت صفحه شعرِ هفته‌نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ منتشر کرد. اولین مجموعه او «در کوچه آفتاب» دفتری از رباعی و دوبیتی بود و به دنبال آن «تنفس صبح» تعدادی از غزلها و حدود بیست شعر نیمایی که بعضی به اشتباه این اشعار را سپید می‌پندارند را در برمی‌گرفت.

این کتاب از سوی انتشارات حوزه هنری وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسید. امین‌پور هیچگاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین‌حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد.

آثار :

 • طوفان در پرانتز (نثر ادبی، ۱۳۶۵)،
 • منظومه ظهر روز دهم (شعر نوجوان، ۱۳۶۵)،
 • مثل چشمه، مثل رود (شعر نوجوان، ۱۳۶۸)،
 • بی‌بال پریدن (نثر ادبی، ۱۳۷۰)
 • مجموعه شعر آینه‌های ناگهان (۱۳۷۲)،
 • به قول پرستو (شعر نوجوان، ۱۳۷۵).
 • گزینه اشعار (۱۳۷۸، مروارید)
 • مجموعه شعر گل‌ها همه آفتابگردانند (۱۳۸۰، مروارید)،
 • دستور زبان عشق’ (۱۳۸۶، مروارید).

«دستور زبان عشق» آخرین دفتر شعر قیصر امین پور بود که تابستان ۱۳۸۶ در تهران منتشرشد و براساس گزارش‌ها، در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رفت.

مستند “حرف آخر عشق” محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سیری در آثار‌، و زندگی زنده یاد “قیصر امین پور” به روایت شاعران و کارشناسان ادبی (عرفان نظر آهاری، عبدالجبار کاکایی، سید‌ضیا‌الدین شفیعی، افشین علا و روح الله هادی)دارد.

در این فیلم تصاویری از زندگی کاری و خصوصی قیصر و همچنین مراسم تشیع پیکر او دیده می‌شود.

جبران خلیل جبران

“جبران خلیل جبران” در ششم ژانویه‌ی سال ۱۸۸۳، در خانواده‌ای مسیحی مارونی که به خلیل جبران شهرت داشتند، در “البشری”، ناحیه‌ای کوهستانی در شمال لبنان به دنیا آمد.

جبران خلیل در سال ۱۹۰۵، چکیده ای از نوشتارهای خود را در مورد موسیقی در روزنامه “المهاجر” چاپ کرد. پس از آن، مجموعه ای از سروده های خود را در کتابی عربی زبان با عنوان “گریه، خنده و طوفان ها” منتشر نمود که این کتاب به تازگی با نام “رویا (منظره)، توفان و محبوب” به زبان انگلیسی برگردان شده است.

این نویسنده‌ی توانمند به دوزبان انگلیسی و عربی کتاب نوشته است:

به زبان عربی:

 • موسیقی
 • عروسان دشت
 • ارواح سرکش
 • اشک و لبخند

به زبان انگلیسی:

 • دیوانه
 • مسیح، فرزند انسان
 • پیامبر
 • باغ پیامبر

مستند جبران با صحنه‌هایی از جاده‌ای در کشور لبنان آغاز می‌شود تا به محل آرامگاه شاعر بزرگ “جبران خلیل‌جبران” می‌رسد. این آرامگاه در قرن هفتم‌، محل زندگی افراد تارک دنیایی بوده است. خلیل جبران آرزو داشته در آن صومعه دفن شود. پس از مرگش خواهر او با خریداری صومعه، برادر را به آرزویش رسانده و پس از جمع آوری آثارش در این مکان‌، صومعه به موزه تبدیل می‌شود. در این فیلم شاهد تصاویری از تابلوها و عکس‌های به جا مانده در موزه هستیم که زندگی‌نامه او روایت می‌شود.

نویسنده: محمدجواد اسدیان

شما می توانید جهت دانلود و یا تماشای هر یک از محصولات بر روی نام آن کلیک کنید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن