مجله نقد فیلمگردی
اخبارجشنواره سینما حقیقتجشنواره هانقد و بررسی

پیچیدگی‌های روایت شکاف نسل‌ها

مجید عزیزی کارگردان فیلم مستند «تاریخ صدور» از انگیزه خود برای کار بر روی سوژه شکاف نسل‌ها و تفاوت متولدین دهه‌های مختلف گفت.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، نشست نقد و بررسی مستند «تاریخ صدور» به کارگردانی مجید عزیزی که اولین روز جشنواره در سالن شماره یک روی پرده رفت؛ در بخش فیلم خبر با اجرای ناصر صفاریان پور، مستند ساز برگزار شد.

مجید عزیزی در ابتدای نشست درباره کارنامه خود گفت: حدود ۱۵ سال است که کار فیلم‌سازی در عرصه مستند را دنبال می‌کنم. سال گذشته تهیه‌کننده فیلم «بی‌گدار» در جشنواره بودم و امسال «تاریخ صدور» را به‌عنوان تهیه‌کننده و کارگردان در جشنواره دارم.

وی درباره چهره‌های حاضر در فیلمش هم توضیح داد: برای انتخاب کارشناسان حاضر در فیلم هم‌فکری بسیاری با هم داشتیم. وقتی می‌خواهیم درباره یک موضوع کلی مستند بسازیم، کار مستندساز بسیار سخت می‌شود. مثل این است که کسی بخواهد درباره «مردم ایران» فیلم بسازد!

عزیزی افزود: کار ما چنین کلیتی داشت و مجبور بودیم برای آن یک ساختار داستانی و مستند پیدا کنیم که خروجی آن با یک گزارش تلویزیونی متفاوت باشد. در همین مسیر به یک ساختار محدود رسیدیم. از جمعیت زیادی دعوت کردیم که بدون اطلاع در یک آزمایش قرار بگیرد و در محیط استودیوی تفاوت واکنش‌ آن‌ها را ثبت و ضبط کنیم. برخی از شاخص‌ها در نسل‌های مختلف هیچ تفاوتی نکرده بود اما برخی گزاره‌ها به‌طور کامل متضاد شده است.

عزیزی در پاسخ به نقد ناصر صفاریان بر ریتم فیلم هم گفت: فکر می‌کنم شاید یکی از مشکلات فیلم ریتم یکنواخت آن و نبود فرازوفرود در خط روایی باشد اما به جهت آنکه روایت سیر تاریخی دارد، واقعا نمی‌توانیم در بخش‌های مختلف آن جابه‌جایی ایجاد کنیم.

فاطمه داوودی پژوهشگر و نویسنده فیلم هم در این نشست درباره انتخاب سوژه این مستند گفت: شکاف نسلی یک بحث اجتماعی است که سال‌ها است همه درباره آن صحبت می‌کنند. دولت هم در مقطعی بودجه برای تحقیق در این زمینه گذاشت اما مانند بسیار سوژه‌های دیگر روی زمین ماند. برای ما در آغاز دغدغه دهه شصتی‌ها اولویت داشت اما زمانی که کار را آغاز کردیم احساس کردیم رابطه و داستان زمانی شکل می‌گیرد که دهه‌های قبل و بعد را هم در آن ببینیم.

داوودی ادامه داد: منابع کتابخانه‌ای خوبی در این حوزه داشتیم اما مشکل عمده ما تهیه تصویر بود. آنقدر با مفاهیم مواجه بودیم که واقعا برای آن‌ها تصویرسازی چندان ساده نبود. در مجموع منابع پژوهشی خیلی خوبی در این زمینه وجود دارد و اساتید این حوزه هم کمک بسیار زیادی به ما کردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن