مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستندمصاحبه

کارگردان مستند «قاضی و مرگ»: برای اولین بار وارد زندگی خصوصی یک قاضی شده‌ایم

این مستند داستان زندگی کاری، حرفه‌ای و شخصی نورالله عزیزمحمدی یکی از شناخته‌شده ترین قاضی‌های جنایی ایران است که مدعی است بیش از ۴ هزار حکم قصاص در پرونده‌های جنایی صادر کرده است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، مهدی کوهیان تهیه‌کننده مستند «قاضی و مرگ» به کارگردانی حسن خادمی که این روزها در گروه سینمایی «هنروتجربه» در حال اکران است، درباره این اثر گفت: این مستند برای اولین بار سال ۱۳۹۶ در جشنواره «سینما حقیقت» به نمایش درآمد و پس از آن تا به امروز در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی از جمله جشنواره فیلم لندن، جشنواره فیلم اسکای آمریکا حضور داشته است.

وی بیان کرد: همچنین مستند موردنظر در شبکه‌های VOD خارجی از جمله آمازون در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

این تهیه‌کننده مستند درباره موضوع مستند «قاضی و مرگ» توضیح داد: این مستند داستان زندگی کاری، حرفه‌ای و شخصی نورالله عزیزمحمدی یکی از شناخته‌شده ترین قاضی‌های جنایی ایران است که مدعی است بیش از ۴ هزار حکم قصاص در پرونده‌های جنایی صادر کرده است.

وی تاکید کرد: این قاضی پرونده‌های مهم جنایی سال‌های اخیر را تا زمانی که به‌عنوان قاضی فعالیت می‌کرد، در دست داشته که از آن جمله می‌توان به پرونده‌های آمنه، امید برک (قاتل سریالی شهر کرج)، جنایت سعادت آباد (میدان کاج) و… اشاره کرد. در واقع می‌توان گفت تقریباً بخش زیادی از پرونده‌هایی که افکار عمومی را جریحه دار کرده بود را او قضاوت کرده است.

کوهیان با اشاره به اینکه این مستند به موضوع قصاص توجه کرده است، ادامه داد: یکی از اتفاقات مهم زندگی نورالله عزیزمحمدی به قتل رسیدن پدر این قاضی و تصمیم‌گیری وی برای بخشش و یا درخواست قصاص برای قاتل پدرش است که در این مستند به آن نیز اشاره شده است.

وی توضیح داد: این قاضی هر روز با مرگ در ارتباط مستقیم بوده و می‌توان موضوع «قاضی و مرگ» را یکی از موضوع‌های حساس جامعه دانست. البته در حال حاضر نورالله عزیزمحمدی به عنوان وکیل دادگستری فعالیت می‌کند و در این حیطه نیز پرونده‌های مهمی از جمله حمید صفت را برعهده داشته است.

این تهیه‌کننده ادامه داد: می‌توان گفت برای اولین بار وارد زندگی خصوصی یک قاضی شده‌ایم، قاضی که دادگاه‌های بزرگی را پشت سر گذاشته است و معمولاً قاضی‌های جنایی هیچ علاقه‌ای ندارند به زندگی خصوصی آن‌ها ورود پیدا کنند و جامعه از زندگی خصوصی این افراد مطلع شوند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه حسن خادمی کارگردان این مستند توانست به آقای عزیزمحمدی نزدیک شود و جلب اعتماد وی، این مستند شکل گیرد.

کوهیان در پایان گفت: مدت زمان مستند «قاضی و مرگ» ۵۰ دقیقه است و ساخت آن ۵ سال طول کشید، همچنین بخشی از تصاویر پرونده‌هایی که در دست داشت نیز در فیلم وجود دارد.

منبع
مهر
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن